Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι η Standard Les Paul, μήπως τελικά η δική μου ;


jajavax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λόρδε δεν ρωτηθηκα για το headstock.  Ήθελες να μάθεις η έψαχνες μια πρόφαση ;

Το τηλέφωνο μου  και η κιθάρα είναι στις αγγελιες...

Ποιο τρολαρισμα λοιπόν  ; 

Μην τη δώσω κοψοχρονια ψαχνω...

 

Επεξεργασμένο από jajavax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία φορά δεν φταίμε εμείς για την ειρωνεία που αντιμετωπισαμε.  

Φταίνε τα παιδικά μας χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jajavax είπε

Λόρδε δεν ρωτηθηκα για το headstock.  Ήθελες να μάθεις η έψαχνες μια πρόφαση ;

Το τηλέφωνο μου  και η κιθάρα είναι στις αγγελιες...

Ποιο τρολαρισμα λοιπόν  ; 

Μην τη δώσω κοψοχρονια ψαχνω...

 

όντως την έχεις και στις αγγελίες https://smart.noiz.gr/details.php?id=442769

 

Στις οποίες γράφεις μάλιστα :

Χωρίς τρύπες.. Ταστιερα έβενος. Βάρος 9 λίμπρες. Ήχος Lynard Skynard.
Κατάσταση άριστη. Βαμμένη custom.
Καπάκια - αξεσουάρ, καινούργια. Οι φωτο δείχνουν το εσωτερικό.

 

Kατα τα άλλα, το καπάκι της κιθάρας δεν είναι καθόλου μούφα, όπως γράφω από την αρχή του ποστ 😁

....αλλά εσύ όχι μόνο ισχυρίζεσαι ότι είναι ορίτζιναλ καπάκι (''παίρνω τον μάστορα και δεν το σηκώνει''), αλλά το χρησιμοποιείς και σαν ατού της κιθάρας:

 

Στην διπλή φωτο παραθέτω τις διαφορές μεταξύ Studio - Standard, από το επίσημο site
επειδή μού είπαν ότι δεν έχω Binding και ακριβό ξύλο (όπως πρέπει για Standard).

 

Δηλαδή το ίδιο που κάνεις στο ποστ εδώ, το κάνεις και στην αγγελία... που είναι ακόμη χειρότερο. Έστω από άγνοια.

55 λεπτά πριν, jajavax είπε

Όταν το θυμήθηκα, κόντευε χρόνος και πήγα από εκεί.  Ρωτώντας πού είναι η κιθάρα (να έβλεπα επιτέλους για 1η φορά, πως είχε γίνει) έλαβα την εξής απάντηση :  

 

- Εεεε δεν μού την αφήνεις, γιατί την έχω βολευτεί ;  Πάρε διάλεξε όποια θέλεις από πίσω. 

 

Αυτή δεν ήταν απάντηση επαγγελματία.  Ούτε χρονική συνέπεια.  Ούτε ήθελε τα 600 ευρώ και ας χρώσταγε στην εφορία.  

Η κιθάρα δεν ήταν εκεί.  Ούτε ήταν στον αδελφό του, που μού είπε ότι την είχε αφήσει.

 Ή μπορεί να ήθελε να της αλλάξει το σώμα με άλλο, τελευταία στιγμή... 

 

Τέλος, πέραν του ότι είναι δύσκολο να ''αλλάξεις σώμα με άλλο'' σε les paul, από τις φωτό σου στην ίδια σου την αγγελία

φαίνεται ότι έχουν μείνει λίγο ίχνη από την προηγούμενη, άσπρη μπογιά (δεν μιλάω εκεί που βάφουν για μόνωση, αλλά περιμετρικά)

gibson_les_paul_studiο.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά θέλω να ρωτήσω . Δεν σου αρέσει δλδ το όργανο αυτό ;;;

 

Εγώ πιστεύω είναι τιμιότατο . Οι 90ς στουντιο έχουν εξαιρετική φήμη . Και ο ήχος γράφεις είναι καλός 

 

Αν θες να μιλήσουμε σοβαρά, γιατί εγώ σοβαρά στα λέω, ψάξε μέσω serial number την κιθάρα σου να δεις τι μοντέλο είναι και σαν συμβουλή σου λέω ότι η αξία τη μεταχειρισμένη και με τις αλλαγές είναι χαμηλότερη. Όχι τραγικά χαμηλότερη but still.....

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή παίρνω τον μάστορα και δεν το σηκωνει, δεν σημαίνει ότι ισχυριζομαι πως είναι γνησια  Standar.

Το τηλεφώνημα έχει κρατηθεί στο κινητό μου.

 

Εάν το κάθε ερώτημα σημαίνει ισχυρισμο, ας το αφήσουμε καλυτερα.

Εγώ είπα ότι παρατηρώ ομοιότητες.

 

Όμως άρχισα να καταλαβαίνω ότι τελικά το binding είναι πρόσθετο φιλέτο και όχι το δικό μου καπάκι.

Αλήθεια λέει κάπου στην αγγελία αυτό που εσύ ισχυρισθηκες ; Μήπως ρωτάω και ζητάω κάποιον εμπειρο ; 

Λέω μήπως...

 

Τελος, καπάκια (ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟΣ) λέω τα πλαστικά.  Αν θέλεις όμως να επιβεβαιωθεις, τι να κάνουμε...

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από jajavax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jajavax είπε

Τελος, καπάκια (ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟΣ) λέω τα πλαστικά.  Αν θέλεις όμως να επιβεβαιωθεις, τι να κάνουμε..

 

 

ΟΚ δεκτόν. Τι μαγνήτες φοράει αυτή την στιγμή το όργανο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρεμπελ, την πουλάω γιατί παίζω μόνο καθιστός και θέλω μια ελαφρια. 

 

Λορδε, ούτε που ξερω. Είναι αυτοί οι μαγνητες  που εβαλε ο τεχνιτης τοτε, όταν έβγαλε τους Invaders.

Έχω τρεις 57αρηδες 4 conductors και μόλις σκέφτηκα ότι αν είχα κάνει το λαθος και του είχα δώσει να περάσει κάποιον επανω, μπορεί και να μην την επαιρνα ποτε πισω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, jajavax said:

Ρεμπελ, την πουλάω γιατί παίζω μόνο καθιστός και θέλω μια ελαφρια. 

 

Λορδε, ούτε που ξερω. Είναι αυτοί οι μαγνητες  που εβαλε ο τεχνιτης τοτε, όταν έβγαλε τους Invaders.

Έχω τρεις 57αρηδες 4 conductors και μόλις σκέφτηκα ότι αν είχα κάνει το λαθος και του είχα δώσει να περάσει κάποιον επανω, μπορεί και να μην την επαιρνα ποτε πισω...

όσο πιό πολύ μιλάς δεν βλέπω να την πουλάς....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jajavax είπε

Ρεμπελ, την πουλάω γιατί παίζω μόνο καθιστός και θέλω μια ελαφρια. 

 

Λορδε, ούτε που ξερω. Είναι αυτοί οι μαγνητες  που εβαλε ο τεχνιτης τοτε, όταν έβγαλε τους Invaders.

Έχω τρεις 57αρηδες 4 conductors και μόλις σκέφτηκα ότι αν είχα κάνει το λαθος και του είχα δώσει να περάσει κάποιον επανω, μπορεί και να μην την επαιρνα ποτε πισω...

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι είδους συμφωνία έκανες με τον τεχνίτη. Δεν σου άρεσε που ''κιτρίνιζε'', σου την ''ξέβαψε'', σου έβγαλε τους invaders από την κιθάρα, δεν ξέρεις τι μαγνήτες σου έβαλε, δεν ξέρεις τι ειναι το binding άρα μάλλον δεν το ζήτησες εσύ να γίνει...

 

Φυσικά ούτε τι hardware (γέφυρες, κλειδιά) φοράει η κιθάρα ξέρεις, καθότι τα άλλαξε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης....

 

Με όλα αυτά είναι αδύνατον να γίνει εκτίμηση της αξίας της κιθάρας. Βέβαια, την δίνεις ήδη πανάκριβα (πιο ακριβά από studio που πωλούνται στο νόιζ με όλα τα original parts τους πάνω).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου