Προς το περιεχόμενο

PRS SE Custom 24 VS Charvel Pro Mod San dimas


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Update: τελικά κατέληξα στην PRS se (αρκετά αργότερα λόγω καραντίνας) την οποία πήρα προχτές από τοπικό μαγαζί. 

 

Είναι η πρώτη κιθάρα που αγοράζω από ντόπιο κατάστημα, έπειτα από δοκιμή, και όχι "γουρούνι στο σακί", είτε από παραγγελία είτε μεταχειρισμενη (και έχω αγοράσει πάρα πολλές έτσι). 

 

Και να σημειώσω ότι μου βγήκε πολύ φθηνότερα από την Γερμανία (musicstore), συν την διαδικασία να πάρεις ένα όργανο ανάμεσα σε άλλα που ΕΣΥ ο ίδιος επέλεξες, και όχι ο παράγοντας "τύχη"... και ίσως θα έπρεπε να επιδιώκουμε να κάνουμε τις αγορές μας έτσι, ακόμα και πιο ακριβά να είναι τα όργανα (που δεν είναι πλέον). 

 

Το μόνο κακό στην όλη διαδικασία ήταν ότι ήξερα εξ αρχής ότι εμφανισιακά ήθελα την συγκεκριμένη μόνο PRS (spalted maple) οπότε είχα  αρκετό bias. Παρόλα αυτά δεν βρήκα καμία ηχητική ή ποιοτική διαφορά με το ακριβώς ίδιο μοντέλο αλλά με Zebrawood (ίδια ακριβώς με την πρώτη φώτο του thread) καπάκι οπότε πήρα αυτήν που πάντα ήθελα εμφανισιακά. Δοκίμασα και την Santana Se αλλά δεν πολυασχοληθηκα γιατί είχα ρίξει πιο πολύ προσοχή σε ποια Custom se θα καταλήξω.

 

Δεν έχω να προσθέσω πολλά πράγματα για την κιθάρα, έπειτα και από το πρόσφατο review του @gkourmoul1

Απλά θα πω ότι όντας traditionalist, την κιθάρα την πήρα καθαρά για εργονομικους σκοπούς, πχ live (όταν και εάν ξαναρχισουν, χο χο χο) για πιο "εμπορική" και all around Playlist... Σε καθαρά Rock live θα προτιμήσω Gibson ή Fender. Αλλά παρόλα αυτά ήθελα η κιθάρα μην είναι alienating και να μου αρέσει σε looks. Δεν θα έδινα τέσσερα χιλιάρικα για μια κανονική Custom 24 που μου αρέσει και εμφανισιακά πολύ λιγότερο, όσο κιθαρακλες και να είναι. Για Gibson Custom Shop ναι θα τα έδινα (αν είχα τα φράγκα). 

 

Ας ελπίσουμε να τελειώσει η περιπέτεια, ώστε να μπορούμε να ξαναβγουμε στην σκηνή κάποτε, ώστε να κάνω και πιο σωστή "αποτίμηση" της αγοράς... 

 

 

IMG_20200506_143024.jpg

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
συντακτικο
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Καλοριζικη! Περιμενουμε φωτος και εντυπωσεις!

 

Έκανα βλακεία και όσο έγραφα το ποστ το έκανα δημοσίευση χωρίς να προλάβω να ποστάρω φώτο.

 

Ευχαριστώ Gkourmoul1 και είσαι και λίγο υπεύθυνος που την πήρα μια ώρα αρχίτερα λόγω του αναλυτικού review σου (αν και είχε δρομολογηθεί εδώ και καιρό η αγορά) 😛

 

Οι εντυπώσεις μου από την κιθάρα θα φανούν στο σανίδι... στο σπίτι μια χαρά μου φαίνεται.

Η κιθάρα διέλυσε τον μύθο που είχα πλάσει στο μυαλό μου, ότι για tuning stability χρειάζονται locking tubers (ΜΥΘΟΣ).

 

Το μανίκι είναι λίγο λεπτό για τα χέρια μου ίσως. Με Fender του ίδιου περίπου πάχους μανικιού, λόγω του μεγαλύτερου scaling δεν μου φαίνεται. Εδώ μου φαίνεται. Ωστόσο προσαρμόζομαι. Προτιμώ τα παχιά μανίκια αλλά παντού μπορώ εν τέλει να παίξω, όλες κιθάρες είναι. Σε κάποιον με πιο μικρά δάχτυλα φαντάζομαι η κιθάρα θα έχει φανταστικό playability.

 

Δεν έχει χαρακτήρα όπως οι Gibson σε humbucker mode και φυσικά δεν έχει χαρακτήρα όπως οι Fender σε split up mode (ούτε κατά διάνοια) αλλά ''λειτουργεί'' για τον λόγο που την θέλεις, δηλαδή το versitality. Αλλά οι μαγνήτες έχουν αρκετό clarity και το ότι δεν έχει χαρακτήρα Gibson μόνο κακό δεν είναι, γιατί δεν ήθελα ήχο Gibson, αλλά κάτι πιο ουδέτερο-μοντέρνο.

 

Να πω ότι η κιθάρα είχε εξαρχής εξαιρετικό σετ απ και με χαμηλό action χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Όλα λειτουργούν άψογα. Απ'ότι είδα στην καρτέλα, την κιθάρα την σέταραν στα HQ της PRS στο Ηνωμένο Βασίλειο. Κρίμα που έχω δωρεάν πρώτο σετ απ από τον καταστηματάρχη γιατί δεν θα χρειαστώ.

 

Η μόνη παραφωνία είναι ότι μετά από λίγο coil splitting, μου έμεινε το tone knob στο χέρι.

 

Τελικές εντυπώσεις θα πω αν την δοκιμάσω και σε λάιβ. Την προτείνω πάντως σε όσους θέλουν all around όργανο...

Αλλά όσοι θέλουν όργανο ''με χαρακτήρα'' καλύτερα να στραφούν σε Gibson ...imho.

 

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ξανακουσει αυτο με το οτι μενει το χειριστηριο στο χερι. Δεν ειναι συχνο, ευτυχως.

Δεν ανεφερα ποτε οτι με coil split εχει strat ηχο. Ειπα οτι με humbucker mode ο ηχος φερνει πολυ πιο κοντα σε στρατ παρα σε lp. 

Αυτο διοτι συμβαινει λογω scale, γεφυρας, maple neck, και κυριως λογω πριμων μαγνητων.

Στον αντιποδα, μια 245 με καπως πιο φλατ μαγνητες, πιο μικρο scale, μαονι λαιμο, και σταθερη γεφυρα εχει ηχο με πολλα χαμηλομεσαια. Φερνει πιο πολυ προς les paul.

Η santana ειναι καπου στη μεση.

 

Εγω ειμαι τοσο ευχαριστημενος που παραγγειλα μια 245 περιπου στο χρωμα της δικη σου. Οχι τοσο ωραιο....

13 minutes ago, Lord_Goumis said:

Προτιμώ τα παχιά μανίκια αλλά παντού μπορώ εν τέλει να παίξω, όλες κιθάρες είναι. Σε κάποιον με πιο μικρά δάχτυλα φαντάζομαι η κιθάρα θα έχει φανταστικό playability.

 

Εχω κιθαρες με μανικι ροπαλο και με λεπτα μανικια. Σε ολες παιζω πολυ ανετα (εχω αρκετα μεγαλα και χοντρα δακτυλα). Στα πιο λεπτα μανικια μπορω και κινουμαι πιο γρηγορα και ανετα. Σε πιο χοντρα μανικια παιζω πιο ξεκουραστα τα ρυθμικα.

Δεν εχω προτιμηση. Εαν μου παρεις το ενα, θα μου λειψει το αλλο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν ανεφερα ποτε οτι με coil split εχει strat ηχο. Ειπα οτι με humbucker mode ο ηχος φερνει πολυ πιο κοντα σε στρατ παρα σε lp.

 

εννοείται, αυτό που έγραψα το έγραψα γενικά, η χρήση β' ενικού ήταν γενική, όχι  κυριολεκτική

16 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

γω ειμαι τοσο ευχαριστημενος που παραγγειλα μια 245 περιπου στο χρωμα της δικη σου. Οχι τοσο ωραιο....

 

 μεγειές, περιμένουμε λοιπόν φώτος και review όταν σου έρθει με το καλό!

16 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εχω κιθαρες με μανικι ροπαλο και με λεπτα μανικια. Σε ολες παιζω πολυ ανετα (εχω αρκετα μεγαλα και χοντρα δακτυλα). Στα πιο λεπτα μανικια μπορω και κινουμαι πιο γρηγορα και ανετα. Σε πιο χοντρα μανικια παιζω πιο ξεκουραστα τα ρυθμικα.

Δεν εχω προτιμηση. Εαν μου παρεις το ενα, θα μου λειψει το αλλο

 

Έτσι είναι. Απλά όσο να'ναι, όσοι αρέσκονται στο να παίζουν με ''ροπαλάκια'', τους λείπει αυτή η απολαυστική αίσθηση του ''γεμάτου'' μανικιού. Όχι τόσο παικτικά, όσο σαν ''απόλαυση''.

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου