Προς το περιεχόμενο

Treble bleed mod


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ίσως δοκιμάσω απόψε με μερικές αντιστάσεις παράλληλα με κροκοδειλάκι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έκανα, σε πρώτη φάση όντως δεν επηρεάζει σχεδόν καθόλου, αλλά σίγουρα περιορίζει τη διαδρομή της επίδρασης του vol.

Σίγουρα θέλει ψάξιμο.

Πχ αν βάλεις 130ΚΩ και το ποτ είναι 250ΚΩ τότε αντί για 0-250 η διαδρομή του ποτ γίνεται 85.

Θα το δουλέψω λίγο καιρό και θα δώ, αν και συνήθως όταν ηχογραφώ συνήθως είμαι τέρμα.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, dimsonic said:

το έκανα, σε πρώτη φάση όντως δεν επηρεάζει σχεδόν καθόλου

 

Δεν σου επηρεαζει τα πριμα εννοεις?

 

Αναμενουμε νεοτερα απο δοκιμες. Ισως βρεις κανα αλλον συνδυασμο, πιο βολικο για το παιξιμο σου.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν επηρεάζει τα πρίμα, αλλά γενικά στριμώχτηκε το χαμήλωμα της έντασης στο τέλος.

Δηλαδή στην αρχή της διαδρομής ελάχιστα πέφτει.

Οπότε περιορίζεται η ωφέλιμη περιοχή.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει αυτο. Πρεπει κλεισω το pot σχεδον τερμα για να εχω καθαρο ηχο. 

Βεβαια, στην prs με μαμα treble bleed, δεν ισχυει αυτο. Στη μεση εχω καθαρο ηχο. Καθαριζει πολυ γρηγορα.

 

1526862536_PRSSECustom24UpgradedWiringDiagramv1.3.jpg.f1deddfb266760e6611ab90fe6af6fc4.jpg

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εννοώ αυτό.

Λέω κατεβάζεις ένταση και δεν κατεβαίνει. Μέχρι τα 3/4 κατεβαίνει ας πούμε 1/4 και στο υπόλοιπο 1/4 κατεβαίνουν τα υπόλοιπα 3/4 της

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολυτα γραμμικο μου φαινεται στη τελε το πως μειωνεται η ενταση.

Απλα εχει μικροτερο ευρος λογω εντονων πριμων

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2020 στις 8:36 ΠΜ, Superfunk είπε

 Αν χρησιμοποιείς το volume knob (εγώ δεν....) είναι must.

 Kι ομως, αυτο το ελαφρυ χασιμο των πριμων και το πως σκουραινει-ζεσταινει ο ηχος (μειωνοντας και το gain) οταν κατεβαζεις το volume ειναι πολυ ωραιο. 

 

Νομιζω μπορεις να εχεις και τα δυο αφηνοντας το στοκ wiring στην κιθαρα, και χρησιμοποιωντας volume pedal για να μειωσεις ενταση χωριςνα κοψεις πριμα.

  • Like 4

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, fenderiarhs said:

 Kι ομως, αυτο το ελαφρυ χασιμο των πριμων και το πως σκουραινει-ζεσταινει ο ηχος (μειωνοντας και το gain) οταν κατεβαζεις το volume ειναι πολυ ωραιο. 

 

Νομιζω μπορεις να εχεις και τα δυο αφηνοντας το στοκ wiring στην κιθαρα, και χρησιμοποιωντας volume pedal για να μειωσεις ενταση χωριςνα κοψεις πριμα.

 

Το χασιμο των πριμων ειναι σουπερ. Το χρησιμοποιω συχνα, κυριως σε ρυθμικο παιξιμο. 

Μπορεις να εχεις και τα δυο χρησιμοποιωντας τo tone για να σκουρυνεις τον ηχο. Αν δεν θες να σκουρυνει, απλα παιζεις με το vol. Επισης, μπορεις να σκουρυνεις, καλιστα, με το να επιλεξεις neck, να χτυπας τις χορδες πιο κοντα στον λαιμο, ή και να τις χτυπας με διαφορετικο τροπο. Σε ενισχυτες που "ακουνε" στα δακτυλα το βλεπω αρκετο. Εαν δεν ειναι, δεν εχω παρα να κλεισω λιγο το tone.

 

Τo volume πεταλι δεν το βλεπω ως ιδανικοτερη επιλογη (για τα δεδομενα μου) διοτι θα πρεπει να ειμαι καθηλωμενος πανω του συνεχως. Διατηρει τα πριμα, αλλα δεν νομιζω να "καθαριζει" τον ηχο, μειωνοντας το od, οπως κανει το pot. Θελω να ανεξαρτητοποιηθω οσο πιο πολυ γινεται απο τα πεταλια κατα την διαρκεια του track.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

 

Τo volume πεταλι δεν το βλεπω ως ιδανικοτερη επιλογη (για τα δεδομενα μου) διοτι θα πρεπει να ειμαι καθηλωμενος πανω του συνεχως. Διατηρει τα πριμα, αλλα δεν νομιζω να "καθαριζει" τον ηχο, μειωνοντας το od, οπως κανει το pot. Θελω να ανεξαρτητοποιηθω οσο πιο πολυ γινεται απο τα πεταλια κατα την διαρκεια του track.

Αν το βαλεις πριν τα od/dst το κανει.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου