Προς το περιεχόμενο

PRS SE Custom 24 VS Charvel Pro Mod San dimas


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλησπέρα στο forum.

 

Μετά από ενάμιση χρόνο ησυχίας, άρχισε να μου ξανα-γαργαλάει την τσέπη μου το g.a.s.

Σκέφτομαι το ενδεχόμενο αγοράς κάποιας mid-priced κιθάρας, καθαρά για gigging σε μέρη στα οποία ενδεχομένως

να μην θέλω να βγω να παίξω κάποιο πιο ακριβό όργανο, για διάφορους λόγους.

 

Με ενδιαφέρει μάλιστα το coil splitting, το οποίο για πολλούς μπορεί να μην θεωρείται ιδανική λύση, αλλά τουλάχιστον υπάρχει και αυτή η επιλογή.

 

Για τους παραπάνω λόγους, έχω βάλει στο μάτι τα δυο αυτά όργανα που αναφέρονται στον τίτλο. Τα βρίσκεις έκαστα γύρω στα 850 καινούργια

και 600-650 ευρώ μεταχειρισμένα (μάλιστα, στις αγγελίες αυτή την στιγμή υπάρχουν διαθέσιμα και τα δυο). Σχετικά ''κοντά'' σαν σχεδιαστική φιλοσοφία

(double cut, 3 way switch, 2 coil slitting humbuckers , 1 volume 1 tone κτλ κτλ) οπότε νομίζω ότι πολλοί θα μπορούσαν να έχουν το ίδιο δίλημα.

 

Εσείς ποια θα επιλέγατε προσωπικά?

 

Υ.Γ. 1 Την SE την δοκίμασα σε τοπικό κατάστημα και μου φάνηκε όμορφη, αλλά και άρτια τεχνικά. Όσον αφορά την αίσθηση δεν θα πω το κλασσικό

''μου φάνηκε αρκετά value for money για τα λεφτά της'', θα πω ότι σαν αίσθηση μου φάνηκε ακριβώς όσο η τιμή που κόστιζε. Την Charvel δεν την έχω

δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα από έναν φίλο, το  καλοκαίρι ίσως μου την δώσει να την δοκιμάσω από κοντά,

αλλά τώρα δεν υπάρχει η πιθανότητα να την δοκιμάσω κάπου, εδώ που βρίσκομαι...

 

Υ.Γ. 2 Για το τυπικό του πράγματος να αναφέρω ότι η κορεάτικη prs φοράει 2 PRS S 85/15 humbuckers και η μεξικάνικη Charvel φοράει Seymour Duncan TB4 (bridge)

 και Seymour Duncan SH1N 59 (neck) ή  Seymour Duncan JB SH-4 humbucking bridge και Seymour Duncan '59 SH1N humbucker neck (εξαρτάται την χρονιά του μοντέλου).

 

prs charvel.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως, τα specs και των δυο υποψηφιων κιθαρων τα εγκρινεις. Αρα τι μενει? Να σου καθεται καλα (στο ματι και στο χερι).

Εαν δοκιμασες την prs και τη γουσταρεις, δοκιμασε και την αλλη, και οποια γουσταρεις καλυτερα αυτη παιρνεις. Εαν δεν εχεις δυνατοτητα να δοκιμασεις την charvel, μη ρισκαρεις. Προτιμησε εκεινη που γνωριζεις τι να περιμενεις.

 

Εχω την αριστερη. Ειναι, με πολυ μεγαλη διαφορα απο τη δευτερη, η πιο ευκολοπαιχτη και all around κιθαρα που εχω. Πολυ προσεγμενα τα ηλεκτρικα και ο ηχος. Καθαριζει εκπληκτικα με το vol και το split coil διδει εξαιρετικο και παχυ ηχο (το ξεχναω συχνα παιζοντας με od...). Το μανικι ειναι πραγματικα ολα τα λεφτα. Δεν ξεκουρδιζει ευκολα. 

 

Εαν μου ελεγες οτι θα πρεπει να εχω μονο μια κιθαρα, την prs θα επελεγα.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μια έχει 24 τάστα, η άλλη 22.

Η μια έχει jumbo τάστα, η άλλη νομίζω όχι.

Διαφορετικό scale length, διαφορετικά ξύλα, άλλοι μαγνήτες, γέφυρες, τρέμολα, στήσιμο, η μια bolt on, η άλλη set neck, διαφορετικά μπράτσα, ....

 

Είναι θέμα γούστου και συνήθειας, πχ αν είσαι fender guy θεωρώ πιο πιθανό να πας για charvel.

 

Δεν έχω άποψη χωρίς να τις πιάσω.

Ίσως να προτιμούσα PRS για τα τάστα της.

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εϊχα την Charvel της φωτογραφίας.
Πολύ ωραία κιθάρα! Αρκετά ευέλικτη ηχητικά. Οι μαγνήτες σπλιτάρουν πολύ καλά!
Πολύ έυκολη στο παίξιμο.
Κατά τη γνώμη μου πολύ καλό value for money.

 

Ο λόγος που την έδωσα ήταν το Floyd. Όχι ότι δεν ήταν καλό. Πολύ καλό ήταν και το κούρδισμα μια χαρά κράταγε.
Η συντήρηση ήταν το θέμα μου. Ακόμα και σε μια αλλαγή χορδών. Δεν είχα την εμπειρία αλλά ούτε και την θέληση να μάθω.

Βέβαια πάλι με Charvel την αντικατέστησα, αλλά χωρίς Floyd.
https://www.thomann.de/gr/charvel_pro_mod_dk24q_hh_2pt_cm_chb.htm

 

H main κιθάρα μου όμως εδω και 12 χρόνια ειναι (ήταν?) μια PRS Standard (USA).
Άλλη κιθάρα τελείως.

 

Όπως τα λέει και ο fusiongtr, οι διαφορές που πρέπει να αναλογιστείς είναι πολλές όμως.

 

Αν είσαι ΟΚ και γουστάρεις το Floyd εγώ θα σου πρότεινα τη Charvel με 1000.

Το Andertons την έχει και σε ωραία τιμη (~770 Euros) σε σχεση με Thomann (859).


 

Επεξεργασμένο από mpamps
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θα με απασχολούσε είναι το tuning stability των οργάνων

αν το floyd της charvel είναι μάπα, μακρύα. Δεν έχω εμπειρία για να ξέρω όμως.

Με την Prs έχω παίξει και αν δεν ξέρεις ότι είναι low budget πρόταση, δεν το καταλαβαίνεις εύκολα. Και παιχτικά και ηχητικά άριστη ήταν.

Από θέμα looks, charvel all the way.

1 hour ago, blue monk said:

ποιος μπορεί να βρεθεί σε δίλημμα μπροστά σε μια prs και μια δήθεν στρατοκαστερ με floyd rose...

Εγώ, χωρίς δίλλημα🤣

Η κιθάρα που χρειάζομαι είναι η charvel σε high end μοντέλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Η μια έχει 24 τάστα, η άλλη 22.

Η μια έχει jumbo τάστα, η άλλη νομίζω όχι.

Διαφορετικό scale length, διαφορετικά ξύλα, άλλοι μαγνήτες, γέφυρες, τρέμολα, στήσιμο, η μια bolt on, η άλλη set neck, διαφορετικά μπράτσα, ....

 

Είναι θέμα γούστου και συνήθειας, πχ αν είσαι fender guy θεωρώ πιο πιθανό να πας για charvel.

 

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

PRS γιατί δε μπορώ τα Floyd. 

 

1 ώρα πριν, blue monk είπε

ποιος μπορεί να βρεθεί σε δίλημμα μπροστά σε μια prs και μια δήθεν στρατοκαστερ με floyd rose.

 

Υπάρχουν όντως διαφορές, και είμαι και fender guy, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα έπαιρνα ένα όργανο ακριβώς επειδή έχει 24 τάστα ή άλλο scaling που δεν υπάρχει σε άλλα όργανα που έχω. Ίσα ίσα που αυτό που με αποτρέπει στην charvel είναι ότι έχω ήδη τρεις στρατ. Αυτό όμως που με προτρέπει στην Charvel είναι το floyd rose, ακριβώς επειδή καμιά μου κιθάρα δεν διαθέτει, και θα είχε πλάκα για καμιά ποζεριά ή για κάτι διαφορετικό... (αν όμως είχα μια και μοναδική κιθάρα, δεν θα ήθελα να έχει floyd rose, όντας traditionalist).

 

Για να καταλάβετε, για μένα από την μια η Charvel εχει selling point το σάτιν φινιρίσμα στο μανίκι και το floyd rose, ενώ από την άλλη η PRS εχει selling point τα 24 τάστα (που δεν διαθέτει καμια κιθάρα μου) και το μοναδικό scaling (δεν θα ήθελα να πάρω άλλη μια fender scaling κιθάρα...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mpamps πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, και χαίρομαι που προτείνεις την charvel.

Τείνω στο ότι και τα δυο όργανα είναι μια χαρά γι αυτό που θέλω.

Κρίμα που ενώ εχω μια 80's μπάντα, αυτή την στιγμή είναι ψιλο-ανενεργή λόγω του ότι έκλεισε το venue, και δεν βρίσκουμε

αλλού να παίξουμε, όντας μπάντα με πολλά άτομα. Σε αυτή την περίπτωση, μια Charvel με ένα σουργελο-χρώμα (neon yellow ή ροζ) θα ήτανε ό,τι έπρεπε! Αλλά όπως είπα, την θέλω και για ''κανονική'' δουλειά.

Φαντάζομαι ότι η συγκεκριμένη θα έχει και μούρλια σκάσιμο για κανένα αλαμπαμάκι ή σουλτανάκι, σε split coil....

 

22 λεπτά πριν, sharpshooter είπε

 

Από θέμα looks, charvel all the way.

 

Eπιτέλους, άλλος ένας μερακλής 😛

Το κακό ρε συ φίλε είναι ότι η γυναίκα, αν και μου έκανε δώρο συναυλία Steel Panther και ακούει σχεδόν μόνο 80's, θέλει την PRS πιο πολύ. Δεν της αρέσει λέει η Charvel. Tώρα πως γίνεται αυτό δεν ξέρω. Άβυσσος η ψυχή της γυναίκας. Αλλά όταν λέμε ότι δεν της αρέσει, εννοούμε σε σημείο ότι αν πάρω την Charvel (ειδικά στα χρώματα που θέλω) και όχι την PRS SE (που ομολογουμένως ήταν κούκλα και εμφανισιακά), θα γίνει καυγάς μεγάλος 😛

 

 

12 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Πάμε λίγο στα σοβαρά ζητήματα. Εμφανισιακά ποια γουστάρεις περισσότερο; 😅

 

Παλιά μου άρεσε η PRS. Μετά όταν είδα την Charvel λέω επιτέλους, μια ανδρική 😅 80's κιθάρα για μερακλήδες.

Εδώ και δυο τρεις μήνες, μου αρέσει πάλι πιο πολύ PRS. Mάλιστα, ο αρχικός μου σκοπός ήταν να πάρω αυτή την ινδονησιακή standard se

https://www.thomann.de/gr/prs_se_standard_24_vc_425649.htm

ακριβώς γιατί την θέλω σαν back up όργανο ή όργανο αγγαρείας, αλλά όταν δοκίμασα την custom se σε ντόπιο κιθαρομάγαζο λέω χαλάλι τα παραπάνω χρήματα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου