Προς το περιεχόμενο

Kαλωδια balanced ή unbalanced;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά το pair απευθύνεται στα monitor και όχι στο βάρος κάντε μια βόλτα απ τα υπόλοιπα monitor και θα δείτε αυτά που είναι μόνα τους να γράφουν price for one piece

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει απόλυτο δίκιο jmone

Είναι όντως η τιμή ανά ζευγάρι.Μόλις τσέκαρα τα μέιλ μου και είδα την απάντηση του Τόμαν στην ερώτηση που τους έστειλα.Ετσι όπως το γραφει πάντως είναι λιγο μπερδεμένο γιατί  στο add to shoping card γράφει 1 piece.

Οπως δλδ αναφέρεται σε ολα τα μονά monitor  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Frequency Response: 38 - 23kHz

Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να ''κατεβαίνουν'' μέχρι το 38Hz. Μάλλον μπαρούφες λέει η Tascam...

 

Επιφυλάσσομαι ::)...

 

Επίσης...

Dimension (W x H x D): 3.9" x 11.4" x 11.8"
Αφού το woofer είναι 5.25'' πως το πλάτος είναι μόνο 3.9'' ??? Μάλλον τυπογραφικό! Εκτός αν η Tascam κατάφερε τεχνιτά να καμπυλώσει το χωρόχρονο... ;D

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σημείο που θέλει προσοχή και κανείς δεν το λέει είναι το εξής:

 

Μπορεί η σύνδεση μεταξύ δύο συσκευών να είναι balanced, αλλά τι γίνεται με τα κυκλώματα των συσκευών πριν και μετά τις balanced εισοδοεξόδους τους; Είναι και αυτά ισορροπημένα ή το σήμα κυκλοφορεί μέσα στην συσκευή unbalanced; Ιδού η απορία…! Η άποψή μου είναι πως μία balanced συνδεσμολογία μεταξύ δύο –εσωτερικά- unbalanced συσκευών προσφέρει μόνο το ήμισυ των πλεονεκτημάτων της όλης ισορροπημένης θεωρίας, από πλευράς ηχητικής ποιότητας.  Η ποιότητα του αναστροφέα φάση και του διαφορικού ενισχυτή παίζουν καταλυτικό ρόλο στη ποιότητα του ηχητικού αποτελέσματος. Μπορεί στο PA όλα αυτά να μοιάζουν «ψιλά γράμματα» όμως σε ένα recording ή mastering studio έχουν τη σημασία τους. Εν πάση περιπτώσει, ένα balanced κύκλωμα θα πρέπει να είναι balanced από την αρχή μέχρι το τέλος και όχι μόνο σε επίπεδο συνδέσεων. Βέβαια, η true balanced κυκλωματική σχεδίαση απαιτεί τα διπλάσια υλικά στη διαδρομή του σήματος και φυσικά το διπλάσιο κόστος. Αυτά θα έπρεπε να πληρώνουμε αλλά…ποιος ασχολείται;

 

Εύχομαι να μην σας κούρασα…

 

Λευτέρης Ξένος

 

Εεεδω!! ειναι το ζουμι της υποθεσης , ελαχιστα ειναι τα μηχανηματα που

ειναι true balanced (ισχυει και για τα HiFi μηχανηματα) και ισως να ειναι και ενας λογος για περιεργες διαφορες τιμων.

Γιαυτο λοιπον ....προσοχη και ερευνα στις αγορες μας

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Οταν τα πάρει κάποιος ας ενημερώσει και ποσες μέρες έκαναν να έρθουν γιατι βλέπω ότι ειναι στο thomann on request και όχι available.. αν και δεν νομίζω να αργει, προφανώς τα παραγγέλνει απευθείας απο την TASCAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ένα χέρι βοήθεια, επειδή σκοπεύω να τα πάρω τα vl-a δεν ξέρω τι καλώδια να πάρω, xlr balanced η unbalanced ? θα τα συνδέσω με μίκτη (<3m) α! μπορώ να χρησιμοποιήσω και απλό καρφι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τις εξόδους του μίκτη σου ωρε.

Αν έχει xlr είναι "balanced"(τρόπος του λέγειν).Αν έχει Jack είναι unbalanced(βέβαια υπάρχονυ και εξαιρέσεις,δές το μικτη τι λέει δίπλα στις υποδοχές ή στο βιβλιαράκι).

Στο 3 μέτρα δεν θα χεις και τα τρελά χασίματα σε ένταση-θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τις εξόδους του μίκτη σου ωρε.

Αν έχει xlr είναι "balanced"(τρόπος του λέγειν).Αν έχει Jack είναι unbalanced(βέβαια υπάρχονυ και εξαιρέσεις,δές το μικτη τι λέει δίπλα στις υποδοχές ή στο βιβλιαράκι).

Στο 3 μέτρα δεν θα χεις και τα τρελά χασίματα σε ένταση-θόρυβο.

 

ε όχι και unbalanced επειδή έχει Jack μη με κάνεις πιο καράφλα

 

επί του θέματος πάρε balanced  ;)

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate featured και unfeatured this θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου