Προς το περιεχόμενο

Πρώτη πρόβα-δοκιμή.


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

@panorios

Ευχάριστο αυτό που περιγράφεις, και καλό για εσένα.

Εγώ όσες φορές εμπιστεύτηκα άλλον, τελικά έκανα διπλάσια δουλειά.

Θέμα φιλοσοφίας , όπως προερείται ο καθένας.

 

Προτιμώ τα εργαλεία. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πάντως είναι μεγάλο σχολείο το να παίζεις με άλλους. Ακόμα και αν θέλει κάποιος τελικά να είναι DIY σπίτι του, καλό είναι να έχει επαφή με αυτή τη φάση. Στην τελική τα περισσότερα είδη σε φάση ροκ κλπ έτσι δημιουργήθηκαν, γκρουπ και άγιος ο θεός, είναι άλλη αίσθηση το interaction και άλλα πράγματα παίρνεις, όταν έρχεται η φάση και γκρουβάρει κάτι ομαδικά είναι μια απόλαυση που δε θα την πάρεις από κανένα DAW.

 

 Άλλωστε δε νομίζω ότι έχει και πολύ νόημα να παίζεις ροκάκια ξέρω γω μόνος στο σαλόνι. Ή βγες έξω, γίνε λιώμα, παίξε ροκ, μετά παίξε μπουνιές και στο τέλος γάμα μια σαύρα που αύριο θα πεις "τι έκανα ο μαλάκας", ή ρίξτο στο πιάνο ή την κλασσική κιθάρα να είσαι αυτόνομος κολλημένος βγάζοντας τρέλα, με μαλλιά σηκωμένα, καταραμένος καλλιτέχνης και έτσι. Να είσαι τώρα στο σαλόνι, με παντούφλες, τον Χατζηνικολάου στην TV και μπάμιες με κοτόπουλο στο τραπέζι μπροστά σου, και να τραγουδάς σιγούλια σιγούλια μην σε κράξουνε "σμόοοουκ ον δα γουόταααααρρρρ, εν φάιρ ιν δε σκάι" και ντου ντου ντου ντου ο 5 βατ μόντελινκ ενισχυτής... κατάντια, μιζέρια, καλύτερα πρεζάκιας που έλεγε και ο εκλιπών 🤣

  • Like 3
  • Χαχα 3
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, manosx είπε

 Πάντως είναι μεγάλο σχολείο το να παίζεις με άλλους. Ακόμα και αν θέλει κάποιος τελικά να είναι DIY σπίτι του, καλό είναι να έχει επαφή με αυτή τη φάση. Στην τελική τα περισσότερα είδη σε φάση ροκ κλπ έτσι δημιουργήθηκαν, γκρουπ και άγιος ο θεός, είναι άλλη αίσθηση το interaction και άλλα πράγματα παίρνεις, όταν έρχεται η φάση και γκρουβάρει κάτι ομαδικά είναι μια απόλαυση που δε θα την πάρεις από κανένα DAW.

 

 Άλλωστε δε νομίζω ότι έχει και πολύ νόημα να παίζεις ροκάκια ξέρω γω μόνος στο σαλόνι. Ή βγες έξω, γίνε λιώμα, παίξε ροκ, μετά παίξε μπουνιές και στο τέλος γάμα μια σαύρα που αύριο θα πεις "τι έκανα ο μαλάκας", ή ρίξτο στο πιάνο ή την κλασσική κιθάρα να είσαι αυτόνομος κολλημένος βγάζοντας τρέλα, με μαλλιά σηκωμένα, καταραμένος καλλιτέχνης και έτσι. Να είσαι τώρα στο σαλόνι, με παντούφλες, τον Χατζηνικολάου στην TV και μπάμιες με κοτόπουλο στο τραπέζι μπροστά σου, και να τραγουδάς σιγούλια σιγούλια μην σε κράξουνε "σμόοοουκ ον δα γουόταααααρρρρ, εν φάιρ ιν δε σκάι" και ντου ντου ντου ντου ο 5 βατ μόντελινκ ενισχυτής... κατάντια, μιζέρια, καλύτερα πρεζάκιας που έλεγε και ο εκλιπών 🤣

Εάν αποφασίσεις να γράψεις ποτέ κάτι σε βιβλίο ενημέρωσε είμαι φαν.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, manosx said:

Στην τελική τα περισσότερα είδη σε φάση ροκ κλπ έτσι δημιουργήθηκαν, γκρουπ και άγιος ο θεός, είναι άλλη αίσθηση το interaction και άλλα πράγματα παίρνεις ....

 

 

Αν λες εσύ για φάση ροκ κλπ, για σκέψου τι γίνεται στην αυτοσχεδιαζόμενη μουσική (πχ jazz/fusion) που δεν ξέρεις ανά πάσα στιγμή από που θα σου 'ρθει τι.

Ακόμα η AI δεν έχει φτάσει σε τέτοια σημεία "απροσδόκητου", ειδικά όταν μιλάμε για ελευθερία αυτοσχεδιαστική από όλους στην μπάντα, εκεί που πάνε και οι φόρμες περίπατο.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
49 minutes ago, manosx said:

 , όταν έρχεται η φάση και γκρουβάρει κάτι ομαδικά είναι μια απόλαυση που δε θα την πάρεις από κανένα DAW.

 

 

Εδω μπερδεύεις την ηχογράφηση από μια ζωντανή εκτέλεση.

 

Πολλοί, ακόμα και επαγγελματίες , προτιμούν να ηχογραφούν μόνοι τους (για όποιον λόγο.....από τσιγκουνία μέχρι ό,τι θες) , αλλά φυσικά αν είναι να περφομαρουν live .......αναγκαστικά θα παρουσιάσουν το έργο τους με άλλους.

 

Το απαξιωτικό-χιουμοριστικό κειμενάκι ....οκ δικαίωμά σου.....και πρεζάκιας να γίνεις ,και αυτό δικαίωμά  σου, και σου γράφω αυτές τις γραμμές γιατί δεν μου άρεσε το ύφος σου, όχι γιατί το θεώρησα απάντηση σε εμένα, αλλά στο μέτρο που είμαι Moderator σε αυτό το φόρουμ , θεωρώ ότι προσβάλλεις πολλούς χρήστες αυτού .

 

ΥΓ ΑΝ έμενες στην πρώτη παράγραφο, θα ήταν μια ενδιαφέρουσα άποψη.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Εδω μπερδεύεις την ηχογράφηση από μια ζωντανή εκτέλεση.

 

Πολλοί, ακόμα και επαγγελματίες , προτιμούν να ηχογραφούν μόνοι τους (για όποιον λόγο.....από τσιγκουνία μέχρι ό,τι θες) , αλλά φυσικά αν είναι να περφομαρουν live .......αναγκαστικά θα παρουσιάσουν το έργο τους με άλλους.

 

Το απαξιωτικό-χιουμοριστικό κειμενάκι ....οκ δικαίωμά σου.....και πρεζάκιας να γίνεις ,και αυτό δικαίωμά  σου, και σου γράφω αυτές τις γραμμές γιατί δεν μου άρεσε το ύφος σου, όχι γιατί το θεώρησα απάντηση σε εμένα, αλλά στο μέτρο που είμαι Moderator σε αυτό το φόρουμ , θεωρώ ότι προσβάλλεις πολλούς χρήστες αυτού .

 

ΥΓ ΑΝ έμενες στην πρώτη παράγραφο, θα ήταν μια ενδιαφέρουσα άποψη.

Γιατι ρε φιλε παρεξηγηθηκες? Τι να πω και εγω που ειμαι φαν του κοτοπουλου με μπαμιες?

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 minutes ago, Spyros Delta said:

Γιατι ρε φιλε παρεξηγηθηκες? Τι να πω και εγω που ειμαι φαν του κοτοπουλου με μπαμιες?

Ξαναδιάβασε τι γράφει η καλλίτερα "πώς" , και αν δεν βρεις κάτι μεμπτό, θεώρησε με εμένα υπερβολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LK είπε

Ξαναδιάβασε τι γράφει η καλλίτερα "πώς" , και αν δεν βρεις κάτι μεμπτό, θεώρησε με εμένα υπερβολικό.

Ελα μωρε. Γραφει με το δικο του χιουμοριστικο τροπο, οτι λιγη αλητεια δεν βλαπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
50 minutes ago, Spyros Delta said:

Ελα μωρε. Γραφει με το δικο του χιουμοριστικο τροπο, οτι λιγη αλητεια δεν βλαπτει.

Την αλητεία του ο καθένας να την αποδείξει έξω, αν μπορεί.

Όχι κρυμμένος πίσω από ένα πληκτρολόγιο και με ψευδώνυμα, ............αν έχει το στομάχι.

 

Και αφού δεν κατάλαβες τι με ενόχλησε στο ύφος , να στο σπάσω σε τάλαρα (έτσι αλήτικα).

 

Αντιπαρέρχομαι τα σεξιστικά να "γαμήσεις μια σαύρα" ......λες και υπάρχουν σαύρες γυναίκες, και αυτός (ο οποιοσδήποτε τα λέει) είναι το δώρο του Θεού στις γυναίκες....και τις έκανε και τη χάρη......και τις γάμησε.

 

Όσο για την προτροπή σε μαγκιές ηλεκτρονικά....οποίος θέλει,, ας πάει να πλακωθεί στις μπουνιές, να κρίνει πρώτα όμως .....αν μπορεί να αντέξει σε μισή ....σφαλιάρα 

 

Έχω υπερασπιστεί/ γνωρίσει μαχαιροβγάλτες επαγγελματίες που δεν μιλούσαν έτσι, για την ακρίβεια πίστευες πως μιλάς με τα καλλίτερα παιδιά ....ίσως γιατί δεν είχαν την ανάγκη να αποδείξουν ότι είναι κάτι , αντιδιαστέλλοντας/ διαχωρίζοντας έτσι αυτή τη συμπεριφορά τους από τους φλώρους......που παίζουν κιθάρα στο σπίτι τους...και αν έχεις τον Θεό σου, ΔΕΝ παίρνουν ναρκωτικά.

 

ΗΜΑΡΤΟΝ.

Γράψε την πρώτη παράγραφο , όπως είπα, και έχει ενδιαφέρον.

Η δεύτερη (προς ατυχή υποστήριξη της πρώτης) ΔΕΝ έχει θέση στο νόιζ, όσο το κρίνω εγώ.........με την εμπιστοσύνη και την την τιμή που ο Γιάννης μου έδωσε (για όσο μου την έδωσε/ δόσει) .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Το απαξιωτικό-χιουμοριστικό κειμενάκι ....οκ δικαίωμά σου.....και πρεζάκιας να γίνεις...

Θα συμφωνήσω εδώ. 

 

Παρακολούθησα μέχρι εδώ την εξέλιξη της κουβέντας χωρίς να σχολιάσω τίποτα μιας και υπήρξαν ήδη ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις. Και από το πουθενά ... η θύελλα ! Αφορισμοί, τσιτάτα και βεβαιότητες που οφείλουν να ασπαστούν όλοι οι μουσικοί αυτού του φόρουμ... Οσοι δηλαδή δεν χαλάνε ένα ζευγάρι παντόφλες κάθε χειμώνα....  Εντάξει, ίσως ο manosx να μην συνειδητοποίησε πως με την δυναμική των λόγων του (αλλά οφείλει να δει πως είναι ακραίο) ουσιαστικά λέει  πως όποιος διαφωνεί μαζί μου κάνει λάθος , εξηγώντας :

 

Αν είναι στη ζωή μου να μη γ*μάω σαύρες στους δρόμους, και από πάνω να κάθομαι σπιτάκι μου να τρώω μπάμιες, τότε καλύτερα από μένα ο κάθε ναρκομανής (γιατί αυτός τουλάχιστον "Κάνει Κάτι" -να υποθέσω- ενώ όποιος Διαφωνεί μαζί μου, όχι)

 

Ελπίζω, να συνεχίσει δημιουργικά η ήδη καλή κουβέντα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου