Προς το περιεχόμενο

Πρωτη εγγραφη απο pc με cubase 5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, Spyros Delta said:

Αν δεν ακους στο monitoring (την ωρα που ηχογραφεις) και απο τα δυο μονιτορ, σημαινει πως εχεις το mix της καρτας ηχου να ακους direct και οχι την επιστροφη απο το pc.

Ποια καρτα εχεις?

 

Το έχω στη μέση το ρεγουλατόρι direct/usb, προς το παρόν. Ακόμα δεν τα έχω πολυξεγαργαλήσει αυτά. Δυστυχώς μου κάηκαν τα μόνιτορ και πρέπει να πάρω άλλα. Μετα ακουστικά κάνω τη δουλειά μου, προσωρινά.

 

Αυτή την κάρτα έχω.

_track_ii.thumb.jpg.ae441fb520f60fb468936748a6caae95.jpg

 

 

1 hour ago, dimsonic said:

Η κυματομορφη πρεπει να ειναι τριγωνα με μύτες.Αν ειναι ψαλιδισμενες δεν διορθωνονται

 

Βρήκα τον ένοχο. Κομμένες είναι οι κυματομορφές στην αρχή και σε άλλα σημεία.

 

cubase.thumb.jpg.534a188659f9f36944d1cadb8e1039d4.jpg

 

 

 

(πρώτο μου ποστ στο νόιζ από pc)

Τώρα βλέπω ότι το αρμόνιο μου (prs e443) έχει έξοδο usb, πιθανότατα, για να γίνει midi. Θα δω εάν μπορώ να το συνδέσω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, Spyros Delta said:

Και ανοιγε mono καναλι για να ηχογραφεις 1 μικροφωνο.

Κανονικα θα ακουγεται και απο τα δυο ηχεια.

 

 

Ενώ ανοίγω mono κανάλι, μου εμφανίζει την ένδειξη stereo και ακούω από το ένα καναλι μόνο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Το έχω στη μέση το ρεγουλατόρι direct/usb, προς το παρόν. Ακόμα δεν τα έχω πολυξεγαργαλήσει αυτά. Δυστυχώς μου κάηκαν τα μόνιτορ και πρέπει να πάρω άλλα. Μετα ακουστικά κάνω τη δουλειά μου, προσωρινά.

Γυρνατο τερμα στο usb. Ετσι ακους οτι γραφει το pc

Αν το εχεις στο direct ακους τι μπαινει στην εισοδο της καρτας και οχι τι βγαινει απο την εξοδο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Ενώ ανοίγω mono κανάλι, μου εμφανίζει την ένδειξη stereo και ακούω από το ένα καναλι μόνο.

 

Επειδή έχεις ορίσει τις εισόδους stereo ζεύγος.

 

Edit: Πας: F4. Ανοίγουν οι είσοδοι/έξοδοι. Στις εισόδους, σβήσε το στέρεο ζεύγος τελείως, και πρόσθεσε δύο mono bus. (Add bus->mono) Αυτό είναι σαν να λέει στο πρόγραμμα ότι στην κάρτα είναι δύο διαφορετικά πράγματα συνδεδεμένα. 1 μικρόφωνο στο 1, 1 όργανο στο 2.

 

Συνεχίζω αυτό που έγραφα και χάθηκε.

 

Μακάρι να ήσαν έτσι όλες οι πρώτες εγγραφές! Πολύ ωραία βγήκε! Για τις κορυφές, μπορείς να βάλεις και ένα συντηρητικό limiter στην είσοδο. (Όχι στο κανάλι σου, στην είσοδο. Όταν πατήσεις F3 εκτός από τα "κανάλια του project" "όργανα που γράφεις" όπως θες πες το, έχει αριστερά και δεξιά, με κόκκινο fader, τις εισόδους και εξόδους αντίστοιχα. Εκεί στην είσοδο βάζεις ένα συντηρητικό limiter και γλυτώνεις τα peaks τα απότομα)

 

Edit 2: Αυτό που έχεις κάνει με το duplication δεν έχει νόημα. Απ' τη στιγμή που είναι το ίδιο κλιπ ακριβώς (χρονικά), αυτό που επιτυγχάνεις είναι σαν να πας χωρίς duplication στο αρχικό σου κανάλι και να το ανεβάσεις 3dB.

 

Επίσης, αυτό που λέει ο Spyros Delta το βλέπεις και στη φωτογραφία που ανέβασες. Βλέπεις ότι το κάθε κλιπ έχει 2 γραμμούλες. Η πάνω (το αριστερό κανάλι του στέρεο) έχει περιεχόμενο. Η κάτω (το δεξί), δεν έχει τίποτα. Αυτό συμβαίνει επειδή η είσοδός σου είναι ρυθμισμένη σε stereo, κι εσύ το μικρόφωνο το είχες συνδέσει στο 1. Δηλαδή η κάρτα σου με το συγκεκριμένο σεταπ περιμένει ό,τι καρφώσεις στο 1 της να είναι το L, και στο 2 το R, ενός [1] stereo καναλιού.

 

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Ενώ ανοίγω mono κανάλι, μου εμφανίζει την ένδειξη stereo και ακούω από το ένα καναλι μόνο.

Eγω βλεπω και γραφεις σε stereo καναλι και το ενα ειναι αδειο.

Πατα add mono channel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΄χω!

 

cubase.thumb.jpg.c430ab593d31e3b97009dfb552daf4c1.jpg

 

 

 

Το αρμόνιο σαν midi δεν το συνέδεσα (αναμενόμενο με τόσες ρυθμίσεις που έχει), αλλά την έγγραφη μου την έκανα συνδέοντάς το πάνω στην κάρτα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Το αρμόνιο σαν midi δεν το συνέδεσα (αναμενόμενο με τόσες ρυθμίσεις που έχει), αλλά την έγγραφη μου την έκανα συνδέοντάς το πάνω στην κάρτα.

 

Audio? Καρφί; Δεν το βλέπει με το usb το cubase?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Spyros Delta said:

Πρεπει να εχεις vst instruments βεβαια, για να τα "οδηγησει" το midi keyboard.
 

έχει τα μανίσια του κουβά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου