Προς το περιεχόμενο

Treble bleed mod


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφατα εγκατεστησα, δοκιμαστικα, treble bleed kit στις δυο telecaster μου. Εχω να πω WOW.  Ειναι μια μετατροπη που μου λυνει τα χερια, καθως σε ολο το ευρος του vol pot θα εχω χρησιμους ηχος. Ριχνω ενταση, και απλα μειωνεται το gain, με τα πριμα να διατηρουνται εντονα και "κοφτερα". Τελος το λασπωμα του ηχου. Ειναι κατι που επρεπε καιρο τωρα να το ειχα κανει, καθως οι telecaster μου ποτε δεν καθαριζαν τον οπως τον ηθελα.

Ακομα και με πεταλια/ενισχυτες (πχ big muff/dsl5) που δεν καθαριζουν καθολου, παιρνω πλεον cleanish ηχο που κοβει στο mix.

Και εαν θελω να κοψω πριμα, απλα χρησιμοποιω το tone. Με βολευει απεριοριστα στο playlist μου. Σχεδον τοσο βολικο (ισως και παραπανω) οπως και το 50' wiring που εχω σε les paul type κιθαρες.

 

Θα το δοκιμασω και με στρατ, αν και εκει καθαριζει αρκετα καλυτερα ο ηχος, σε γενικες γραμμες.

 

Χρησιμοποιω αυτα, απο amazon:

 

41J9NQr7mVL._AC_SL1500_.jpg.1f0215bec53d3bf18e18f38194821c9a.jpg

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν χρησιμοποιείς το volume knob (εγώ δεν....) είναι must.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρησιμοποιω και σαν να ριχνω το gain του ενισχυτη. Δεν αλλαζει ο ηχος και το eq. Εξαιρετικο!

 

Να δοκιμασω σε les paul, ή θα εχω θεματα στη μεσαια θεση?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, gkourmoul1 said:

Θα το δοκιμασω και με στρατ, αν και εκει καθαριζει αρκετα καλυτερα ο ηχος, σε γενικες γραμμες.

 

To ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις οπότε θα σου αρέσει και εκεί.

 

Και αφού θα το κάνεις/δοκιμάσεις, αν η strat σου έχει το κλασσικο traditional wiring με ενα tone pot για τον neck και ένα για τον middle, κάνε και μια πολύ μικρή αλλαγή στην συνδεσμολογία του (5θεσιου στην περιπτωση σου?) επιλογέα, έτσι ουτως ώστε να έχεις ενα dedicated tone για τον bridge και ένα κοινό για middle/neck. Αν έχεις συνηθίσει τόσα χρονια να ελεγχεις μέρος των υψηλομεσαιων/μεσαιων αναγκαστικά με το volume pot και χωρίς treble bleed mod, αυτο θα σου δώσει το extra flexibility για να κανεις πλεον τα παντα (με το tone εκτος απο μεσαιες/υψηλομεσαιες του bridge, θα μπορείς να επηρεάζεις εως ένα σημειο και του output του μαγνητη, ετσι θα το εκλαβουν τα αυτιά σου τουλάχιστον, οπότε θα μπορείς να τον "καθαρίσεις" και με αυτόν τον τροπο, μέχρι ένα σημειο παντα). Προσωπικά ειδικά με αυτή την πολύ απλη αλλαγή, παιζω πλέον περισσοτερο με τους bridge μαγνήτες παρά με οποιονδήποτε αλλο ενώ πλέον περισσοτερο χρησιμοποιώ το tone παρά το volume.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Ευχαριστώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τιμες δεν διακρινονται

Επίσης δεν διαφοροποιούνται οι τιμες αναλογα με την τιμη του ποτ;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Επειδή μ’ ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο θέμα, έχει δοκιμάσει κανένας 50s wiring σε strat/tele; Σε σύγκριση με το treble bleed, ποιο προτιμάτε περισσότερο;

Ν’ αναφέρω ότι παίζω πάρα πολύ το volume αλλά μόνο όταν χρησιμοποιώ το fuzz face 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει δεν θα δώσουμε 15 για κατι που κανει 15 σεντς. Απλα προβληματίζομαι αν δινουν τα ιδια ασχετα με το αν εχεις 250 500 ή1000 κω ποτ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα κανει ακριβως το ιδιο, απλα τα 500αρια pots θα ειναι λιγο πιο πριματα, σε σχεση με τα 250αρια.

 

15 cents κοστιζουν σε καποιον που ξερει ακριβως τι να παρει, πως να το "συναρμολογησει", και απο που να το παρει.

15 ευρω για ενα ζευγαρι ετοιμα, δοκιμασμενα, με οδηγιες, και στην πορτα σου, το θεωρω τιμιο deal.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακριβώς να συναρμολογήσει?

Αλλωστε και εσύ κολλητήρι θα πιάσεις.

Γι αυτό ρώτησα ποιές είναι οι τιμές.

Θα το ψάξω περισσότερο, αν και μπορώ να δοκιμάσω άμεσα.

Βεβαια στην τελε φοράω ήδη και το q tone του Lawrence

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου