Προς το περιεχόμενο

Εικονική κονσολα ήχου


dtramp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας καλή χρονιά σε όλους.

Συχνά κάνω  ζωντανές εκπομπές μέσω ίντερνετ αλλά κάθε φορά είμαι υποχρεωμένος να παίρνω μαζί μου και μια κονσόλα ήχου,  η πιο μικρή είναι υπερβολικά μεγάλη να χωράει στην τσάντα του laptop.

Υπάρχει λύση με το ίδιο το laptop να έχω μια εικονική κονσόλα ήχου και να παίζω τα τραγούδια που υπάρχουν σε φάκελο του υπολογιστή ενώ να μπορώ να κάνω μίξη με το μικρόφωνο συνδεδεμένο στο mic in;

Που προβληματίζομαι;

Αφενός να κάνω μίξη  μουσικής και μικροφώνου με talk over  και αφετέρου να κλείνει το μικρόφωνο όταν δεν μιλάω.

Έχω δοκιμάσει το VirtualDJ 2018 αλλά δεν με καλύπτει στα παραπάνω....

 

Τέλος θα ήθελα μια πρόταση για δυναμικό μικρόφωνο, για να αποφύγω τροφοδοτικά κλπ  και να κόβω λιγάκι ήχους περιβάλλοντος,αλλά να είναι συμβατό με την είσοδο της εσωτερικής κάρτας του laptop γιατί ένα που δοκίμασα και μάλιστα καλό μικρόφωνο ,το rode procaster βγάζει  φύσηγμα, δεν ξέρω αν είναι θέμα εσωτερικής αντίστασης , έχει 300 Ohm

Ευχαριστώ πολύ.

Επεξεργασμένο από dtramp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
53 minutes ago, dtramp said:

 

Αφενός να κάνω μίξη  μουσικής και μικροφώνου με talk over  και αφετέρου να κλείνει το μικρόφωνο όταν δεν μιλάω.

Έχω δοκιμάσει το VirtualDJ 2018 αλλά δεν με καλύπτει στα παραπάνω....

 

Ξανα διάβασε το manual του VirtualDJ .

Όχι μόνο σε καλύπτει σε αυτά που θες....κάνει και πράγματα που δεν θες (ακόμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κάνω αλλά πες μου για το mic in πως θα το κάνω συμβατό χωρίς θόρυβο (φύσηγμα) το δυναμικό μικρόφωνο;

Κι αν  θέλεις ενημέρωσε με αν και  τι ρόλο παίζει στην ευαισθησία του μικροφώνου η εσωτερικη του αντίσταση;

Ευχαριστω

Επεξεργασμένο από dtramp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το μικρόφωνο είναι πιθανό να είναι η προενίσχυση της κάρτας του πισί, απ' ότι κατάλαβα δεν χρησιμοποιείς κάποιο interface. Εάν δεν θέλεις να αγοράσεις audio interface νομίζω υπάρχουν κάποια μικρόφωνα usb που είναι συμπαθητικά και σχετικά φτηνά.

Η σωστή λύση είναι ένα καλό audio interface παρέα με ένα καλό πυκνωτικό μικρόφωνο. 

 

Πριν αγοράσεις κάτι, τσέκαρε ότι ηχογραφείς σε 24 bit 44100 hz .

Επεξεργασμένο από panorios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μια ακόμη βοήθεια, γα το virtualdj, δεν βρίσκω τρόπο να παίζει συνεχώς η λίστα,πρέπει να πατήσω  play σε ένα από τα δύο deck, μόλις τελειώσει το τραγούδι σταματά, δεν  πάει στο επόμενο από την λίστα AUTOMIX.

Και επιπλέον αν υπάρχει δυνατότητα για fade out-in ώστε να μην μεσολαβεί κενό ανάμεσα στα τραγούδια.

Ευχαριστω για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η σύνδεση πάνω στο PC ή λαπτοπ χωρίς εξωτερική κάρτα ήχου ή κάποιο controller, δεν σου επιτρέπει να έχεις καλής ποιότητας απόδοση και θα δυσκολευτείς να κάνεις cue το επόμενο τραγούδι. Δεν θα μπορείς να ακούς το επόμενο δηλαδή όσο θα παίζει κάποιο on air. Παράλληλα δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις καλό δυναμικό μικρόφωνο που θες καθώς έχουν άλλη ευαισθησία εισόδου και βύσμα. Μπορείς ίσως να βάλεις ένα USB μικρόφωνο σαν αυτό που ανέφερες και να το ρυθμίσεις σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή. Το φύσημα σημαίνει πως δεν είναι σωστά σεταρισμένο. Βέβαια στην δωρεάν έκδοση δεν συνδέεται με USB/MIDI controllers οπότε δεν ξέρω τι συμβαίνει και με το μικρόφωνο.

Εδώ σου λένε τις επιλογές σύνδεσης που έχεις:

 

 

Το παρακάτω βίντεο εξηγεί για το automix. Εγω το έχω χρησιμοποιήσει κατα καιρούς και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες αλλά είναι απλά αυτά που ζητάς να σου κάνει.

 

 

Υπάρχουν πολλά επεξηγηματικά βίντεο εδώ:

 

https://www.virtualdj.com/help/videotutorials.html

 

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ασχοληθείς παραπάνω όπως έκανα εγω πχ τώρα, για να έχεις τα αποτελέσματα και τις ευκολίες που θέλεις.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK Ευχαριστω για την βοήθεια.

Υπάρχει και ένα άλλο  το voicemeter αλλά δεν  βρίσκω επιλογή για talkover και αυτό μου χρειάζεται πολύ.

Στο virtualdj με διευκολύνει γιατί αν  κωδικοποιήσεις με ένα πλήκτρο το talkover π.χ.το πλήκτρο Μ τότε ανοιγοκλείνει  το μικρόφωνο κανονικά.

 

 

Επεξεργασμένο από dtramp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου