Προς το περιεχόμενο

HAMMOND ORGAN -LESLIE


jimmy70

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Exω εμπειρια σε κλασσικα οργανα hammond και leslie .Μπορουμε να ανοιξουμε μια συζητηση για το υπεροχο αυτο οργανο το οποιο εφευρεθηκε το 1936 απο τον hammond...Mπορειτε να ρωτησετε οτιδηποτε σχετικα.  Οπως επισης και για τα FARFISA ,VOX, και PHILICORDA -PHILLIPS.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρίμα που σήμερα δεν ακούγεται πλεον. και μενα μου αρέσει παρα πολύ, ο σουπερφανκ απο εδω ξέρει να παίζει.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα χαρά ακούγεται σε όλες τις εκδόσεις του και σήμερα.

Εκτός συνόρων βέβαια.

 

Στην ενδοχώρα, δύσκολο όργανο.

Δεν το διδάσκουν κιόλας εκτός του να το χρησιμοποιούν.

 

Κάτι η ελληνική παραγωγή, δισκογραφία,αμοιβές ζώντων εμφανίσεων, φορητότητα.

 

Πουλάνε οι ψηφιακοί κλώνοι του.

 

Jimmy70 στον Πειραιά δεν εδρεύεις; Με πωλήσεις τέτοιου εξοπλισμού.

Σωστά;

 

 

Επεξεργασμένο από Costas Siachamis

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Costas Siachamis said:

Μα χαρά ακούγεται σε όλες τις εκδόσεις του και σήμερα.

Εκτός συνόρων βέβαια.

 

Κατσε ρε Κώστα το 60 και το 70 το άκουγες σχεδόν σε κάθε (κλασικό σήμερα) δισκο. Deep Purple, Uriah Heep, Doors, Pink Floyd, η λίστα είναι ατελείωτη. Σήμερα ? Οχι και μια χαρά θα έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, rgxinap είπε

κρίμα που σήμερα δεν ακούγεται πλεον. και μενα μου αρέσει παρα πολύ, ο σουπερφανκ απο εδω ξέρει να παίζει.

Μόνο ΑΥΤΟΣ?

 Εμείς δεν ξέρουμε να παίξουμε δηλαδής? λολ

Επεξεργασμένο από cos_dr
  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έχουμε 2020. Εξέλιξη στον ήχο και στους συνθετητες.

Τώρα δεν παίζουν μουσική αλλά πατάνε κουμπιά με Φριτς φρατς και εφφέ..ας μην παρεξηγηθώ.

 

Αλλά ακόμα και σήμερα η Αμερική, η βόρεια Ευρώπη και η κεντρική ακόμα τον υπηρετούν τον ήχο. Όργανα τέτοια θα βρεις σε στούντιο παραγωγής.

 

Μπάντες ακόμα γράφουν. 

Σναρκιπαππι..πώς τους λένε..και κάμποσοι ακόμα . 

 

Για την ιστορία και την εποχή του το όργανο καλά κρατεί στο εξωτερικό.

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλη αυτή η τεχνολογία έχει αναλυθεί και μεταφερθεί σε digital drawbars & leslie emulation.

 

υπάρχουν αρκετά vst μεμονωμένα για hammonds/organs όπως το Omnisphre 2.6 (υπάρχουν και άλλα διάφορα) που σημαίνει το mac σου και το usb keyboard και είσαι έτοιμος!

 

το αγαπημένο μου όμως δεν είναι το omni αλλά το Korg Kronos που διαθέτει αυτή τη τεχνολογία μέσω της μηχανής σύνθεσης CX-3 Tonewheel Organ (μία εκ των 9) στη οποία μπορεί εις βάθος να γίνει εις βάθος editing και στα organs και στη leslie

 

καλώς ή κακώς κανείς δεν πρόκειται εν έτη 2020 να κουβαλήσει ξύλινα hammonds&organs και καμπίνες leslie σε συναυλία (άντε κανας Korea, Santana και αυτοι ειναι στα τελευταια τους.....) οπότε δεν βλέπω λόγο ουσιαστικής συζήτησης πέρα των vintage lovers.....

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Μόνο ΑΥΤΟΣ?

 Εμείς δεν ξέρουμε να παίξουμε δηλαδής? λολ

Ο Μόνος παίζει σίγουρα.

Ο Superfunk δεν ξέρω. Δεν θυμάμαι να τον έχω πετύχει.

 

Προσωπικά έχω πτυχίο εκκλησιαστικού οργάνου.

 

 

 

2 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

όλη αυτή η τεχνολογία έχει αναλυθεί και μεταφερθεί σε digital drawbars & leslie emulation.

 

υπάρχουν αρκετά vst μεμονωμένα για hammonds/organs όπως το Omnisphre 2.6 (υπάρχουν και άλλα διάφορα) που σημαίνει το mac σου και το usb keyboard και είσαι έτοιμος!

 

το αγαπημένο μου όμως δεν είναι το omni αλλά το Korg Kronos που διαθέτει αυτή τη τεχνολογία μέσω της μηχανής σύνθεσης CX-3 Tonewheel Organ (μία εκ των 9) στη οποία μπορεί εις βάθος να γίνει εις βάθος editing και στα organs και στη leslie

 

καλώς ή κακώς κανείς δεν πρόκειται εν έτη 2020 να κουβαλήσει ξύλινα hammonds&organs και καμπίνες leslie σε συναυλία (άντε κανας Korea, Santana και αυτοι ειναι στα τελευταια τους.....) οπότε δεν βλέπω λόγο ουσιαστικής συζήτησης πέρα των vintage lovers.....

Αυτό εννοούσα γράφοντας σε όλες του τις εκδόσεις.

 

Ωραία ανάρτηση.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Costas Siachamis είπε

 

Ο Superfunk δεν ξέρω. Δεν θυμάμαι να τον έχω πετύχει.

 

 

 

Παίζει. Βάζει και στα κομμάτια του

 Παίζει και πιάνο.

 

 Εγώ παίζω και βάζω απ όλα στα κομμάτια μου λολ

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου