Προς το περιεχόμενο

win7 τελος - τι κανουμε?


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σταματαει η υποστηριξη των win7.

Κατα ποσο θα επηρεάσει τη λειτουργια του υπολογιστη μου?

Αν συνεχισω να λειτουργω με win7 τι θα γινει?

(σημ: δεν κανω windows update πια, εκανα οσα χρειαζοταν στην αρχη).

Εχω προγραμματα που παιζουν με τα win7 (cubase5, waves plugins 32bit, sibelius, video editing κλπ).

Αν χρειαστει να τα ξανακανω clean install καποια στιγμη, θα γινεται? (με τα updates και drivers που χρειαζονται στην αρχη)
Τι προτασεις εχετε?

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γράψω ότι ξέρω και όποιος θέλει συμπληρώνει..

Βασικά δεν υπάρχει πρακτικά κανένα πρόβλημα και συνεχίζεις κανονικά..

 

Το πρόβλημα με τη μη υποστήριξη πλέον από τη Microsoft είναι ότι δεν θα βγαίνουν πλέον νέα updates για τα Windows 7. Αυτό θα δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα μόνο στην περίπτωση που αποκαλυφθεί ότι υπάρχει ένα σοβαρό κενό ασφαλείας στο διαδίκτυο που δεν έχει "κλείσει" από προηγούμενα Windows 7 Updates και δεν καλύπτεται αποτελεσματικά από δικά σου firewall, πιθανά antivirus κλπ. - φυσικά, αν δεν μπαίνεις στο internet δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος..

 

Θα χρειαστεί να περάσεις σε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο ΟΛΟΥΣ ΜΑ ΟΛΟΥΣ τους drivers που χρησιμοποιείς στα Windows 7 (32 ή 64 bit αναλόγως με την έκδοσή σου) έτσι ώστε αν κάποτε ξαναστήσεις τα πάντα από την αρχή (σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά) να μπορείς να τους βρεις και να μην εξαρτάσαι από την πιθανή διαθεσιμότητά τους στο internet.

 

Για τα Windows 7 updates τα πράγματα είναι απλά: υπάρχει συγκεκριμένο σχήμα updates που πρέπει να ακολουθήσεις. Π.χ. για τα 64-bit ισχύει το ακόλουθο:

[01] - KB976932-X64 (Win7 SP1)

[02] - KB3020369 - Servicing Stack Update - April 2015.
[03] - KB3125574 - Convenience Rollup Package - May 2016.
[04] - KB3172605 - Functional Update Rollup (THIS ONE IS IMPORTANT) - July 2016.
[05] - KB3179573 - Functional Update Rollup - August 2016.
και έτσι είσαι σίγουρος ότι αν προβλέπεται να τρέξει κάτι στα Windows 7, τότε θα τρέξει..

 

Το μόνο πραγματικό πρόβλημα είναι ότι αν χαλάσει στον Η/Υ κάποιο εξάρτημα και περάσεις νέο (π.χ. κάποια κάρτα κλπ.) τότε θα πρέπει το νέο να έχει οπωσδήποτε driver για Windows 7, αλλιώς τα πράγματα δυσκολεύουν.. Θα πρέπει να αγοράσεις το κατάλληλο h/w και αν δεν μπορείς πλέον να το βρεις (όπως είναι σίγουρο ότι θα γίνει σε μερικά χρόνια από τώρα), τότε πρέπει απλά να περάσεις στα Windows 8 ή Windows 10...

 

Πάντως τα πράγματα είναι καλύτερα απ' ότι φαίνονται: εγώ πρόσφατα έστησα ολόκληρο ΝΕΟ μηχάνημα με Windows 7 σα να μην τρέχει τίποτα ακολουθώντας απλά τις παραπάνω οδηγίες. Απλά έπρεπε να επιλέξω τα σωστά εξαρτήματα στο setup..

 

Για διάφορους λόγους, οι μουσικοί είναι από τους πιο αντιδραστικούς χρήστες όσον αφορά αναβαθμίσεις, ανανεώσεις, ενημερώσεις κλπ. για λόγους που εμείς οι ίδιοι γνωρίζουμε καλά.. 😉

 

Αυτά.

 

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Like 6

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να μπαινεις στο "ντερνετ" Win 10 οπωσδηποτε.

Αν θες απλα να "παιζεις μουσικη" οσο αντεξει το μηχανημα που τα εχεις θα εισαι οκ.

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετω μπορω να βαλω εγκαταστησω 2ο λειτουργικο τα  win10 για internet κλπ και να κρατησω τα 7 για τη μουσικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Υποθετω μπορω να βαλω εγκαταστησω 2ο λειτουργικο τα  win10 για internet κλπ και να κρατησω τα 7 για τη μουσικη

 

Ναι, αλλά να προσέξεις να μην "ανακατέψεις" SSD με HDD όσον αφορά τα boot partition γιατί μπορείς να "καείς"! Και φυσικά τα Windows 10 θα στηθούν ΜΕΤΑ από τα Windows 7..

  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειλικρινης ερωτηση . γιατι ασχολειστε με τα windows 7 ακομη ? και γιατι πανικοβαλεστε που θα σταματησει το support τους ? 

 

Απλα οταν κανετε επομενο φορματ βαλτε windows 10. Αν ειχατε κανει την περιοδο της προσφορας αναβαθμιση του κωδικου σας ειναι δωρεαν με τον κωδικο των 7. Ακομη και να μην κανατε , παλι μπορει να ειναι δωρεαν. Αλλιως , βρισκεις αυθεντικους κωδικους με 7-8 αντε 10 ευρω. 

Warwick Corvette $$ 5-str ||  Powered by EBS Reidmar || Tο συγκρότημά μου : https://115db.bandcamp.com/releases ||  https://www.facebook.com/115db.band/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο, εγώ ακόμα δουλεύω με xp.

 

Τον τελευταίο καιρό άρχισα να αντιμετωπίζω προβλήματα ασυμβατότητας στο internet (νέα πρωτόκολλα ασφαλείας, νέα βίντεο codecs, κλπ που δεν υποστηρίζουν τα xp) και δεν μου ανοίγουν κάποια sites, δεν μου παίζουν κάποια βίντεο κλπ.

 

Έβαλα και 7άρια με dual boot, αλλά δεν τα πολυχρησιμοποιώ, μόνο για τα απαραίτητα.

 

Το pc μου είναι πολύ παλιό (13 χρονάκια στην πλάτη του έχει), και δεν είναι για παραπάνω.

Οπότε αν θέλω αναβάθμιση, θα πρέπει να κάνω hardware αναβάθμιση, αλλά ολοκληρωτική (καινούριο pc) πράγμα που δεν παίζει να γίνει υπό τις παρούσες συνθήκες.

 

Στα λέω αυτά, για να καταλάβεις ότι δεν θα έχεις θέμα, μέχρι την στιγμή που τα 7άρια δεν θα είναι πια ικανά να υποστηρίξουν νέα πρωτόκολλα (οτιδήποτε είδους) στο internet, νέες εφαρμογές που τυχόν θα θέλεις να τρέξεις, κλπ.

Πολλά χρόνια θα περάσουν για κάτι τέτοιο αν κρίνω από τα xp που η υποστήριξή τους έχει σταματήσει .... και εγώ δεν θυμάμαι από πότε.

 

Και κάνω και σχετικά συχνά format (κάθε περίπου δύο χρόνια) γιατί χτυπάνε οι σκληροί.

Έχω όμως κρατήσει drivers και βασικά προγράμματα.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου