Προς το περιεχόμενο

Stratocaster set up απο τον ΘΕΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

αυτό με τη σφήνα με μπέρδεψε

Σωστά σε μπέρδεψε γιατί ξεκινάει από κατάσταση "χορδές επάνω αλλά tremolo springs off" που δεν είναι συνηθισμένη κατάσταση. Σε μια Strat που έχουμε βγάλει χορδές για να σετάρουμε, το tremolo κάθεται flat στο σώμα, λόγω ελατηρίων, οπότε και η σφήνα δεν έχει νόημα. Προσωπικά χρησιμοποιώ πλαστικό 1.5mm με φελλό στην κάτω μεριά και τοποθετώ πίσω από τα intonation screws στη "φάτσα" της κιθάρας. Αν θέλω άλλο ύψος στο float, δουλεύω με μια Α4 διπλωμένη κατά το δοκούν. Ωραίο τιπ είχα δει στου Φρουντούα με ένα πάκο stickit και διαλέγει όσες σελιδες θέλει.

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα εγώ να πω την αμαρτία μου που κάνω φλοατ με το μάτι?

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μετρω καπου 3 και κατι χιλιοστα υψος (το στανταρ που διδει η φεντερ) στην ακρη της γεφυρας και στηνω την κιθαρα εκει. Τεντωνοντας/τερματιζοντας το τρεμολο παιρνω τα ημιτονια που θελω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

τώρα εγώ να πω την αμαρτία μου που κάνω φλοατ με το μάτι

εννοειται

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγω την αληθεια κατα τυχη το κανω αλλα λιγο πολυ παντα μολις κουρδσω σε στανταρ ΜΙ ερχεται εκει που πρεπει βεβαι οχι και αρκετα ψιλα 1mm μου φτανει

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου