Προς το περιεχόμενο

59 Les Paul DIY


HellFire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα διαφωνήσω και στο θέμα ταχύτητας και στο θέμα ακρίβειας.

Μια χαρά μπορεί να σταθεί και στα δύο ένα τέτοιο μηχάνημα και υπάρχουν επαγγελματίες στον χώρο,στο εξωτερικό και στην Ελλάδα φυσικά,που χρησιμοποιούν και pin router και duplicator για να παράγουν τα όργανα τους.

 

Καλή Κυριακή σε όλους!

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάνη συμμερίζομαι την άποψης σου περί ξύλου και χειροποίητων εργαλείων 

έχω τις αμφιβολίες μου για την αντιγραφή του μπράτσου αλλά στο κάτω κάτω μπορείς να δώσεις ένα offset στην ποιο κρίσιμη διάσταση και να το φέρεις μετά με τον παραδοσιακό τρόπο

το pin routing για τη ταστιέρα είναι αρκετά χρήσιμο για τα  inlays εκτός αν χρησιμοποιείς dot

Κουβέντα κάνουμε και δεν υπάρχει κανενός είδους διάθεση για οτιδήποτε άλλο

 

 

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδιά, sorry  αλλά δεν καταλαβαίνω. Είστε diy- ers και γυρεύετε ταχύτητα, γιατί; Στόχος σας είναι να "τελειώνετε" όργανα ή να φτιάχνετε; Για την ακρίβεια επίσης. Στόχος είναι να έχεις ακριβές αντίγραφο ή να φτιάξεις; Εξήγησα πιο πανω περί ακρίβειας duplicator καθώς και τι δυσκολία εμπεριέχει το pin routing σε τοσο delicate δουλειες.

 

Δεν είμαι καθόλου κατά της τεχνολογίας και της υποστήριξης, ειδικά για δουλειες επαναλαμβανόμενης ρουτινας. Και το pin router δεν ειναι αλλο απο ενα κανονικο ρουτερ με διαφορετικη χρήση και το θεωρω απαραίτητο σε ενα εργαστήριο στη βιομηχανική του εκδοχη (ξυλουργικη φρέζα). Αν το επιτρεπει η ανεση χωρου. Επομενη σημαντική αγορά μου θα είναι ενα cnc, οχι τόσο για την ταχύτητα, όσο για την ακρίβεια, σε διαστασεις ταστιέρας. 

 

Το βασικό είναι η διοχέτευση αυτής της δημιουργικής ενέργειας σε πράξη και ο καθένας ρίχνει τη βαρύτητά του αλλού για να το πετύχει. 

 

Επαγγελματίες του είδους με παραγωγή άνω των 60-80 οργάνων το χρόνο με duplicator παντως, δεν υπάρχουν.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη δεν καταλαβαίνω όλη αυτήν την αντίδραση,γιατί αντίδραση είναι πλέον και όχι συζήτηση.

Παρουσίασα μια κατασκευή μου που σε αντίστοιχο Αμερικάνικο forum έχει εκλάβει δεκαδες θετικά  σχόλια και μάλιστα από ανθρώπους με χρόνια προσφοράς  στα χειροποίητα όργανα και εδώ έχουμε και αναλύουμε ότι το duplicator δεν είναι σωστό εργαλείο ,δεν κάνει ,δεν έχει τους άξονες που πρέπει ,δεν κόβει σωστά η κάνει παραπάνω θόρυβο από ένα απλό ρούτερ.

Πραγματικά η φιλοσοφία της ισοπέδωσης η του εκμηδενισμου δεν οδηγεί πουθενά και δεν βοηθάει έναν λαό κατά εξοχήν ευρηματικό όπως ήμαστε εμείς.

Όλη η παραπάνω συζήτηση θα είχε αξία αν ζητούσα γνώμες για το αν αξίζει να φτιάξω το μηχάνημα, από την στιγμή που το έφτιαξα και και βλέπω ότι δουλεύει περίμενα τουλάχιστον μια συζήτηση περί στιβαρότητας αξόνων , τεχνικών χαρακτηριστικών κλπ.

Συγνώμη αν κούρασα,δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

  • Like 2

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νίκο μου, θαυμάζω τη δουλειά σου και την κανονική και τα diy σου, στο εχω πει και την εχω υπερασπιστει στο παρελθόν, όπως και έχω μάθει πράγματα από εσένα. Αν είναι να μπαίνουμε στα φόρα για να αλληλοθαυμαζόμαστε και να αλληλοκολακευόμαστε, να κάτσουμε στο ινσταγκραμ και να περιμένουμε λάικς. Αν είναι όμως να παίρνουμε και να δίνουμε χρήσιμα πραγματα ναι. Εξήγησα, με την όποια εμπειρία μου κλαϊν μάιν δηλ. πέντε πράματα. Αυτά, μας ενοχλούν, όπως έχουν ενοχλήσει εμένα στο παρελθόν διαπιστώσεις και πειράγματα από συναδέλφους, αλλά όταν καθάρισε το κεφάλι μου από την αρχική αντίδραση, με έκαναν δυο σταλιές καλύτερο σε αυτό που κάνω. 

 

Σας έκανα ένα πείραγμα και βρεθήκατε σε θέση άμυνας. Κακώς το έκανα και εξελήφθη με τον λάθος τρόπο. Οπότε συγγνώμη γι αυτό.

 

 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι φτιάχνοντας τα jig σας όλοι έχετε στην άκρη του μυαλού μια μικρή παραγωγή που ενδεχομένως να αποφέρει κέρδος, γιαυτο και προσπαθείτε να βιομηχανοποιήσετε τη διαδικασία, και αυτό είναι κάτι εξαιρετικό... δηλαδή
δεν είναι στην κουλτούρα του λαού που σας περιβάλει αυτά τα πράγματα... εξαιρέσεις είστε,
ελπίζω να δούμε κάτι σοβαρό made in Greece κάποτε να παίρνει διαστάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, Πνοή και Νύξη said:


Το αντιγραφικό για τα templates τι scale είναι? Gibson? Ποιο είναι το Gibson scale  24.75", 24.625" ή 24.56" ; ('οποιος νομίζει ότι το 24,75 είναι το scale length της Gibson πλανάται). 

 


Αν εννοεις οτι το scale της gibson εχει αλλαξει με τα χρονια ΟΚ το καταλαβα.  Αν εννοεις οτι το 24,75 δεν ειναι σωστο,δωσε τα φωτα σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2020 στις 11:07 ΜΜ, Thanoszin είπε

 

Θάνο from Bartlett plans:

 

IMG_20200331_180121.jpg

Σε πολλα φόρουμ το 24" και 5/8 φαίνεται να  είναι το scale που χρησιμοποιούσε η Gibson ...

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα λίγο χρόνο να ασχοληθώ με την κατασκευή σήμερα.

Αρχικά σημάδεψα τα σημεία που θα κοπεί το μπράτσο.

Ξεκίνησα τα κοψίματα από τα εύκολα μπρος τα δύσκολα, για να κόψω την γωνία που χρειάζεται το μπράτσο για να κάτσει πάνω στο σώμα  στην σωστή γωνια,χρησιμοποίησα ένα κομμάτι ξύλο για να δώσω κλίση 86.5 μοίρες ως προς την κορδέλα.

Για να σιγουρευτώ ότι η γωνιά ήταν σωστή , ακούμπησα το μπράτσο στην πίσω μεριά της κορδέλας ενώ αυτή δούλευε, το αποτέλεσμα ήταν αυτό το κάψιμο πάνω στο μπράτσο ,φαίνεται στις φωτό 9-10,που συνέπεσε με την κόκκινη γραμμή που είχα σχεδιάσει, επιβεβαίωση ότι η γωνιά που θα κοπεί το μπράτσο είναι αυτή που πρέπει ...

Enjoy!

 

IMG_20200405_181335.jpg

IMG_20200405_181409.jpg

IMG_20200405_200318.jpg

IMG_20200405_200514.jpg

IMG_20200405_200747.jpg

IMG_20200405_200814.jpg

IMG_20200405_201246.jpg

IMG_20200405_201346.jpg

IMG_20200405_201446.jpg

IMG_20200405_201517.jpg

IMG_20200405_201716.jpg

IMG_20200405_202307.jpg

  • Like 2

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου