Προς το περιεχόμενο

Μaster tap από πολλαπλά fx pedals


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Καλησπερίζω και ξεκινάω μια νέα κουβέντα ως food for thought και για να πάρω μερικές ιδέες, γνώμες αλλά και να κερδίσω γνώση, χωρίς να αποκλείω το fun, όσον αφορά μια απορία μου.

Υπάρχει τρόπος, σε μια πεταλιέρα αποτελούμενη από μεμονωμένα πετάλια (drives, boosts, EQs, tremolo, chorus, flanger, leslie sim, phaser, delays, reverb) να έχουμε master tap?
Eξηγούμαι. Αυτή τη στιγμη παίζω 3-4 πετάλια (2 x drives, 1x fuzz, 1x wah) και μια πεταλιέρα (Line 6 POD HD500). H line 6 χρησιμοποιείται αποκλειστικά ως stomp, δηλ έχω αποθηκευμένα 8 εφφέ ανα patch (συνήθως δουλεύω δύο patches με ελαφρώς διαφορετικά εφφέ). Volume pedal, EQ (που δουλέυει σαν solo boost), spring reverb, chamber/slap echo, chorus, flanger, phaser, delay (σε όγδοα παρεστιγμένα) το ένα patch και το άλλο Vol. pedal, EQ, spring reverb, slap echo, leslie/chorus, tremolo, delay (σε τέταρτα). Όλα φεύγουν στο front end του ενισχυτή. Αν αντικαθιστούσα τη Line 6, τι θα μπορούσα να κάνω για να έχω πάνω/κάτω τους συγκεκριμένους ήχους; Αυτό που με βολεύει αφάνταστα στην πεταλιέρα, είναι ότι έχω όλα τα time based εφέ συγχρονισμένα στο πάτημα του tap tempo, και κάθε time based εφφέ σε διαφορετικές υποδιαιρέσεις κατά το δοκούν. Δηλ, ένα delay με επαναλήψεις σε ογδοα παρεστιγμένα, ένα σε τέταρτα, το tremolo σε όγδοα, το phaser σε ολόκληρα κ.ο.κ.

Υπάρχει περίπτωση αυτό να γίνεται με μεμονωμένα πετάλια με cost effective τρόπο; Δεν περιμένω να μείνω στο budget της Line6 αλλά να μην το ξεπεράσω κατά πολύ. (η λογική και η γνώση μου λέει να κάτσω στα αυγά μου, αλλά πολύ πιθανό να αγνοώ πράγματα και λύσεις).

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Υπάρχει περίπτωση αυτό να γίνεται με μεμονωμένα πετάλια με cost effective τρόπο;

 

Υποθετικά αν τα καινούργια πετάλια που θα αγοράσεις έχουν input για tap tempo control θα μπορούσε ένα και μόνο switch με πολλές εξόδους να τα συγχρονίσει, αλλά τα πετάλια αυτά εκτός από δυσεύρετα είναι και πανάκριβα.

 

All in all κάτσε στα αυγά σου 🙂

 

Έτσι κι αλλιώς η πΓιοτιτα των εφέ που σε ενδιαφέρουν της  Line 6 είναι εξαιρετική.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

2 πραγματάκια με χαλάνε στη Line 6. H έλλειψη γενικού level σε κάθε time based εφφέ (πχ κάποια chorus αδυνατίζουν το σήμα μου-χωρίς δυνατότητα διόρθωσης, και κάποια το φέρνουν πιο μπροστά) και η ευκολία στο real time tweaking (το τελευταίο όχι και τόσο). Η ποιότητά τους είναι όντως παραπάνω απο αξιοπρεπής. Τα delay και τα reverb είναι χάρμα.

Αλλά μου μπήκε και το pedal bug λίγο και σκεφτόμουν ότι αν "γεράσει" η line 6 τι θα μπορούσα να κάνω.

(μαλλον θα πάω σε νεότερη line 6/Boss κ.ο.κ.)

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σταθώ στο καθαρά οικονομικό κομμάτι. Με τόσους πολλούς ήχους που χρειάζεσαι, σκέψου πόσα πεταλάκια θα χρειαστείς, από €100 το ελάχιστο το καθένα, βάλε τροφοδοσίες, patch cables, pedalboard θηρίο. Ανεβαίνει πολύ το budget. 
 

Τώρα στο τεχνικό του ερωτήματος σου. Αυτό που πρότεινε ο Νίκος με τις πολλές εξόδους λογικά θα κάνει δουλειά, με την προϋπόθεση όλα τα πετάλια να αντιδρούν στον ίδιο momentary τύπο διακόπτη.

π.χ. Έχω φτιάξει diy tap tempo για το boss dd-7 και χρειαζόμουν διακόπτη normally open (ή close δεν θυμάμαι), λογικά αυτός ο διακόπτης αν του βγάλω πολλές εξόδους θα ελέγχει ταυτόχρονα και όλα τα πετάλια της boss καθώς δουλεύουν με το ίδιο tap tempo.

 

Τέλος θα πρέπει και το κάθε πετάλι να υποστηρίζει ρύθμιση του tempo ενώ είναι off (αν και αυτό μάλλον το κάνουν όλα)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.guitarchalk.com/guitar-pedals-midi/#tab-con-2

 

Στην παραπάνω λίστα κάποιοι έχουν μαζέψει όσα πετάλια βρήκαν που να έχουν midi.

 

Θεωρητικά , μπορείς να στείλεις ένα midi (master) clock από κάποιον που στέλνει clock (ένα daw ή ένα controller) μέσω ενός midi hub (για να στείλεις σε παραπάνω από ένα πετάλι) και να έχεις αυτό που ζητάς δύσκολα, ακριβά, και για κανένα λόγο 😄 αφου τα καλα πολυεφε έχουν λόγο ύπαρξης και μόνο για αυτό που περιγράφεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1. Ανάλογα τον χρήστη, αρκετές φορές δεν συμφέρει οικονομικά.

2. Γι'αυτό υπάρχουν οι πεταλιέρες.

3. Μπορείς να κατασκευάσεις ένα DIY tap switch box, αλλά αυτό από τεχνικής πλευράς θέλει λιγάκι προσοχή, δεν είναι 100% ασφαλές. Κανονικά θα πρέπει να είναι isolated, ειδικά στην περίπτωση που τα πεταλάκια θα είναι συνδεδεμένα στο ίδιο τροφοδοτικό. Οπότε θα πρέπει να κατασκευάσεις ένα custom switch box, ηλεκτρονικό ή μηχανικό.

4. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις πεταλάκια που διαθέτουν α) Midi In και β) λαμβάνουν τέτοιου είδους εντολή.

5. Μία πεταλιέρα που διαθέτει Midi σε συνεργασία με κάποια πεταλάκια που επίσης διαθέτουν Midi και φυσικά με τις ανάλογες προδιαγραφές είναι ένας καλός συνδιασμός.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο...

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

2 πραγματάκια με χαλάνε στη Line 6.

 

1. H έλλειψη γενικού level σε κάθε time based εφφέ (πχ κάποια chorus αδυνατίζουν το σήμα μου-χωρίς δυνατότητα διόρθωσης, και κάποια το φέρνουν πιο μπροστά) και

 

2. η ευκολία στο real time tweaking (το τελευταίο όχι και τόσο).

 

Το 1 λύνεται αν φτιάξεις καλύτερα τα patches σου έτσι ώστε πχ το chorus να έχει κάποια "υποστήριξη" (booster, eq με άλλο level, κλπ).

 

Το 2. λύνεται (όχι ανέξοδα) με κάποια επιπλέον expression pedals, που θα τους αναθέσεις την αυξομείωση κάποιων παραμέτρων των εφφέ του patch (αν κατάλαβα καλά τι εννοείς).

 

Συμπέρασμα, μια χαρά είσαι, όπως είπε και ο Νίκος (SF) κάτσε στ' αυγά σου. :classic_smile:

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://missionengineering.com/expressionator-hacks-multi-tap-tempo/

Image result for Mission Expressionator

Καλημέρα! Μ' ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα ένα άρθρο για ένα mod γι' αυτό. Ρίξε μια ματιά. Ίσως βρεις κάτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να το κάνεις, μπορώ να σκεφτώ διάφορους τρόπους αλλά παιδιά παραπάνω με κάλυψαν.

Θα σταθώ σε μερικά σημεία κλειδιά:

1. Κόστος - θα σου βγει παραπάνω

2. Όγκος - θα αυξηθεί αρκετα με τα καλώδια τροφοδοτικό κλπ

3. Βάρος - τα ίδια με παραπάνω

4. Αφου το κάνεις αυτό μετά το επόμενο λογικό βήμα είναι να θέλεις να έχεις και presets, οπότε πάλι στη πεταλιέρα καταλήγεις

 

Δες όμως τι μπορείς να κάνεις για να μειώσεις την ανάγκη σου για tap tempo, νομίζω ότι είναι το πιο ρεαλιστικό σενάριο.

 

Τέλος, αν πάθει κάτι η Line 6 θα πάρεις κάποιο άλλο μοντέλο της που θα έχει τα ίδια πολυεφε.

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Thanx so far. (την πεταλιέρα μην την κατηγοράς, αυτή σου δίνει για να φας...)

Σκεφτόμουν ότι ίσως κάποια εταιρεία το είχε σκεφτεί, έβγαζε σειρά πεταλιών με δυνατότητα απλής επικοινωνίας αναμετάξυ των, ώστε να μπορείς κατά το δοκούν να το δουλεύεις. Δεν θα προτιμούσα φυσικά extra controllers για αυτό, βλέπω looper switchers σε pedalboards και με πιάνει ίλιγγος. Kάθομαι στ' αυγά μου, αν και η καινούργια σειρά Boss (200) που αναφέρθηκε εμμέσως, με ξεκούνησε λίγο απ' την καρέκλα

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου