Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες και "δικτυακοί πωλητές" στο noiz


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και έφτασε εκείνη η ώρα που αποφάσισες να αποχωριστείς το όργανο/ενισχυτή/πετάλι ή οτιδήποτε άλλο αντικείμενο θεωρείς ότι δεν έχεις πλέον ανάγκη να κατέχεις, ώστε να κάνεις μια ωραία ανταλλαγή ή να πάρεις κάποια από τα χρήματα που έδωσες πίσω και να τα επενδύσεις κάπου αλλού. 
Αποφασίζεις λοιπόν να ανεβάσεις μια ωραία και δωρεάν αγγελία στο noiz ή κάπου αλλού, που θα σε βοηθήσει τέλος πάντων να πουλήσεις/ανταλλάξεις το αντικείμενό σου, όχι στη γειτονιά ή την πόλη σου, αλλά σε όλη την Ελλάδα και ενδεχομένως στο εξωτερικό (εκτός Νιγηρίας). Ε γίνε και συ ρε παιδί μου λίγο μερακλής. Έχω βαρεθεί να βλέπω αγγελίες του στυλ: “Πωλείται fender που πατάει κάτω ότι άλλη κιθάρα έχει ο πλανήτης, άψογη κατάσταση, φώτο από internet, pm  να σας στείλω κι άλλες.”  Βοήθησε τέλος πάντων λίγο τον εαυτό σου να κάνεις την πώληση, και βοήθησε και τους πελάτες στους οποίους απευθύνεσαι να σε πάρουν στα σοβαρά και να ξεχάσουν τους ενδεχόμενους δισταγμούς λόγω του ίντερνετ, της απόστασης και του γεγονότος ότι δε σε ξέρουν. Η τεχνολογία είναι σύμμαχός σου και δωρεάν. Κάνε και συ ένα μικρό κόπο...
Καταρχήν είναι σημαντική μια λεπτομερής περιγραφή του αντικειμένου, ειδικά τα ελαττώματα/χτυπήματα που μπορεί να έχει. Πάντα το εκτιμώ σε μια αγγελία όταν μου δείχνουν τι μπορεί να έχει το όργανο ώστε να ξέρω τι παίρνω και να μη βρεθώ προ δυσάρεστης έκπληξης. Ανέβασε και 20 φωτογραφίες σε μια από τις 100άδες πλατφόρμες που υπάρχουν και δώσε το link. Ανέβασε ένα βίντεο στο youtube με το όργανο να παίζει σε διάφορες ρυθμίσεις. Αν δεν είσαι και κάνας παιχταράς, δεν τρέχει τίποτα, μπορεί κάποιος καλύτερος να σου κάνει τη χάρη ή τέλος πάντων μην παίξεις, αλλά δείξε ότι πχ η κιθάρα έχει μια καλή λειτουργική και εμφανισιακή κατάσταση ώστε να ψήσεις τον αγοραστή. Ανέλυσε τα χαρακτηριστικά του αντικειμένου, πριν σου ζητηθεί. Στο φινάλε το έχεις στα χέρια σου, ξέρεις serial number, αν δε μπορείς εσύ να βρεις  πληροφορίες ποιος μπορεί;

Βλέπω αγγελία στο basschat.co.uk:
This has been owned by me from new and only used at home. It really is in mint condition.
OHSC included 
Specifications
    • Classic full size body shape
    • Swamp ash body
    • Maple fingerboard
    • 1.5” nut width on 4-string, 1 7/8” on 5-string
    • 20 18% nickel/silver frets .094″ wide x .051″ high, maximum hardness
    • Custom Gotoh/Sadowsky tuning gears 
    • Sadowsky Humcancelling J pickups in 70’s locations
    • Classic Sadowsky Treble and Bass boost pre-amp with true bypass switch
    • Controls: master vol, pickup blend, treble roll-off (VTC) with pre-amp bypass, bass boost, treble boost
    • Sadowsky bridge with quick release
    • 20mm 4 string bridge spacing
My feedback: 

και ακολουθούν οι καλές του κριτικές και 30 φωτογραφίες μεγάλης ανάλυσης όπου μπορεί να έχει κυκλώσει και τίποτα σημάδια ή μικρά χτυπηματάκια, έτσι για να ξέρεις τι παίρνεις. 

Και βλέπω και άλλη στο noiz:
σε κατασταση βιτρινας, μόνο για όσους ξέρουν. Φώτο από το ιντερνετ άλλωστε αυτή η εταιρία ειναι γνωστή. Τιμή για λίγο να προλάβω άλλη αγγελία...
Αυτά...
Τέλος, μην υποτιμάς ποτέ τη νοημοσύνη ή τις ανασφάλειες των ατόμων στα οποία απευθύνεσαι. Πχ  “θα γίνει κατάθεση στο λογαριασμό μου και έπειτα η αποστολή του αντικειμένου”. Θα μου πεις, αρκετοί αντιμετώπισαν το φαινόμενο ο πελάτης να μην πάει να παραλάβει το αντικείμενο και να χρεωθούν αυτοί διπλά έξοδα αποστολής. Κατά τη γνώμη μου τέτοιοι τύποι φαίνονται, και δε θα πρέπει να βιάζεσαι να κάνεις την πώληση κι όπου πάει αν ο άλλος δε σου εμπνέει εμπιστοσύνη, ενώ εσύ έχεις φροντίσει να εμπνεύσεις τη δική του με την αγγελία σου. Άλλωστε είναι λίγο άκυρο να στείλεις σε κάποιον που δεν έχει σοβαρό δικτυακό προφίλ, email με ονοματεπώνυμο, πολυετή και επώνυμη παρουσία στα κοινωνικά δίκτυα. Σεβαστό να μη θέλει κάποιος να υπάρχουν πληροφορίες γι αυτόν στο ίντερνετ, αλλά μην απαιτεί και το σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη.  Πιο αξιοσέβαστες είναι οι αγγελίες με ελλειπείς πληροφορίες,  που όμως αξιώνουν μόνο ανταλλαγή χέρι με χέρι. Δηλαδη “έλα να πιούμε ρε παιδί μου έναν καφέ, να δεις τι παίρνεις, να σου πω και τι εμπειρία έχω με το αντικείμενο και γιατί το δίνω, και αν σου κάνει όλα καλά.” Εκεί το πράγμα διαφέρει. 

Εξαιρούνται τώρα οι περιπτώσεις κάποιων που πάνε να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες εις γνώσην τους και ψάχνουν θύματα, αλλά δεν αναφέρομαι σε αυτούς τώρα. 

Και όταν το στείλεις τέλος πάντων, περιποιήσου το λίγο ρε παιδί μου... Καθάρισέ το, σέταρέ το, μην το βάλεις  βρώμικο στη νάιλον σακούλα. Κάνε ένα κόπο να φτιάξεις μια καλή συσκευασία. Να χαρεί λίγο και ο καημένος ο πελάτης σου που παρέλαβε προσεγμένο πράγμα σε καλή κατάσταση και να τον ευχαριστήσεις με αυτό τον τρόπο που σε τίμησε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν πράγματι μία ενδιαφέρουσα προσθήκη ο διάλογος (με τον πωλητή) κάτω από μια αγγελία !

 

Βγαίνουν και στοιχεία μέσω των ερωτήσεων προς τον πωλητή, που μπορούν να καλύψουν και να διευκολύνουν τους υπόλοιπους ενδιαφερόμενους.

 

Επίσης, οι απαντήσεις του πωλητή δείχνουν συχνά και τον τρόπο που έχει αντιμετωπίσει το όργανο που δίνει, έτσι αν είναι πρόχειρος ή πουλάει τρέλα υποβαθμίζεται δίκαια το status του αντικειμένου, αντίθετα, ένας "σοβαρός" πωλητής μπορεί με την παρουσία του να δικαιολογήσει την -ίσως για εμάς τσιμπιμένη- τιμή ενός οργάνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, estpany said:

Θα ήταν πράγματι μία ενδιαφέρουσα προσθήκη ο διάλογος (με τον πωλητή) κάτω από μια αγγελία !

Σωστές παρατηρήσεις του OP, αλλά αν έμπαιναν οι διάλογοι, μπορεί να συναντούσαμε και το σύνηθες για πολλούς "ενδιαφερόμενους":

-μπορείς να στείλεις φώτο;

-Καλησπέρα Τάδε, ναι, βεβαίως, σου στέλνω το απόγευμα μετά τη δουλειά (του στέλνεις τις φώτο)

-τη δίνεις 120; (ενώ η κιθάρα έχει 500 καινούρια και τη δίνεις 300 με upgrades κλπ)

Δεν απαντάς ποτέ. Βρίσκει κάποιον άλλο για να κάνει μια παρόμοια ερώτηση και να περάσει ευχάριστα το πρωινό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το σπορ το κάνουν  ούτως ή άλλως με προσωπικά μηνύματα και δεν βλέπω τον λόγο να αρχίσουν να ..εκτίθενται. 😁

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου