Προς το περιεχόμενο

vola (χαζοβιολα;)


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Vintage specs παντού αν εξαιρέσεις το C shape neck και το 9.5 radius. Καμία Fender δεν έχει ακριβώς αυτά τα specs, οπότε ήταν μονόδρομος

 

Μάλλον έχεις χάσει ΠΟΛΛΑ επεισόδια 🙂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 21/1/2020 στις 1:43 ΠΜ, otto## είπε

Μη παρεξηγηθώ, δεν εχω προβλημα με τον ανταγωνισμό στις κιθαρες. Ισα ισα είναι καλό ξυπνητήρι για τις εταιρείες δεινόσαυρους. Απλα δε βλέπω την πρωτοτυπία. 

Δε χρειάζεται κάποια πρωτοτυπία, δεν γίνεται κάθε εταιρεία να φτιάχνει καινοτόμα/πρωτοπόρα πράματα, πόσο μάλλον σε έναν τομέα που δεν διορθώνει ούτε καν λάθη στο σχεδιασμό γιατί "έχει αθηναϊκές πινακίδες".

Το γιατί να πάρει κάποιος Vola και όχι Fender, Ibanez ή Ηofner μάλλον θα το απαντήσει αυτός που τη θέλει και ακόμη περισσότερο, αυτός που θα την πάρει. Κάθε εταιρεία έχει το (τα) unique selling points της, είτε αυτό λέγεται καινοτομία, είτε design, είτε ποιότητα, είτε specs/εργονομία, είτε επειδή μας αρέσει η φάτσα του CEO, είτε οτιδήποτε έχει να κάνει με την εμπειρία δημιουργίας εγκεφαλικών συνάψεων στον καθένα.

Με μια ματιά, είναι ξεκάθαρο το ευρύτερο target group, Blackmachine type stuff και "based on" μοντέλα επιδόσεων. Νομίζω είναι άδικος ο χαρακτηρισμός "ακόμα μια tele".

Aπό την άλλη αφορίζεις εν ριπή οφθαλμού την version της Strandberg για Tele, επειδή δεν έχει καμία σχέση το σχήμα της με Tele. Oπότε τι α κάνουν κι οι εταιρείες? Βγάζουν βίνταζ, "αα δεινόσαυροι", βγάζουν μόδερν "άαα δεν τις φκιάνουν όπως παλιά".  Α κάειτς α μαλώεις?

(Υ.Γ. πάνω-κάτω ξέρεις τα γούστα μου στις κιθάρες. Ε αυτή η Strandberg είναι άλλο πράμα. Την έπιασα και δεν ήθελα να την αφήσω 'πράμα'. Οκ ναι, καλή η Firebird, ωραία τα bigsby, αλλά αν ήθελα να γίνω κιθαρίστας επιδόσεων, θα κυνηγούσα να την αποκτήσω πάση θυσία. ΚΑΙ firebird και Strandberg. ΠΑΟΚ είσαι -not)

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Μάλλον έχεις χάσει ΠΟΛΛΑ επεισόδια 🙂

 

Αν μου βρεις Fender Telecaster κάτω από χιλιάρικο με maple neck/fretboard, 9.5 radius, C Shape neck και vintage bridge θα βράσω τις χορδές μου και θα τις φάω μπολονέζ. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Αν μου βρεις Fender Telecaster κάτω από χιλιάρικο με maple neck/fretboard, 9.5 radius, C Shape neck και vintage bridge θα βράσω τις χορδές μου και θα τις φάω μπολονέζ. 

 

Καλη όρεξη και προσεχε τις σκουρΓιΕς 🙂

 

https://www.thomann.de/gr/fender_am_perf_tele_mn_vwt_b_stock.htm

 

 Επισης ΟΛΗ η σειρα Player 

 

https://www.thomann.de/gr/fender_player_series_tele_mn_b_stock_446888.htm

 

φοραει 4βιδη modern bridge που αλλαζει πανευκολα σε vintage bridge (που κανει 10 ευρω) 

 

34 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

κάτω από χιλιάρικο

 

αΦτο δεν το ειχες πει αρχικα...αλλα και παλι... 

 

Το ΜΕΓΑ θεμα με τη Fender ειναι οτι πλεον για να βρεις VINTAGE 7αρι radius πρεπει να πας σε.....custom shop....

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν υπήρχε αυτό το μοντέλο πριν 2 χρόνια αρχηγέ. Είμαι ερευνητικός σε ψυχαναγκαστικό βαθμό, αν υπήρχε κάτι τέτοιο τότε θα το είχα δει.

 

Η σειρά Performer δεν είμαι σίγουρος αν είχε βγει τότε, αλλά σίγουρα δεν ήταν σε τιμές 900-1100ε. 

 

Πάντως τα specs που βρήκα by default στην Tokai, δεν τα βρήκα αλλού. Γιαπωνέζικο όργανο από τα high tier της εταιρίας το 2015 και έδωσα τα μισά από όσα κάνει η Performer. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

Δεν υπήρχε αυτό το μοντέλο πριν 2 χρόνια αρχηγέ. Είμαι ερευνητικός σε ψυχαναγκαστικό βαθμό, αν υπήρχε κάτι τέτοιο τότε θα το είχα δει.

 

Υπήρχε η American Special.

 

Kαι η MIM std στην οποια μπαινει πανευκολα (και παμφθηνα μια vintage bridge)  .

 

H TOKAI φυσικα και ειναι φανταστικη κιθαρα.

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
30 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Υπήρχε η American Special.

 

Εκείνη την περίοδο νομίζω ήταν λίγο πιο ανεβασμένες οι τιμές τους. Είδα πρόσφατα 1-2 στο smart noiz για 700ε και μπήκα σε σκέψεις. Άμα είσαι κολλημένος με το τι λέει το headstock αυτά παθαίνεις.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 1/21/2020 at 1:43 AM, otto## said:

 

Σπαω το κεφαλι μου να καταλαβω τι πουλάει η vola. Λίγο Ibanez, λίγο carvin, λίγο suhr, λιγο musicman, λίγο στραβες strat και τελε.

 

Μη παρεξηγηθώ, δεν εχω προβλημα με τον ανταγωνισμό στις κιθαρες. Ισα ισα είναι καλό ξυπνητήρι για τις εταιρείες δεινόσαυρους. Απλα δε βλέπω την πρωτοτυπία. 

μια πρόταση : γιατι δε στέλνεις ενα mail στην ίδια την εταιρεία να τους τα πείς αυτά ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 1/22/2020 at 8:23 AM, Πνοή και Νύξη said:



Aπό την άλλη αφορίζεις εν ριπή οφθαλμού την version της Strandberg για Tele, επειδή δεν έχει καμία σχέση το σχήμα της με Tele. Oπότε τι α κάνουν κι οι εταιρείες? Βγάζουν βίνταζ, "αα δεινόσαυροι", βγάζουν μόδερν "άαα δεν τις φκιάνουν όπως παλιά".  Α κάειτς α μαλώεις?

(Υ.Γ. πάνω-κάτω ξέρεις τα γούστα μου στις κιθάρες. Ε αυτή η Strandberg είναι άλλο πράμα. Την έπιασα και δεν ήθελα να την αφήσω 'πράμα'. Οκ ναι, καλή η Firebird, ωραία τα bigsby, αλλά αν ήθελα να γίνω κιθαρίστας επιδόσεων, θα κυνηγούσα να την αποκτήσω πάση θυσία. ΚΑΙ firebird και Strandberg. ΠΑΟΚ είσαι -not)

 

Δε σχολίασα καν την τελε χωρίς headstock. Τόνισα οτι μιλω για την πρασινη. Μαλιστα μου αρέσει η strandberg και εχει την πρωτοτυπια που ψάχνω.

 

 

*** Ειχα διορθώσει και τονίσει οτι μιλάω για την πρασινη αλλα απο ότι βλέπω η διορθωση δε πέρασε για κάποιο λόγο. Αναφέρομαι στη vola τη πρςσινη τη χαζοβιολα.

30 minutes ago, sonicapg said:

μια πρόταση : γιατι δε στέλνεις ενα mail στην ίδια την εταιρεία να τους τα πείς αυτά ;

 

Για ποιο λόγο; Εσενα αμα δε σου αρέσει ένα αυτοκίνητο που βλεπεις στο δρόμο στέλνεις μέιλ στην εταιρία; Για γούστα συζητάμε. Άκυρο το σχολιο σου, σόρρυ.

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, otto## said:

 

Δε σχολίασα καν την τελε χωρίς headstock. Τόνισα οτι μιλω για την πρασινη. Μαλιστα μου αρέσει η strandberg και εχει την πρωτοτυπια που ψάχνω.

 

 

*** Ειχα διορθώσει και τονίσει οτι μιλάω για την πρασινη αλλα απο ότι βλέπω η διορθωση δε πέρασε για κάποιο λόγο. Αναφέρομαι στη vola τη πρςσινη τη χαζοβιολα.

Για ποιο λόγο; Εσενα αμα δε σου αρέσει ένα αυτοκίνητο που βλεπεις στο δρόμο στέλνεις μέιλ στην εταιρία; Για γούστα συζητάμε. Άκυρο το σχολιο σου, σόρρυ.

 

εγω θα πω αυτό που έκανα χτες : μου ειπε ενας φίλος για ενα synth το οποιο σκέφτομαι μήπως και αγοράσω ,και εψαχνα να βρω πως κανει ορισμένα πράγματα ,κατέβασα το user manual δεν τα βρηκα ,ειδα και ενα review ,τα ίδια ....έστειλα λοιπόν ενα mail στην  εταιρεία και τους είπα τι νομίζω και ρώτησα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου