Προς το περιεχόμενο

PRS SE Custom 24 VS Charvel Pro Mod San dimas


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού εισαι για 24 ταστα και floyd ίσως θα έπρεπε να βάλεις στο παιχνίδι και τις Charvel Pro-Mod DK24.

https://www.andertons.co.uk/charvel-pro-mod-dk24-dinky-fr-in-snow-white

 

Το μόνο κακό είναι ότι εδώ φτανεις στα 950+.

 

Επίσης το μανίκι είναι λίγο πιο λεπτό (εμένα μου αρέσει πολύ βέβαια. Πιο πολύ απο τη San Dimas).

Επεξεργασμένο από mpamps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, mpamps είπε

Επίσης το μανίκι είναι λίγο πιο λεπτό (εμένα μου αρέσει πολύ βέβαια. Πιο πολύ απο τη San Dimas).

Σε ευχαριστώ για την πρόταση. Θα την τσεκάρω. Αν και από τις δυο αυτές charvel θα προτιμούσα αυτή με τα κεντραρισμένα inlays και το πιο γεμάτο μανίκι, σε σχέση με αυτήν με τα 24 τάστα.

15 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Γιατι παιρνεις την prs με floyd? Λιγο πιο ακριβη ειναι.

Γιατί η PRS παρα-είναι κουλτουλιάρικη για FR 😛 Δεν της πάει. Στην Charvel που είναι ποζεροκίθαρο, ταιριάζει γάντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Lord_Goumis said:

 

Παλιά μου άρεσε η PRS. Μετά όταν είδα την Charvel λέω επιτέλους, μια ανδρική 😅 80's κιθάρα για μερακλήδες.

 

 

1 hour ago, Lord_Goumis said:

 

Το κακό ρε συ φίλε είναι ότι η γυναίκα, αν πάρω την Charvel και όχι την PRS SE, θα γίνει καυγάς μεγάλος 😛

 

 

1 hour ago, Lord_Goumis said:

 

Εδώ και δυο τρεις μήνες, μου αρέσει πάλι πιο πολύ PRS.

 

Εντάξει, λογικό το βρίσκω. :classic_tongue:

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

 

 

Εντάξει, λογικό το βρίσκω. :classic_tongue:

 

 Ε ναι, νομίζω ότι -μεταξύ μας- έχουμε καταλάβει ότι πάω για την PRS 😂

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα δύο ισχύει.

Ή θέλεις επιβεβαίωση ότι όντως είναι ωραία η PRS, ή ....

 

... της δείχνεις τις απαντήσεις, περιμένοντας ότι εμείς σίγουρα θα διαλέγαμε την charvel, έτσι ώστε να της πεις "είδες? όλοι αυτήν θα διάλεγαν".

 

Δεν μας το είπες όμως βρε λόρδε μου να ξέρουμε τι να ψηφίσουμε.

 

Πάντως αν είναι το δεύτερο (βάλε φάτσα "χαχα" για συνθηματικό αν είναι έτσι) εγώ ίσως αναθεωρούσα την άποψή μου.

 

EDIT: Λοιπόν φίλτατε λόρδε μου το ξανασκέφτηκα.

Charvel με κλειστά μάτια θα πάρεις, η άλλη είναι για τζαζίστες με γυαλιά, καράφλα και κοιλίτσα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ένα από τα δύο ισχύει.

Ή θέλεις επιβεβαίωση ότι όντως είναι ωραία η PRS, ή ....

 

Με πέθανες με το τελευταίο ποστ, χεχεχε 😂

 

Η κύρια επιβεβαίωση που ήθελα (εκτός από τα δυο που σωστά αναφέρεις 😛 ), είναι ότι δεν υπάρχει κάποια αρνητική άποψη για κάποιο από τα συγκεκριμένα δυο όργανα.

Αυτό το επιβεβαιώνουν και τα παιδιά, όπως και ο @gkourmoul1 και ο @mpamps άλλωστε, που έχουν και προσωπική εμπειρία. Την SE βέβαια την δοκίμασα από κοντά και ο ίδιος άλλωστε. Αλλά και την Charvel θα έχω στο μέλλον την δυνατότητα να την δοκιμάσω ενδελεχώς.

 

Θα το αφήσω στο φλου και όπως μου κάτσει. Ξέρω ότι έχουν αρκετές διαφορές σαν όργανα, αλλά το κάθε ένα έχει το selling point του. Ίσως μου κάνει περισσότερο ''κλικ'' το coil split σκασιμο της Charvel σε κανα αλαμπαμα-σουλτανακι. Ίσως χωρίσω. Ίσως προτιμήσω να αγοράσω επιτέλους μια ''δοκιμασμένη'' κιθάρα από ενα ντόπιο μαγαζί και όχι γουρούνι στο σακί έτσι για το γαμώτο.  Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Γιατί η PRS παρα-είναι κουλτουλιάρικη για FR 😛 Δεν της πάει. Στην Charvel που είναι ποζεροκίθαρο, ταιριάζει γάντι.

Dustie waring disliked this comment

 

Αν και δεν είχα καλή εμπειρία με SE το 2015 ***, με ταστοδουλεια κλειδιά και γέφυρα κατώτερα των προσδοκιών μου είναι κούκλες με φοβερό ήχο 

 

Εγώ δύσκολα θα ξαναπάρω non USA PRS (κάποιες σειρές κοστίζουν 1200 € μεταχειρισμένες οπότε θα προτιμούσα κάτι τέτοιο) αλλά θα στην πρότεινα 

 

Δυστυχώς δεν έχω παίξει με Charvel 

 

*** Προφανώς εννοώ κορεατική Custom 24 (30th anniversary με πολύ όμορφο quilted maple top)

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Rebel_Of_South said:

 

δεν είχα καλή εμπειρία με SE το 2015 , με ταστοδουλεια κλειδιά και γέφυρα κατώτερα των προσδοκιών μου

 

Εγώ δύσκολα θα ξαναπάρω non USA PRS

 

Εσύ το 'πιασες με την μια βρε ρέμπελε.

Γάτα είσαι.

 

Το ακούς λόρδε?

Άσε τα "μπορεί να χωρίσω", κλπ, αφού τα διαβάζει και αυτή, από πάνω είναι και ελέγχει.

Charvel θα πάρεις, το ξέρω.

Εκτός κι αν βοηθήσει λίγο οικονομικά το έτερο ήμισυ, να πάρεις μια τέτοια ...

 

https://www.prsguitars.com/index.php/electrics/model/private_stock_super_eagle

 

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

Εγώ δύσκολα θα ξαναπάρω non USA PRS (κάποιες σειρές κοστίζουν 1200 € μεταχειρισμένες οπότε θα προτιμούσα κάτι τέτοιο)

 

Προσωπικά, αν ήταν να πάρω USA PRS, θα έμπαινα πάλι στην λούπα ''ε, παιδιά, δεν θέλω να βγάλω την ακριβή PRS για το τάδε λάιβ, έχετε υπόψιν σας καμία mid priced κιθάρα για αγγαρείες''? 😛

Αλλά φυσικά έχεις απόλυτο δίκιο. Εννοείται ότι για main όργανο εννοείται ότι παίζεις άνετα μπάλα με προσφορές σε αμερικάνικες.

 

24 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

Αν και δεν είχα καλή εμπειρία με SE το 2015 ***, με ταστοδουλεια κλειδιά και γέφυρα κατώτερα των προσδοκιών μου είναι κούκλες με φοβερό ήχο 

 

Χωρίς να θέλω να μειώσω τις παλαιότερες PRS, μιλάω αποκλειστικά για τα μετά του 2018 μοντέλα. Έχουν κάποια αισθητικά αλλά και άλλα upgrades (μαγνήτες). Στο μαγαζί, δοκίμασα και μια παλιά Standard SE που είχε (από τις παλιές που δεν έγραφαν paul reed smith στο headstock) και δεν ήταν το ίδιο, ήταν ινδονησιακή ετούτη, δεν μου έκανε κλικ (σε σχέση με την κορεάτικη 2018 custom βεβαια). Βέβαια δεν θα με χάλαγε η τωρινή ινδονησιακή standard που πόσταρα και πριν( https://www.thomann.de/gr/prs_se_standard_24_vc_425649.htm ), αυτή ήταν η αρχική μου σκέψη, και μου φαίνεται ένα κλικ πιο πάνω από την παλιά Standard SE που έπαιξα στο μαγαζί (κυρίως επειδή εχει και τους ίδιους μαγνήτες με την τωρινή custom...).  

18 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Εσύ το 'πιασες με την μια βρε ρέμπελε.

Γάτα είσαι.

 

χαχα, δικός μας και ο @Rebel_Of_South ! Kαι το παίζει και έξυπνα, πετάει στο τέλος και ένα ''δεν έχω παίξει με την charvel'' , σωστός!😛

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου