Προς το περιεχόμενο

Line 6 HELIX και η επιμονή της λάμπας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ευχαριστώ πολύ που μοιράζεστε την εμπειρία σας εδώ κ πραγματικά γράφτηκαν πράγματα που βοήθησαν εμένα κ σίγουρα κ όσους θα τα διαβάσουν. Τελικά κατέληξα στο ότι δεν αντέχω το ψηφιακό του Helix. Είναι ξεκάθαρα σε τι έχει εκπαιδευτεί το αυτί σου κ τι απολαμβάνει. Θα το κρατήσω σαν midi controller και processor και θα επενδύσω ή σε έναν καλό λαμπάτο combo ή σε προενισχυση λάμπας κ τελικό λάμπας.

 

Ασφαλώς κ έχω δοκιμάσει τα input και output setup του Helix. Έχω δοκιμάσει κ τις προτάσεις του manual αλλά κ ότι κάθεται στο αυτί μου. Όντως αλλάζει δραστικά ο ήχος αλλά δεν είναι μαγικό ραβδάκι. Αυτό που πραγματικά όμως παίζει ρόλο όπως ανέφερε κ παραπάνω ένας φίλος, είναι οι στάθμες των presets. Διότι όλοι φτιάχνοντας έναν  ήχο από το μηδέν προσθέτουμε σταδιακά ένταση, gain, εφέ , πετάλια με αποτέλεσμα ο ήχος να αρχίζει να σπάει σιγά σιγά. Και το αυτί είναι μυστήριο όργανο. Συνηθίζει τη σαβουρα σιγά σιγά και την καταλαβαίνει μετά από σύγκριση με το καλό ή όταν έχει καθαρίσει π.χ. την επόμενη μέρα .

 

Επίσης όντως παίζει τεράστιο ρόλο στα frfr πως σε κοιτάει το ηχείο. Ναι αλλά για να έχεις ένα ρεαλιστικό αποτέλεσμα του ήχου σου πρέπει 1) να έχεις απόσταση ώστε να προλάβει ο ήχος από την κόρνα κ το ηχείο να μπλεχτεί (σε μικρά stage απλά δε γίνεται ) και 2) να βρεις τη σωστή γωνία που σε ευχαριστεί κ να μην κουνιέσαι σαν τον Κολοκοτρώνη !! Επίσης ότι οι άλλοι της μπάντας θα ακούνε άλλο από αυτό που εσύ ακούς κ γουστάρεις ( λέμε τώρα ) που το πάτε ; Αυτό με την κατευθυντικότητα του ήχου το αντιμετώπισα πρώτη φορά τόσο έντονα κ πραγματικά με τρέλανε .

 

Όσοι τη βρίσκετε με τον σύγχρονο ψηφιακό ήχο πραγματικά είστε τυχεροί κ προφανώς κάτι κάνετε καλύτερα. 

 

Θα επανέλθω μετά την απόκτηση του καινούριου λαμπάτου συστήματος για τις εντυπώσεις μου και φυσικά για τις δυνατότητες που σου δίνει συνδυάζοντας το με το Helix. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 18/1/2020 στις 4:41 ΜΜ, sharpshooter είπε

offtopic

Ignatie έχεις και γ@μw τα setup, πολύ ωραίος ήχος και καθαρό και βρώμικο.

Ευχαριστώ πολύ. Σε καλή καμπίνα σκοτώνει το μαραφέτι. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος. 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου