Προς το περιεχόμενο

Η Ουλή (New Song)


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήσπερα.Εδω ειναι αλλο ενα καινουριο μου κομματι με την διαφορα οτι ειναι η πρωτη μου προσπαθεια να γραψω σε αλλο κουρδισμα περα απο το standard.Εδω ειναι Drop-D οποτε δειξτε επιεικεια!!!!

Ελπιζω να σας αρεσει και οποιαδηποτε παρατηρηση η συμβουλη ειναι παντα καλοδεχουμενες!

 

 

 

  • Like 3

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραίος! Κι εγώ πλέον σε Drop D προσπαθώ να γράψω, οι περισσότερες μπάντες που ακούω είναι σε Drop κουρδίσματα, οπότε είπα να αφήσω τις επιρροές να βγουν προς τα έξω. 😂

 

Μου άρεσε πολύ η δουλειά στις κιθάρες, πιστεύω στα drums μπορείς να δώσεις λίγη παραπάνω ένταση, παίζουν πολύ συμβατικά πράγματα.

  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αισθανομαι και πολυ ανετα να συνθεσω παιζοντας σε drop d σε αντιθεση με το να παιξω πχ μια διασκευη oπου συνηθως μου ειναι ευκολοτερο απο τα standard.Ελαχιστες επιρροες εχω απο συγκροτηματα που δεν παιζουν σε standard tuning και περιοριζονται στα κορυφαια nu metal συγκροτηματα των early 00's (korn limp bizkit deftones etc..)

Θα συμφωνησω μαζι σου για τα τυμπανα.Δυστυχως ενω ξερω ακριβως τι θελω να παιχτει και να ακουστει μου παιρνει μια αιωνιοτητα να το φτιαξω χρησιμοποιωντας τα cubase και ezdrummer οποτε καταληγω να παιρνω τα ετοιμα samples (κονσερβα) που εχει το ezdrummer...αυτα που ειναι οσο πιο κοντα σε αυτο που εχω στο μυαλο μου...αλλες φορες εχει κατι πολυ κοντα ...αλλες φορες οχι...

Σιγουρα αν προκειται να ηχογραφησω καποια στιγμη τα κομματια μου για πιο σοβαρο σκοπο περα απο το "απλα να υπαρχουν καπου μη τα ξεχασω" ...θα εχω αλλη προσεγγιση στα τυμπανα...

  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία προσπάθεια.... Σαν ηχόχρωμα μου άρεσε αρκετά η κιθάρα. Τα ντραμς επίσης καλά. Τα περάσματα σε κάθε μέτρο ενδεχομένως να μπορούν να γίνουν πιο πληθωρικά με μέτρο. Αλλά κι έτσι το feeling έρχεται νομιζω

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος μαν

Τα τύμπανα μια χαρά είναι, οι κιθάρες δε λένε καθόλου. Είναι "μικρές" καθόλου όγκος και fizzy.

To κομμάτι λέει πάντως🤘

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, sharpshooter είπε

Ωραίος μαν

Τα τύμπανα μια χαρά είναι, οι κιθάρες δε λένε καθόλου. Είναι "μικρές" καθόλου όγκος και fizzy.

To κομμάτι λέει πάντως🤘

Θενκς! Απο μικρός ήμουν πιο πολυ Χαλκ-Χογκανικός παρα Ουοριορ-ικός... Ντιούξ παρα ΚΙΤ... Και Μαρσαλικός παρα μεσαμπουγκικός!  🙂 εξ ου και τα τονισμένα υψηλομεσαια!  Σκέφτομαι να  σπασω το τελείωμα του κομματιού λιγο στα δυο γιατι παιζει απλα το ιδιο ριφφ επαναλαμβανόμενα.... Θα δω και τι αναγκες θα προκύψουν οταν γράψω και στιχους... 

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραίο είναι. Ντροπ ξε ντροπ, οι κιθάρες έχουν καλό ήχο. Και με τα τύμπανα δεν έχω θέμα. Ίσως λίγο καθάρισμα στη μίξη. Λίγο καθάρισμα το μπάσο...

Εγώ θα έβαζα πάνω του μια τελε ψιλοκαθαρή στον bridge. Δηλαδή έβαλα ακούγοντάς το και έκατσε καλά.

 

Επίσης ωραίο το dissonant κολπάκι στην αρχή.

Ωραία προσπάθεια γενικά, δουλεμένο.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα!Δουλεψα λιγο τη δομη του κομματιου γιατι μου φαινοταν καλο αλλα λιγο....σα να ελειπε κατι.Οποτε εκατσα και εγραψα δυο εκδοχες.Συνθετικα δεν εχει η μια κατι παραπανω απο την αλλη....η σειρα αλλαζει και η κοπτοραπτικη....

Ποιο απο τα δυο θα κρατουσατε και γιατι?Ευχαριστω για το χρονο σας!

 

εκδοχη 1

 

 

 

εκδοχη 2

 

  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Καλημερα. Έχω βαλει μερικα απο τα κομματια μου που δεν εχουν ακομα μελωδιες φωνης στο αμαξι και ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ  🙂 αυτοσχεδιαζω εδώ και κει μηπως προκυψει τιποτα ενδιαφερον. Κάπως ετσι λοιπον προεκυψε και το παρακατω.Οκ ειναι ΑΝΑΡΘΡΕΣ ΚΡΑΥΓΕΣ αλλα αυτος ειναι ο τροπος μου να γράφω μελωδιες φωνης.... 

Θα δω μήπως ταιριαζει κατι απο τους ηδη υπαρχοντες στιχους. 

Ο τιτλος ειναι προσωρινος καθώς η εισαγωγη μου θύμιζε κάτι απο Korn. 

Οποιεσδηποτε παρατηρησεις καλοδεχουμενες.  🙂

Η Ουλή (W Vocal lines).mp3

  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω ρε φίλε... σε φαντάζομια μέσα στο αμάξι σε κανένα μποτιλιάρισμα να το κάνεις αυτό... 🙂
Πάντως είναι μια χαρά η φωνή σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου