Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για την μίξη του μπάσου;


Nikos Aravanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, Spyros Delta said:

Ναι κι εγω του εξηγω οτι και το καλυτερο midi να εχει, θελει πολυ δουλεια και στο programming και στη μιξη και να μην απογοητευεται.

Και αν μπορεσει να παρει καποια στιγμη ενα μπασακι, θα ειναι καλο και ισως του κανει πιο ευκολη τη ζωη.

ακριβώς.

Εγώ τελικά έχω χρησιμοποιήσει midi bass μόνο σε 2-3 κομμάτια, και μάλιστα αποσπασματικά για να το "κρύψω" όσο γίνεται, αλλά και ιδίως γιατι είναι άταστο. Πού θα πάει θα τα καταφέρω λες μέσα στο 20 να πάρω ένα μπασάκι?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το βασικο που παρελειψα να διευκρινησω ειναι οτι οτι και να κανει στη μιξη, αν δεν ειναι καλα/καταλληλα προγραμματισμενο τo midi bass ή καλα/καταλληλα παιγμενο το αληθινο μπασο, δεν σωνεται η κατασταση.

Στο θεμα των συμβουλων στη μιξη, θα αφησω τους ειδικους να μιλησουν.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινά με ένα καλό κομπρεσσαρισμα του μπάσου.

Τουλάχιστον 8:1 (θα σου έλεγα και παραπάνω μια και τα synth basses το χρειάζονται) με σχεδόν μηδενικό attack και 800 ms release.

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Spyros Delta said:

Ναι κι εγω του εξηγω οτι και το καλυτερο midi να εχει, θελει πολυ δουλεια και στο programming και στη μιξη και να μην απογοητευεται.

Και αν μπορεσει να παρει καποια στιγμη ενα μπασακι, θα ειναι καλο και ισως του κανει πιο ευκολη τη ζωη.

Να αγοράσω μπάσο αλλά δεν ξέρω να παίζω καρδιά μου,μόνο τα πλήκτρα βαράω για την ώρα 😛 πόσο μάλλον να σκεφτώ σαν ώριμος μπασίστας.

Σε ευχαριστώ Σπύρο,θα πέσει δουλειά σήμερα με προγραμματισμό και οτι καταφέρω κατάφερα. 🙂

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Superfunk said:

Ξεκινά με ένα καλό κομπρεσσαρισμα του μπάσου.

Τουλάχιστον 8:1 (θα σου έλεγα και παραπάνω μια και τα synth basses το χρειάζονται) με σχεδόν μηδενικό attack και 800 ms release.

Ευχαριστώ Νίκο,έχει να πέσει πολύ τεστάρισμα σήμερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Nikos Aravanis είπε

Να αγοράσω μπάσο αλλά δεν ξέρω να παίζω καρδιά μου,μόνο τα πλήκτρα βαράω για την ώρα 😛 πόσο μάλλον να σκεφτώ σαν ώριμος μπασίστας.

Σε ευχαριστώ Σπύρο,θα πέσει δουλειά σήμερα με προγραμματισμό και οτι καταφέρω κατάφερα. 🙂

 

 

Τωρα προσεξα οτι γραφεις "πληκτράς". Νομιζα οτι παιζεις κιθαρα και θα ηταν καπως πιο ευκολο να παιξεις και μπασο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

Αλλαξα τον ήχο του μπάσου για να φανούν τα velocity,πείραξα την μίξη και κάποια όργανα σε εντάσεις/reverb/eq μετά τις προτάσεις σας και περιμένω τις νέες παρατηρήσεις σας.

Το μπάσο ακόμα σαν να μου ακούγεται ένα τικ ψηλά και τα ντραμς κάπως χαμηλά αλλά είμαι και ολίγον κουφός.

Βαράτε αλύπητα συντρόφια.

 

Lost in thought.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα δεν ειναι μονο τα velocity κλπ
Ειναι και η μπασογραμμη να ειναι μπασογραμμη μπασιστα

9 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Το βασικο ειναι να σκεφτεσαι σαν μπασιστας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Spyros Delta said:

Το θεμα δεν ειναι μονο τα velocity κλπ
Ειναι και η μπασογραμμη να ειναι μπασογραμμη μπασιστα

Πως το κάνω αυτό?πέρα απο εμπειρία τι πρέπει να σκέφτομαι οταν βγάζω μια μπασογραμμή?

Ρωτάω σοβαρά.

Επεξεργασμένο από Nikos Aravanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nikos Aravanis είπε

Πως το κάνω αυτό?πέρα απο εμπειρία τι άλλο πρέπει να σκέφτομαι οταν βγάζω μια μπασογραμμή?

Ρωτάω σοβαρά.

Πρεπει να ακους μουσικη , εστιαζοντας στο μπασο.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου