Προς το περιεχόμενο

Τρύπα στο pickguard. Μπορεί να κλείσει?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Να το σκίσω το θέμα λίγο; Ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη.

Επειδή βλέπω κατέχετε τις ρητίνες και τα πλαστικά, θέλω να μπαλώσω κάτι θλάσεις στο κουτί των οργανων της μοτοσυκλέτας μου και φαντάστηκα πως κάποιος μαύρος στόκος ή δεν ξέρω τι, να έκανε ώστε να μην μπαίνουν νερά μέχρι (και αν) πάρω καινούργιο και να είναι λίγο πιο καλαίσθητο εν τω μεταξύ. Προτείνετε κάτι;

 

20190424_123456.thumb.jpg.ae8606f64ff1309c2471cfe64b63cc12.jpg

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα έβαζα εποξική δυό στοιχείων.

Θα φαινόταν βέβαια, εννοώ δεν θα είναι σαν στόκος. Αλλά υποθέτω μπορείς και να τρίψεις μετά.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα με κάποιο θερμαντικό, προσπάθησε να μαλακώσεις το πλαστικό, και προσπάθησε να βγάλεις προς τα έξω τα πλαστικά κομμάτια που έχουν μπει μέσα. Αφου το φέρεις στην αρχική μορφή ως σχήμα, όσο μπορείς, μετά κάτι τέτοιο αλλά σε μαυρο :

https://www.ebay.co.uk/itm/133084958356

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, rgxinap said:

Πρώτα με κάποιο θερμαντικό, προσπάθησε να μαλακώσεις το πλαστικό, και προσπάθησε να βγάλεις προς τα έξω τα πλαστικά κομμάτια που έχουν μπει μέσα. Αφου το φέρεις στην αρχική μορφή ως σχήμα, όσο μπορείς, μετά κάτι τέτοιο αλλά σε μαυρο :

https://www.ebay.co.uk/itm/133084958356

το ίδιο λέμε. Αν το βρώ σε μαύρο θα φτιάξω και το pickguard...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για το πλαστικό της μηχανής θα το άνοιγα, θα το θέρμαινα με το πιστολάκι των μαλλιών (καλύτερα κανονικό heatgun) και αφού το έφερνα να φαίνεται απ έξω ίσιο, θα τα το μόνωνα από μέσα με μαύρη σιλικόνη. 

Για τρύπα σε pickguard έχω χρησιμοποιήσει μια βίδα με μεγάλο κεφάλι (που έκοψα κοντή) με κόντρα παξιμάδι από μέσα. (Φαίνεται λίγο κάτω από το tremolo arm). 

 

Για το μαύρο pickguard μπορεί να τύπωνα (στο 3d printer) μια τάπα από μαύρο ABS και να τη σφήνωνα στην τρύπα, με δοντάκι από μέσα και "καπέλο" απ έξω. Τελείως reversible, θα φαίνεται ελάχιστα.

 

20161117_204158.jpg

  • Ευχαριστώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2020 στις 7:06 ΜΜ, dimsonic είπε

υπαρχει τρόπος να αποκατασταθεί μια τρύπα στο Pickguard που έγινε για να μπεί διακοπτάκι?


Φωτογραφία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 1/8/2020 at 1:13 PM, dimsonic said:

 

αν είχες κιθάρα που κατα τα λεγόμενα βγήκαν μόνο 50 μάλλον δεν το έκανες.

Εγώ όταν το έκανα

α. ούτε ήξερα πόσες φτιάχτηκαν

β. ούτε με ένοιαζε

γ. πίστευα ότι δεν θα την πουλήσω ποτέ

 

τα χρόνια πέρασαν και οι απόψεις αλλάξανε.

Προφανώς και δεν θα την πουλήσω, αλλά θα ήθελα οι μετά από μένα να πάρουν αυτό που της αξίζει

 

Κοίτα σε τέτοια περίπτωση δεν θα άλλαζα τίποτα ή ακόμα και να άλλαζα θα κράταγα τα αρχικά parts. Φαντάζομαι ότι όσοι αγοράζουν σπάνια και συλλεκτικά όργανα δεν ενδιαφέρονται για τις μόντες αλλά για το όργανο αυτούσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αρχικά parts όπου πχ είχα αρχίσει να υποψιάζομαι καταστάσεις.

Πχ έχω αλλάξει όλες τις βίδες στο Pickguard γιατί οι μισές είχαν πάρει να σκουριάζουν.

Φυσικά και ορίτζιναλ fender πήρα, αλλά και τις παλιές τις κράτησα.

Όλα τα παλιά τα έχω, και το τασάκι, και τα έξτρα ελατήρια και φυσικά ορίτζιναλ μαύρη θήκη κλπ κλπ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου