Προς το περιεχόμενο

Χαμηλή ένταση στα ακουστικά. Θέλω προενισχυτή?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω τα beyerdynamic DT-770 Pro 80 Ohms και την focusrite scarlett 2i2 1st gen (το software δεν έχει το μικτάκι είναι τελειώς απλό).

 

Κατά την ηχογράφηση της φωνή δυστυχώς δεν ακούω όπως πρέπει την φωνή. Την ακούω πολύ χαμηλά σε ένταση και αναγκάζομαι να βγάλω το ένα αφτί εκτός... προφανώς το level το έχω μέχρι οριακά πριν αρπάξει... θέλω ενισχυτή ακουστικών σωστά? Καμία πρόταση?

 

Σκέφτηκα αυτ'ον 

 

 

 

Μήπως υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αυτό που λες να πάρεις ίσως σου λύσει το πρόβλημα αλλά έχεις ήδη προενισχυτή ακουστικών στην κάρτα.

Εναλλακτικά μπορεις να πάρεις ένα φτηνό σετ ακουστικών με χαμηλή αντίσταση (30 Ohm) και να είναι κλειστού τύπου, για tracking και να έχεις τα Beyer για τις υπόλοιπες δουλειές.

 

Υ.Γ. Σοβαρά τώρα παίζεις όλα αυτά τα όργανα που έχεις βάλει στο προφίλ σου;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τα 250Ω και η ένταση μου ακούγεται ικανοποιητική με τη scarlett στο τέρμα... τι παίζει; Αν παίξεις cd (ή αν τo εισάγεις στο project (import), πάλι ακούγεται χαμηλά;

 

Να έχω τόση πια ευαισθησία στις υψηλές εντάσεις που να μου φαίνεται η ένταση σωστή ενώ είναι ψίθυρος; Δεν ξέρω. Περίεργο όμως. Τα 80 έπρεπε να σου παίρνουν τα αυτιά κανονικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να χαμηλωσεις το Monitoring των αλλων οργανων ή να βαλεις ενα comp στη φωνη οπως το RVOX των WAVES.

Αν εχεις συνολικη χαμηλη ενταση, μπορεις να βαλεις ενα comp limiter στο insert του stereo out, οπως το L2 των WAVES και παλι.

Λογικα δεν επρεπε να εχεις προβλημα με τα 80 Ohms
https://support.beyerdynamic.com/hc/en-us/articles/202503041-Which-DT-770-for-which-source-

ΥΓ  αν καταλαβα καλα απο τη φραση σου "το software δεν έχει το μικτάκι είναι τελειώς απλο" προσπαθεις να ρυθμισεις ενταση monitoring  απο καπου αλλου εκτος του DAW σου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, yameth είπε

Αυτό που λες να πάρεις ίσως σου λύσει το πρόβλημα αλλά έχεις ήδη προενισχυτή ακουστικών στην κάρτα.

Εναλλακτικά μπορεις να πάρεις ένα φτηνό σετ ακουστικών με χαμηλή αντίσταση (30 Ohm) και να είναι κλειστού τύπου, για tracking και να έχεις τα Beyer για τις υπόλοιπες δουλειές.

 

Υ.Γ. Σοβαρά τώρα παίζεις όλα αυτά τα όργανα που έχεις βάλει στο προφίλ σου;

Έχω το φθηνό σετ ακουστικών που είχε μαζί η κάρτα (ήταν bundle)... Θα το δοκιμάσω να γράψω με αυτά να δω... Αλλά σκέψου και στην κάρτα έχω τέρμα την ένταση στα ακουστικά...

 

υ.γ. yap! ναι! έχω κάνεις σπουδές σε πιάνο, κλασσικό-σύγχρονο τραγούδι και βυζαντινή μουσική και στα υπόλοιπα είμαι αυτοδίδακτος χεχε (μικρός είχα βγάλει το κρεβάτι από το δωμάτιο και κοιμόμουν κουζίνα για να έχω τα... τύμπανα μέσα χαχαχα)

14 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Μπορεις να χαμηλωσεις το Monitoring των αλλων οργανων ή να βαλεις ενα comp στη φωνη οπως το RVOX των WAVES.

Αν εχεις συνολικη χαμηλη ενταση, μπορεις να βαλεις ενα comp limiter στο insert του stereo out, οπως το L2 των WAVES και παλι.

Λογικα δεν επρεπε να εχεις προβλημα με τα 80 Ohms
https://support.beyerdynamic.com/hc/en-us/articles/202503041-Which-DT-770-for-which-source-

ΥΓ  αν καταλαβα καλα απο τη φραση σου "το software δεν έχει το μικτάκι είναι τελειώς απλο" προσπαθεις να ρυθμισεις ενταση monitoring  απο καπου αλλου εκτος του DAW σου?

 

Αυτά είναι όλα κι όλα ότι φαίνεται από την κάρτα. Ένας φίλος που έχει μεγάλη focusrite, κάτω δεξιά που δείχνει το "F" αν το επιλέξεις σου βγάζει ένα μικτάκι (επισυνάπτω φώτο) που σου δείχνει εντάσεις ακουστικών, μικροφώνου κλπ (εκτός cubase τελείως)

 

Το σενάριο με την χαμηλή ένταση στα υπόλοιπα για να βγεί πιο έξω η φωνή απέτυχε γιατί μιλάμε ότι ακούω πολύ χαμήλα δεν έχει νόημα καθόλου δυστυχώς. Επίτηδες πήγα στα 80αρια beyer (αφού ρώτησα στο helpdesk της focusrite σε ποιά ohm να πάω και μου πρότειναν τα 80αρια)

 

Θα προτιμούσα να δω κάτι σε harware για να αποφύγω τα latency κλπ.

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

15 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Εγώ έχω τα 250Ω και η ένταση μου ακούγεται ικανοποιητική με τη scarlett στο τέρμα... τι παίζει; Αν παίξεις cd (ή αν τo εισάγεις στο project (import), πάλι ακούγεται χαμηλά;

 

Να έχω τόση πια ευαισθησία στις υψηλές εντάσεις που να μου φαίνεται η ένταση σωστή ενώ είναι ψίθυρος; Δεν ξέρω. Περίεργο όμως. Τα 80 έπρεπε να σου παίρνουν τα αυτιά κανονικά!

Ναι ρε γμτ το ξέρω γιατί ρώτησα και στην σελίδα της focusrite και μου απάντησαν να πάω για τα 80αρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγκατεστησε ενα daw και παιξε απο εκει με τις εντασεις

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

εγκατεστησε ενα dow και παιξε απο εκει με τις εντασεις

Όταν εννοείς ένα dow? Εννοείς daw πχ cubase?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spyros Delta είπε

Ναι

Έχω cubase 10 elements αυτό δουλεύω... Αλλά πως θα αυξήσω την ένταση μόνο των ακουστικών; Χωρίς να χαμηλωσω τα αλλά audio μου και χωρίς  να αρπάξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"χωρις να αρπαξει"??

Εχει ανοιχτα τα μονιτορ ή στα ακουστικα φοβασαι οτι θα αρπαξει?

 

Αν και πιστευω οτι το θεμα γενικα χαμηλης εντασης, δεν ειναι προβλημα αυτων των ακουστικων. (αν χρησιμοποιεις daw)

Κατι αλλο γινεται λαθος.

 

Ποια καρτα εχεις?

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου