Προς το περιεχόμενο

συνδεση yamaha με pc


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα

 

θελω να ρωτησω αν υπαρχει τροπος τα παρακατω αρμονια να συνδεθουν σε υπολογιστη σαν midi controller.

1.yamaha portasound pss 680

2.yamaha psr-31

 

επισης εχω προς το παρον την roland cakewalk ua 1g και αν μπορει καποιος να μου πει τι καλωδιο θα χρειαστω.σε περιπτωση που δεν μπορει να συνδεθει κανενα ως controller αν μπορειτε προτεινετε καμια φθηνη λυση με 61 πληκτρα για αρχαριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το το yamaha portasound pss 680 έχει Midi. Το  yamaha psr-31 ΟΧΙ.

Άρα το portasound pss 680 μπορεί να συνδεθεί ως Midi controller, όμως......η roland cakewalk ua 1g  δεν έχει Midi.

 

Ή παίρνεις άλλο audio interface που έχει Midi....π.χ. την UM 1g  ή όποια άλλη θες....ή ένα  χωριστό USB midi interface.

π.χ. : https://www.thomann.de/gr/thomann_midi_usb_1x1.htm?glp=1&gclid=CjwKCAiAx_DwBRAfEiwA3vwZYuJQhp1Mnham72w5wUCMvKvZ7ZRPxF8CGZ6d1vPLeHGfQBUljQn_YhoCtIYQAvD_BwE

 

Φυσικά θα χρειαστείς και ενα Midi καλώδιο: https://www.thomann.de/gr/the_sssnake_sk366-03-blk_midi_kabel.htm?glp=1&gclid=CjwKCAiAx_DwBRAfEiwA3vwZYsVyF0tTvmST50tOH-YwsrtptKCkUiFIQ72qnvkR646lXdXFhk8AixoCcFIQAvD_BwE

 

To midi out του yamaha pss 680 στο midi in του midi της κάρτας ή του interface...και από κει και πέρα ρυθμισεις μέσα από το DAW σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
17 λεπτά πριν, LK είπε

ή ένα  χωριστό USB midi interface.

π.χ. : https://www.thomann.de/gr/thomann_midi_usb_1x1.htm?glp=1&gclid=CjwKCAiAx_DwBRAfEiwA3vwZYuJQhp1Mnham72w5wUCMvKvZ7ZRPxF8CGZ6d1vPLeHGfQBUljQn_YhoCtIYQAvD_BwE

 

Φυσικά θα χρειαστείς και ενα Midi καλώδιο:

Το συγκεκριμένο interface έχει ενσωματωμένα καλώδια.

 

4 ώρες πριν, Ilias Fousekis είπε

να συνδεθουν σε υπολογιστη σαν midi controller

Έχω την εντύπωση πως το pss 680 μπορεί να στείλει μόνο notes on/off και όχι control change, κοίταξέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 minutes ago, Μανώλης Χναράκης said:

Το συγκεκριμένο interface έχει ενσωματωμένα καλώδια.

 

 

Ναι , αυτο το εβαλα για την περιπτωση που επαιρνε νεα κάρτα.

Εχω συνδεσει το yamaha psr 70 midi μια χαρα δουλεψε....το πληκτρο και το sensitivity , αλλη ιστορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 13/1/2020 στις 8:43 ΜΜ, LK είπε

Ναι , αυτο το εβαλα για την περιπτωση που επαιρνε νεα κάρτα.

Εχω συνδεσει το yamaha psr 70 midi μια χαρα δουλεψε....το πληκτρο και το sensitivity , αλλη ιστορια.

Είμαι νέος και στο NOIZ και σαν χρήστης MIDI. Επειδή θέλω να πειραματιστώ (παίζω κιθάρα) με το όλο θέμα MIDI-PC. Έχω και εγώ ένα PSR-70 ρωτάω: Μπορώ να φορτόσω ήχους (πχ μπάσο κιθάρα) από το PC στο YAMAH? Συγγνώμη για την σφίνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, ΝΙΟΝΙΟΣ 59 είπε

Είμαι νέος και στο NOIZ και σαν χρήστης MIDI. Επειδή θέλω να πειραματιστώ (παίζω κιθάρα) με το όλο θέμα MIDI-PC. Έχω και εγώ ένα PSR-70 ρωτάω: Μπορώ να φορτόσω ήχους (πχ μπάσο κιθάρα) από το PC στο YAMAH? Συγγνώμη για την σφίνα)

ηχους Midi ναι.

Θελεις και καρτα ηχου με midi βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου