Προς το περιεχόμενο

isolated acoustic guitars - Πανοπλια (Γιωτα Νεγκα)


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα το ανοιξα απλα για να ακουστουν οι κιθαρες σε εμας τους μουσικους τουλαχιστον.

Το θεμα της μιξης το ηξερα κι εγω απο παλια.

Το ειχα συζητησει με ενα καλο φιλο και καλο ηχοληπτη και μου ειχε πει οτι γινεται για δυο λογους.

Για το προβλημα της Ελληνικης γλωσσας με τα πολλα συμφωνα κλπ, που δεν μπορει να ακουστει καθαρα ο λογος μεσα στη μουσικη και η ανασφαλεια των παραγωγων.

Οπως και να το κανουμε ειναι τραγουδια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Οπως και να το κανουμε ειναι τραγουδια.

 

 

Και αΦτο τραγουδι ινε 🙂  (τι σου λεω τωρα βεβαια θα μου πεις....)

 

 

 

  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Το ειχα συζητησει με ενα καλο φιλο και καλο ηχοληπτη και μου ειχε πει οτι γινεται για δυο λογους.

Για το προβλημα της Ελληνικης γλωσσας με τα πολλα συμφωνα κλπ, που δεν μπορει να ακουστει καθαρα ο λογος μεσα στη μουσικη και η ανασφαλεια των παραγωγων.

 

ντάξει μάλιστα... το άκουσα κι αυτό...🙄

αν γίνει σωστά η "δουλειά" (που πληρώνεται και κατά κανόνα αδρά σε αναντιστοιχία με το αποτέλεσμα κάθε φορά), ΜΙΑ ΧΑΡΑ θα ακούγεται... σε καμιά περίπτωση δεν είναι ανάγκη να ρίχνονται στο πηγάδι οι μουσικές ιδέες που θα ΠΡΟΑΓΟΥΝ το "τραγούδι"... αλλιώς τι νόημα έχει... εσένα γιατί σε πληρώσανε και δεν βάζανε το ανηψάκι του "παραγωγού" να παίξει?... ή αλλιώς ACAPELA λέμε κι όλοι θάναι ευχαριστημένοι (κι εκεί να δεις γέλιο με τα "σύμφωνα" της ελληνικής γλώσσας)...

 

όσο για την "ανασφάλεια" των συνήθων επαγγελματιών "παραγωγών" (που επίσης διαχρονικά κατά κανόνα στα καθ ημάς -και ακόμα απ΄όσο ξέρω- η γνώση τους φτάνει άντε στο να παραγγείλουν καφέδες και καμιά πίτσα κι αυτά λάθος), έτσι την λέμε τώρα την ασχετοσύνη και την αδιαφορία?... έχω χάσει επεισόδια... ε εγώ σαν κακός ηχολήπτης σου λέω ότι ο "καλός" σου είπε μ@λ@κίες... και σόρυ για το ύφος αλλά έλεος πια με τις ηλίθιες δικαιολογίες και τα "κρεμαστάρια"... εσύ ειδικά που ακόμα και στο σπίτι σου με πενιχρά μέσα, παρότι ερασιτέχνης στα του ήχου, παράγεις εύκολα ευάκουστα αποτελέσματα, ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να υιοθετείς τέτοιες απόψεις... όχι για άλλο λόγο, αλλά γιατί γίνεσαι το ΑΛΛΟΘΙ της προχειρότητας αυτών και σε παίρνει η μπάλα άδικα (ενώ την δική σου "δουλειά" την έκανες άψογα στο κομμάτι που σου αναλογεί)...

 

η μόνη "δικαιολογία" που (προσωπικά) μπορώ να δεχθώ, είναι οι κατά καιρούς παράλογες απαιτήσεις των "ανασφαλών παραγωγών" που ζητάνε audiophile παραγωγές σε 10 ώρες... όλα τα άλλα είναι προφάσεις εν αμαρτίαις (που όλοι έχουμε κάνει για να μη βγάζω και τον εαυτό στην τελείως απ έξω και το παίξω κλασικός ελληναράς "τιμητής" εκ του ασφαλούς, κάτι που μισώ)...😉

 

  • Like 3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προκαταβολικά συγγνώμη Σπύρο αν σου σκίσαμε το θέμα.

Οι κιθάρες σου είναι άριστες!

Καλά παιγμένες αλλα και για να λέμε και του στραβού το δίκιο καλά ηχογραφημένες. Καλά έκανες και τις έβαλες να τις ακούσουμε. Συγχαρητήρια!

 

Το σχόλιο περι μείξης απο επαγγελματία του χώρου δεν σηκώνει καν σχολιασμό. Απίστευτο!

Λες και δεν γίνονται άλλες δουλειές στη χώρα των εξαιρέσεων και βέβαια εννοείται πως ανακαλύψαμε τον τροχό! ...και στις μείξεις!

Να πει πως είναι ενορχηστρωτικά πηγμένο και κάπως πρέπει να ισορροπήσουν τα όργανα στην περιοχή της φωνής... αντε να δεχτώ το "πρόβλημα" και ότι δυσκολεύεται να το αντιμετωπίσει.

Τα πολλά σύμφωνα όμως... στη γλώσσα με τα τεράστια φωνήεντα! Α, Ο, Ε, Η... ολόκληρα, όχι μασημένα.

Υπάρχουν μήπως στην Αγγλική ή μπας και δεν την ξέρει (το πιο πιθανό).

Σύμφωνα; Τι να πουν κι οι Σλάβοι!

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μη  κάνετε έτσι, αυτό ειναι το youdube mix....για να το ακούνε στα κινητά.

Είμαι σίγουρος πως υπάρχει και Mix για hi-den ακροάσεις 😛

 

Y.Γ. Αίσχος....(το mix).

Y.Γ.2 .....ωραίες οι κιθαρες.....καθησες και έγραψες και 6......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Superfunk said:

 

 

Και αΦτο τραγουδι ινε 🙂  (τι σου λεω τωρα βεβαια θα μου πεις....)

 

 

 

..λούτσικη παραγωγή...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yameth είπε

Προκαταβολικά συγγνώμη Σπύρο αν σου σκίσαμε το θέμα.

Οι κιθάρες σου είναι άριστες!

Καλά παιγμένες αλλα και για να λέμε και του στραβού το δίκιο καλά ηχογραφημένες. Καλά έκανες και τις έβαλες να τις ακούσουμε. Συγχαρητήρια!

Θενξ.

Ειρήσθω εν παρόδω, τις κιθαρες τις ενορχηστρωσα και τις ηχογραφησα στο σπιτι.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Spyros Delta said:

 

Ειρήσθω εν παρόδω, ....

 

Επειδής ασούμε εσείς είσαστε σπουδαγμένοι, εμείς να μην καταλαβαίνουμε?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Επειδής ασούμε εσείς είσαστε σπουδαγμένοι, εμείς να μην καταλαβαίνουμε?

by the way που λενε στο χωριο μου

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου