Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι η Standard Les Paul, μήπως τελικά η δική μου ;


jajavax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Kαλά θυμάσαι αλλά δεν ήταν αυτή. Τη δουλειά την είχε κάνει ο @HellFire και ήταν υψηλού επιπέδου το αποτέλεσμα. Και μάλιστα ήταν παρόμοια περίπτωση, wine red με flame maple από κάτω.

Κάτσε το βρήκα, να το θυμηθούμε λίγο, αξίζει

 

Thanks για το link και τις πληροφορίες! Ζητώ συγγνώμη στον "Hellfire" αν τυχόν παρεξηγήθηκε.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, S9F είπε

 

Thanks για το link και τις πληροφορίες! Ζητώ συγγνώμη στον "Hellfire" αν τυχόν παρεξηγήθηκε.

Δε σου ξανα μιλάω!😜🤣

Φανηηη @Πνοή και Νύξη ψάχνω hide glue,που θα βρω, μόνο εξωτερικό? Συγνώμη για την αλλαγή θέματος! (Κερδίζω χρόνο στον λόρδο για να ρίξει και άλλη ατάκα....)

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
14 λεπτά πριν, HellFire είπε

ψάχνω hide glue,που θα βρω, μόνο εξωτερικό? Συγνώμη για την αλλαγή θέματος!

Eιδη αγιογραφίας συνήθως. Αν θες πιο ενημερωμένη αγορά, εξωτερικό. 192gram strength είναι αρκετή για οργανοποιία. Εγώ χρησιμοποιώ άνω των 250gram strength Ιαπωνική Cowskin (Mαυρομουστάκης, Hosco,) σε εργασίες που δεν έχουν μεγάλο χρόνο δουλέματος (σπασίματα, κολλήσεις bridge, cracks, συρραφές εσωτερικά). Με καλή προετοιμασία, είναι τσιμέντο. Aν δεν την προλάβεις πριν γίνει τζελ, θέλει επανενεργοποίηση και ξανα-δούλεμα. Νομίζω τα θερμαντικά για μπιμπερό είναι ταμάμ για μπεν μαρί. Εγώ έχω ένα επαγγελματικό ιατρικό paraffin-pitcher που βρήκα σε παλιατζίδικο. Sorry από τον op για το "καβάλημα" του θρεντ.

  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Παιδιά επειδή βλέπω να κυκλοφορεί πολλή παραφιλολογία εκεί έξω για τα "καλά κσύλα" των Gibson των 90s και τα "χρέπια" των 10s.

 

 

Δεν ξέρω τι παραφιλολογίες ακούγονται γενικώς και αορίστως. Έχω παίξει με καμιά 30αριά Studio από το '13 και μετά και καμία δε μου έκανε κλικ να την πάρω, ούτε μου έδωσε την εντύπωση ότι αξίζει τα τετραψήφια ποσά που ζητάει η Gibson. Μην πιάσω τις Faded γιατί θα κλαίμε. Δεν ξέρω αν είναι η ξυλεία, το hardware ή το στήσιμο του οργάνου συνολικά, πάντως δεεεν. Για μένα τουλάχιστον.

 

Μια χαρά κιθάρες είναι, χρέπια δεν τις λες σε καμία περίπτωση, αλλά 1300e για Studio δεν έδινα ούτε αν τα είχα για πέταμα, ειδικά όταν στην ίδια τιμή παίρνεις PRS S2 μεταχειρισμένη.

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Βασίλη, υποβόσκει αυτό το "τότε που τις φτιάχναν καλύτερα" το οποίο φυσικά δεν ισχύει, είναι ένα hype το οποίο γεννάται από τον διακαή πόθο αφ'ενός των ιδιοκτητών κιθαρών των X's να χαρακτηρίσουν "πιο καλό" ένα προϊόν το οποίο ελάχιστα διαφέρει στο πέρασμα του χρόνου και αφ' ετέρου από όλη αυτή τη σαχλαμάρα με τα "κσεραμένα" ή τα "δγιαλεγμένα" κσύλα που τα διαβάζει καλύτερα ο ηλεκτρολυτικός του twin reverb. Όλη αυτή η βιομηχανία tonewood και παλαίωσης είναι ένα παραφουσκωμένο hype (κρύβοντας ένα ψήγμα αλήθειας) όπου τα λογικά άλματα δίνουν και παίρνουν. Μπορώ κι εγώ να σου πω πως έχω παίξει (κι έχω τσεκαρει λιγο πιο βαθιά-λόγω δουλειάς) ένα κάρο όργανα του 90 και ένα κάρο των 00s και των 10s. H ζυγαριά δεν γέρνει προς κάποια δεκαετία. Δεν είναι ούτε καλύτερα ούτε χειρότερα όργανα. Προσωπικά σαν τεχνικός, περισσότερο θα εμπιστευόμουν ένα όργανο των 00s παρά των 90s σε μια υποθετική αγορά με κλειστά μάτια. 

YΓ, το ίδιο hype έχει εξαπλωθεί και στα "θαυματουργά" Ιαπωνικά όργανα των 70s που "πατάνε" κάτω τα USA κλπ. και βλέπω κάτι Tokai και κάτι Greco στο 1 1μιση χιλιάρικο. Relax, πολύ καλά όργανα, ορισμένα πατάνε USA αλλά μέχρι εκεί(ορισμένα).

 

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

Μια χαρά κιθάρες είναι, χρέπια δεν τις λες σε καμία περίπτωση, αλλά 1300e για Studio δεν έδινα ούτε αν τα είχα για πέταμα, ειδικά όταν στην ίδια τιμή παίρνεις PRS S2 μεταχειρισμένη.

500Ε έχουν οι Squier πλέον. Indonesia στο 1000άρικο. Δε λέω να συνειδητοποιήσω κι εγώ ακόμη πως οι τιμές για τα πάντα, από τότε που τις θυμάμαι έχουν περάσει 10-15 χρόνια. Εκπλήσσομαι πολλές φορές γιατί έχω κολλήσει στο 2007 ή στο 08 ή όποτε έχω τσεκάρει τιμή για κάτι, τελευταία φορά. Όλα έχουν πάρει την ανηφόρα, δεν γίνεται οι κιθάρες να μείνουν στα 00s. Ίσως, δεν είμαι σίγουρος, οι USA Fender και Gibson να έχουν μείνει σταθερές στο χρόνο, αν το πάρουμε πληθωριστικά (αυτό για όσους λένε ότι πλέον είναι πολύ ακριβές κλπ.). Εδώ πήγα να ψωνίσω Ziricote για μια κατασκευή και πλησίαζε στο 400άρι το σετ, όταν την τελευταία φορά το είχα πάρει 250 (πριν από 5 χρόνια).

 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Βασίλη, υποβόσκει αυτό το "τότε που τις φτιάχναν καλύτερα" το οποίο φυσικά δεν ισχύει, είναι ένα hype το οποίο γεννάται από τον διακαή πόθο αφ'ενός των ιδιοκτητών κιθαρών των X's να χαρακτηρίσουν "πιο καλό" ένα προϊόν το οποίο ελάχιστα διαφέρει στο πέρασμα του χρόνου και αφ' ετέρου από όλη αυτή τη σαχλαμάρα με τα "κσεραμένα" ή τα "δγιαλεγμένα" κσύλα που τα διαβάζει καλύτερα ο ηλεκτρολυτικός του twin reverb. Όλη αυτή η βιομηχανία tonewood και παλαίωσης είναι ένα παραφουσκωμένο hype (κρύβοντας ένα ψήγμα αλήθειας) όπου τα λογικά άλματα δίνουν και παίρνουν. Μπορώ κι εγώ να σου πω πως έχω παίξει (κι έχω τσεκαρει λιγο πιο βαθιά-λόγω δουλειάς) ένα κάρο όργανα του 90 και ένα κάρο των 00s και των 10s. H ζυγαριά δεν γέρνει προς κάποια δεκαετία. Δεν είναι ούτε καλύτερα ούτε χειρότερα όργανα. Προσωπικά σαν τεχνικός, περισσότερο θα εμπιστευόμουν ένα όργανο των 00s παρά των 90s σε μια υποθετική αγορά με κλειστά μάτια. 

 

Εγώ ως άσχετος, εμπιστεύομαι εσένα τον τεχνικό, δεν έχω και αποδείξεις για κάποια από τις 2 πλευρές. Είμαι 100% σίγουρος πως σε ένα blind test θα ξεβρακωνόμουν. Μου έχει κάνει εντύπωση όμως που καμία Studio δε μου έχει κάτσει καλά, ενώ Edwards/ESP/Tokai μου είχαν φανεί αρκετά ανώτερες. Τα ίδια και με Tele, γι'αυτό και μετά από trial and error 6 μηνών κατέληξα σε Tokai MIJ 2015. 

 

1 ώρα πριν, Πνοή και Νύξη είπε

500Ε έχουν οι Squier πλέον. Indonesia στο 1000άρικο. Δε λέω να συνειδητοποιήσω κι εγώ ακόμη πως οι τιμές για τα πάντα, από τότε που τις θυμάμαι έχουν περάσει 10-15 χρόνια. Εκπλήσσομαι πολλές φορές γιατί έχω κολλήσει στο 2007 ή στο 08 ή όποτε έχω τσεκάρει τιμή για κάτι, τελευταία φορά. Όλα έχουν πάρει την ανηφόρα, δεν γίνεται οι κιθάρες να μείνουν στα 00s. Ίσως, δεν είμαι σίγουρος, οι USA Fender και Gibson να έχουν μείνει σταθερές στο χρόνο, αν το πάρουμε πληθωριστικά (αυτό για όσους λένε ότι πλέον είναι πολύ ακριβές κλπ.). Εδώ πήγα να ψωνίσω Ziricote για μια κατασκευή και πλησίαζε στο 400άρι το σετ, όταν την τελευταία φορά το είχα πάρει 250 (πριν από 5 χρόνια).

 

Δε βρίσκω κανέναν λόγο πλέον να ψωνίζει κανείς brand new όταν μπορεί να βρει οργανάρα μεταχειρισμένη τουλάχιστον στο -30%. 

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Πνοή και Νύξη said:

Προσωπικά σαν τεχνικός, περισσότερο θα εμπιστευόμουν ένα όργανο των 00s παρά των 90s σε μια υποθετική αγορά με κλειστά μάτια. 

 

 

Σωστό αν και λογικά τα ίδια μηχανήματα έχου, τουλάχιστον για τις βασικές εργασίες. Δε νομίζω ότ κάνει η γκίμπσον, ή η κάθε γκίμπσον, αλλαγές στα βαρέα μηχανήματά της στο εργοστάσιο κάθε τρεις και λίγο. Φυσικά το quality control ίσως έχει αλλάξει, ίσως τα χρώματα και οι κόλλες επίσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου