Προς το περιεχόμενο

Τι εφέ χρησιμοποιεί...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, gkourmoul1 said:

Ειδικα με την στρατ, ο ηχος ειναι πολυ παχυς, σαν να ειναι "διπλος"

 

Μου κάνει εντύπωση που σου φάνηκε έτσι. Προσωπικά μου ακούγεται λεπτός και άδειος. Το ηχόχρωμα που μας χωρίζει πάντως οφείλεται περισσότερο στους lace sensors παρά σε όποιο chorus ή phaser χρησιμοποιεί νομίζω.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Ίσως λίγο phaser ....

Μάλλον αυτό. Αλλά να πω επίσης πως μια νύχτα στο In Vivo που είχα την τύχη να παίξω με τον Peavey Classic 50 combo 2x12, του Δημήτρη Παναγόπουλου, ο ήχος ήταν αυτός και χωρίς ιδιαίτερο ψάξιμο.

Τα μεγάφωνα; Οι λάμπες; Δεν ξέρω αλλά ο Δημήτρης δεν τον αποχωριζόταν και ήμουν τυχερός που τον έπαιξα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Jazzjoker said:

 

Μου κάνει εντύπωση που σου φάνηκε έτσι. Προσωπικά μου ακούγεται λεπτός και άδειος. Το ηχόχρωμα που μας χωρίζει πάντως οφείλεται περισσότερο στους lace sensors παρά σε όποιο chorus ή phaser χρησιμοποιεί νομίζω.

 

Παραξενο που σου φαινεται λεπτος. Λιτο τον βρισκω (χωρις πολυ gain και αρμονικες), οχι αδειο. Αλλα πολυ παχυ. 

Δεν εχω εμπειρια απο lace sensors, αλλα ψαχνω να βρω πως θα ακουστω huge με single coils. Και γνωριζω, θεωρητικα, για την χρηση chorus, delay κλπ, και ψαχνομαι.

 

13 minutes ago, yameth said:

ο ήχος ήταν αυτός 

 

 

Μπορεις να μου περιγραψεις τι σου εκανε εντυπωση στον ηχο? Τι διαφορετικο ακουσες δλδ...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Creamy thickness. 😀

Ηταν ελεγχόμενα παραμορφωμένος και ήμουν καρφί απο την κιθάρα. Είχε αυτη τη χροιά μεσαίων και ήταν απο αυτες τις ρυθμίσεις που δεν ξέρεις γιατί αλλά δεν το πειράζεις μη χαλάσει. Μπορεί να είχα πιει λιγο παραπάνω αλλά γούσταρα τρελά.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

...στο σολο με τη στρατ στο 2ο λεπτο και ο prince με την tele? Ειδικα με την στρατ, ο ηχος ειναι πολυ παχυς, σαν να ειναι "διπλος". Γενικα, ειναι ηχαρα. Πως το καταφερνει?

Νορμαλ ηχος απο στρατ με drive μου ακουγεται.

Μαλλον εχει καποιο modulation εφφε, αλλα αυτο πιο πολυ τον φερνει out of focus, παρα να του προσφερει τοσο πολύ ογκο που να κανει τη διαφορα.

 

3 ώρες πριν, Alter είπε

Η πραγματικη ερωτηση βεβαια σ αυτο το βιντεο ειναι που παει η τελεκαστερ στο τελος (στο 6:10)..?????

Εχει ανθρωπο δικο του απο κατω και την αρπαζει στον αερα.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σένσορες (οι χρυσοί, γιατί υπάρχουν και άλλοι 3 χρωματισμοί με έμφαση σε άλλες μεσαίες συχνότητες και έχουν και μεγαλύτερη έξοδο) δεν είναι και ο πιο vintage strat ήχος. Είναι κοντά, είναι αθόρυβοι και ήταν στις E plus stratocasters, Eric Clapton, Jeff Beck, Buddy Guy  και ίσως σε άλλες που δεν θυμάμαι. Στην Eric Clapton υπάρχει και το mid-boost που την πάει αλλού. Δες βίντεο με τον Latimer που την κάνει ν' ακούγεται Latimer δηλ. Les Paul.

 

 

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Οι σένσορες (οι χρυσοί, γιατί υπάρχουν και άλλοι 3 χρωματισμοί με έμφαση σε άλλες μεσαίες συχνότητες και έχουν και μεγαλύτερη έξοδο) δεν είναι και ο πιο vintage strat ήχος. Είναι κοντά, είναι αθόρυβοι και ήταν στις E plus stratocasters, Eric Clapton, Jeff Beck, Buddy Guy  και ίσως σε άλλες που δεν θυμάμαι. Στην Eric Clapton υπάρχει και το mid-boost που την πάει αλλού. Δες βίντεο με τον Latimer που την κάνει ν' ακούγεται Latimer δηλ. Les Paul.

 

Μπα. Εχω στην Strat plus τους χρυσους. Δεν προσφερουν περισσοτερο ογκο. (που αναζητα ο ΟΡ)
Η κιθαρα ειχε και εκεινο το pot το τριοροφο που κατι εκανε στα μεσαιοπριμα, αλλα μια μ@λακια και μιση ηταν και το πεταξα.

Κυριλε μονους τους ονομαζω εγω. (κι ετσι ακουγονται και στο βιντεο του ΟΡ)
Τεραστιο ογκο ειχα οταν της ειχα φορεσει τους van zandt blues, (αλλα θελει ταχυτητα στο vol pot για να μην ακουγεται ο θορυβος οταν τελειωνει το παιξιμο). Συν οτι αρπαζουν ευκολα (οι texas hot ειναι γατακια μπροστα τους)

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spyros Delta είπε

Μπα. Εχω στην Strat plus τους χρυσους. Δεν προσφερουν περισσοτερο ογκο. (που αναζητα ο ΟΡ)
Η κιθαρα ειχε και εκεινο το pot το τριοροφο που κατι εκανε στα μεσαιοπριμα, αλλα μια μ@λακια και μιση ηταν και το πεταξα.

Συμφωνώ. Μιλάς γαι το TBX. Και μένα δεν μ' άρεσε, δεν προσέφερε τίποτε που να χρειαζόμουν. Η Clapton όμως με τους sensors και το mid-boost έχει αυτό που OP ψάχνει.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως, παιζει να ειναι καποιο delay  μαζι με modulation.

Σπυρο, θυμαμαι οτι χρησιμοποιεις ή delay ή chorus για να παχυνεις τον ηχο. Θυμισε μου λιγο τη λεπτομερεια αυτη.

 

Ο latimer οτι κιθαρα και να βαλει θα βγαλει αυτον τον ηχο. Απλα οι lace sensors φαινεται να τον βοηθουν αρκετα, ωστε να μη πολυθυμιζει στρατ ο ηχος.

 

Ενα αλλο σεταπ που διδει ογκο ειναι εκεινο του blackmore με το tape delay. Περιττο να πω οτι δοκιμασα με ψηφιακο tape delay και καταφερα μια τρυπα στο νερο.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν είμαι σίγουρος πως ακούω doubling απο κοντό delay αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Λίγο phaser όμως σε αργό speed και με ανάλογο depth μπορεί να σου φέρει αυτό το αποτέλεσμα.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου