Προς το περιεχόμενο

Πρώτη πρόβα-δοκιμή.


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, vagelism είπε

Ο καθενας μπορει να ζηταει οτι θελει Σπυρο..{Μου εχει τυχει να μου ζητησουν 10 κομματια για οντισιον σε αγνωστη μπαντα...λες κ ηταν καμια μπαντα με 100 live σε αναμονη.}

 

Νομιζω οτι  καταλαβαινεις κ εσυ κ οσοι διαβαζουν οτι ξεκαθαριζω την θεση μου απο την αρχη οτι

- εγω παιδια ερχομαι για Jam...Και βλεπουμε...

Σε οποιον αρεσει.

 

Ακομα λειπει η μικρη λεπτομερεια που εχει θεσει ο ΟΡ.

Δεν συναίνεσε να πας "για τζαμ και βλεπουμε".

Περιμενε ενα μουσικο να παει και να δοκιμασουν να παιξουν μερικα προεπιλεγμενα κομματια.

Πηγαν τρεις και κανενας "δεν ειχε κοιταξει νοτα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξκιούζ μη αλλά δεν νομίζω ότι οι μπάντες αυτές φωνάζουν εσάς.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που σε αγγελία μου απαντήσει επαγγελματίας, το πρώτο που ξεκαθαρίζω πριν καν βρεθούμε είναι ότι λεφτά, το χαρτζιλίκι από τα live και τιποτ' άλλο. 

 

Αν είναι οκ με αυτό,  προχωράμε κανονικά. 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σοβαρά τώρα, τι συζητάμε;

Βλέπει κάποιος συγκεκριμένη αγγελία που ζητάνε να δούνε μουσικούς που να έχουν προετοιμάσει κάποια συγκεκριμένα πράγματα για να μπορούν να εκτιμήσουν επί αντικειμενικών κριτηρίων την κατάσταση.

Σημείωση: Την αγγελία μπορεί να την έχω βάλει εγώ που δεν ξέρω κιθάρα και είμαι καλαμπόρτζος, αλλά μπορεί να την έχει βάλει ο op ή ακόμα και οι Blues Wire.

Γι’ αυτό λοιπόν πας προετοιμασμένος όσο μπορείς καλύτερα και λίγο ακόμα περισσότερο, πρώτα απ’ όλα, αν όχι μόνο γι’ αυτό, από σεβασμό στον εαυτό σου, για να τα έχεις ΕΣΥ καλά με τον εαυτό σου.

Διαφορετικά ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ «παιδιά εγώ γουστάρω να jamάρουμε και να δούμε πως θα πάει»

 

Και κάτι τελευταίο, κάπου εδώ στο foroum αναφέρεται κάτι τέτοιο: «προσέχουμε πως και τι γράφουμε καθώς μπορεί να μας διαβάζει ο δάσκαλος μας, ο μαθητής μας, το ίνδαλμα μας κ.λπ.». Τι καλά θα ήταν να το σκεφτόμασταν στην καθημερινή μας αλληλεπίδραση με τους γύρω μας, προσωπική γνώμη και τίποτα περισσότερο.

 

Καλή χρονιά σε όλους με ΥΓΕΙΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω οτι το να ζητησεις απο ενα μουσικο να "βγαλει" 3 τραγουδια απο το cd για την 1η προβα - οτι δεν δειχνει κ τιποτα σοβαρο για την ποιοτητα του μουσικου.

Ολοκληρος Sting εκανε οντισιον τον Vinnie me Jam..Τι θα του ζητουσε να ξερει? - Ολοκληρη την δισκογραφια των Police και 3-4 προσωπικους δισκους ?

Ο Zappa τους περναγε απο κοσκινο κανονικα στις οντισιον...αναλυοντας το eartraining αλλα κ sightreading τους  σε real time καταστασεις.. Το αν καποιος ηξερε τα κομματια λιγο τον ενοιαζει.

Ενα Jam {σε εναν εμπειρο αυτι μουσικου} μπορει στην κυριολεξια να ξεβρακωσει αυτον που κανει audition . Δεν χρειαζεται να βγαλεις την δισκογραφια του "καλλιτεχνη" για να αποδειξεις ποιος εισαι.

Τωρα βεβαια αν αυτος που βαζει την αγγελια δεν ξερει τι σημαινει Jam -αρω αλλα μονο αποστηθιζω...ναι παμε αλλου..

 

Φιλε Εκιμ

Αν εχεις απορια , ναι στους δικους μου μαθητες αυτο λεω.

Μην βγαλετε νοτα για καθε wannabe συνθεταρα αν δεν δειτε οτι η μπαντα γκρουβαρει..εκτος αν ειναι professional η φαση με κλεισμενα Live.. ή γουσταρετε πραγματικα τα κομματια..

...εδω καποιοι απο εμας εχουμε φαει φολες ακομα και σε professional καταστασεις...

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vagelism είπε

Δεν χρειαζεται να βγαλεις την δισκογραφια του "καλλιτεχνη" για να αποδειξεις ποιος εισαι.

Μα το θέμα είναι ότι ο op ζήτησε 3-4 basic πράγματα για να έχουν ένα μπούσουλα, που στο κάτω κάτω αυτοί βάζουν την αγγελία, αυτοί θέτουν και τους κανόνες. Εσύ ως υποψήφιος αν αποφασίσεις να πας, θα πρέπει να ακολουθήσεις αυτούς τους κανόνες. Διαφορετικά υποχρεούσαι να ξεκαθαρίσεις ότι πας για jam.

 

Παιδιά και φίλε Βαγγέλη χίλια συγνώμη που επιμένω με το θέμα και ίσως το βλέπω πιο σοβαρά απ’ ότι θα έπρεπε, αλλά για μένα είναι θέμα συνέπειας πρώτα προς τον εαυτό μας.

Επεξεργασμένο από ekim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά σε όλους παίδες!

 

Επί του θέματος για να μην ξεφεύγουμε:

 

Όπως γράφω στο αρχικό μου ποστ, τα κομμάτια τα δίνουμε γιατί αν έχεις να δεις 3-4 ανθρώπους μέσα σε ένα session, κερδίζεις πολύ χρόνο αν έχεις συγκεκριμένα πράγματα να παίξεις. Δε χρειάζονται ούτε συνεννοήσεις, ούτε "αυτό το ξέρεις;" "θέλεις να πάμε αυτό;" κλπ. Επίσης καθότι η μπάντα είναι ως επί το πλείστον μπλουζ κατεύθυνσης, ουσιαστικά και πάλι τζαμ γίνεται. Απλά υπάρχει μια βάση που ταχτοποιεί τα πράγματα χρονικά ώστε να αφιερώσεις στον κάθε συμμετέχοντα περίπου τον ίδιο χρόνο και να προλάβεις και να πεις και δυο κουβέντες.

 

Επίσης, για μένα είναι ενδεικτικό το κατά πόσο θα ανταποκριθεί ο εκάστοτε μουσικός, αν τελικά γίνει μέλος της μπάντας, στις απαιτήσεις της. Δηλαδή το playlist του live είναι κάπου 30 κομμάτια ξέρω γω, εκ των οποίων πολλά και ειδικά το original υλικό μας, δεν έχει καμία σχέση με δωδεκάμετρα. Αν δεν έχει κάτσει ο άλλος να ψιλοπεράσει 3 basic κομμάτια για την οντισιόν, θα κινητοποιηθεί να βγάλει σε ικανό χρόνο 30 ώστε να ξεκινήσουμε να παίζουμε ή θα κάνουμε πρόβες 6 μήνες και θα μαθαίνει τα κομμάτια στο στούντιο γιατί βαριέται να μελετήσει σπίτι του;

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

....ή θα κάνουμε πρόβες 6 μήνες και θα μαθαίνει τα κομμάτια στο στούντιο γιατί βαριέται να μελετήσει σπίτι του;

Το οτι καποιος εχει μελετησει 2 τραγουδια δεν προκαθοριζει τιποτα για την μετεπειτα συμπεριφορα κ επαγγελματισμο του κ το ξερεις.

Προσφατα μιλουσα με ενα μαεστρο της Λυρικης κ μου ειπε για μια οντισιον οπερετικου τραγουδιστη που εψαχνε.

Ηρθε ενα τυπος  μου λεει..κ τραγουδησε  ενα προετοιμασμενο εργο ...ΤΕΛΕΙΑ...ηταν τελειος. Ψαρωσαμε μου λεει κ θεωρησε...οτι...

Πηρε την δουλεια επιτοπου χωρις 2η σκεψη..κ με το που αρχισαν οι προβες ο τυπος δεν μπορουσε να διαβασει πενταγραμμο..

Τους εβγαλε το λαδι.

 

Ισως ?? πρεπει να αναθεωρησεις τον τροπο που κανεις οντισιον...???

 

Τελος να πω κατι ισως ασχετο ...

Ο καλος μουσικος δεν προσαρμοζει τους μουσικους στα δικα του δεδομενα..αλλα προσαρμοζεται αυτος στα δικα τους.

Ειτε σεβεσαι εναν μουσικο για αυτο που ειναι ειτε οχι κ πας παρακατω..

Απο την στιγμη που λες Ναι σε εναν μουσικο σημαινει οτι τον δεχεσαι για αυτον που ειναι. 

Μην κοιταμε λοιπον μονο την καμπουρα του αλλου

Κανεις δεν ειναι καλος σε ολα.

Σταματηστε να γκρινιαζετε λοιπον για το ποσο δεν ξερει τα σαφλ ο drummer {λες κ εσεις τα σκιζετε} η ποσο σε φουσκα ειναι κλεισμενος ο κιθαριστας κ ανοιξτε τα αυτια σας την ωρα της 1ης προβας.Και φυσικα μαθετε να κανετε οντισιον..αχαχχααχ

...

 Προσφατα ενας Jazz πιανιστας σε ενα Jam μου ειπε...

- ωραιος εισαι ρε φιλε αλλα μπορεις να παιξεις λιγο σαν τον Brian Blade?

-  Εννοειται ...του απαντησα...αν μπορεις εσυ να παιξεις σαν τον Tigran.

Eννοειται οτι η συνεργασια εληξε ατακα κ επιτοπου.- Ευτυχως στο 1ο Jam...

Θα εληγε για μενα ομως {μετα απο αυτη την ατακα} ακομα κ αν ειχαμε κανει 50 προβες.

 

Ακου τι ψαχνει ο μαστερ..

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου