Προς το περιεχόμενο

Χαμηλή ένταση στα ακουστικά. Θέλω προενισχυτή?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

"χωρις να αρπαξει"??

Εχει ανοιχτα τα μονιτορ ή στα ακουστικα φοβασαι οτι θα αρπαξει?

 

Αν και πιστευω οτι το θεμα γενικα χαμηλης εντασης, δεν ειναι προβλημα αυτων των ακουστικων. (αν χρησιμοποιεις daw)

Κατι αλλο γινεται λαθος.

 

Ποια καρτα εχεις?

 

 

Scarlett 2i2 1st generation και δουλεύω cubase 10 elements....

Στο recording της φωνής έχω τέρμα την ένταση στα ακουστικά στην κάρτα ήχου και το μικρόφωνο στην κάρτα στην μέση το gain γιατί μετά αρπάζει/κοκκινίζει..... και φυσικά ακούω παααααααρα πολύ χαμηλά..... και.αναγκαζομαι να βγάλω αφτί Για να ηχογραφήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Pavlos Ice είπε

Scarlett 2i2 1st generation και δουλεύω cubase 10 elements....

Στο recording της φωνής έχω τέρμα την ένταση στα ακουστικά στην κάρτα ήχου και το μικρόφωνο στην κάρτα στην μέση το gain γιατί μετά αρπάζει/κοκκινίζει..... και φυσικά ακούω παααααααρα πολύ χαμηλά..... και.αναγκαζομαι να βγάλω αφτί Για να ηχογραφήσω

 

Ωραια. Όταν λοιπόν γράφεις έτσι (χωρίς να κοκκινίσει το δαχτυλιδάκι) ποιο είναι η πιο υψηλή μέτρηση κορυφής στο κανάλι σου; Φτάνεις στα -6, στα -3; 0; Το κλιπάρεις και πας πάνω από το μηδέν;

 

Αν φτάνεις τα -6 είσαι καλά. Αν είσαι συνέχεια γύρω στο -12, -18, εκεί λογικό μου φαίνεται να μην ακους καλά μαζί με τα άλλα.

 

Το μάστερ είναι στο 0 το fader? (Stereo out)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα ειναι νορμαλ

Το gain που ρυθμιζεις φαινεται σωστο

ή εχει προβλημα η καρτα στην εξοδο ακουστικων

ή εχουν προβλημα τα ακουστικα (και οχι λογω Ohms) αν τα ακους ολα χαμηλα

Μπορεις να τσεκαρεις σε αλλη καρτα (καποιου φιλου πχ) τα ακουστικα σου? ή να δοκιμασεις αλλα ακουστικα (καποιου φιλου πχ)

Δεν εχω καταλαβει ακομα αν εχεις ανοιχτα Monitor (ηχεια) ή βγαζεις αυτι για να ακους φυσικα (απο το στομα σου) τη φωνη σου.

 

Τι μικροφωνο εχεις?

Εχεις πειραξει μηπως το vol πανω στο transport panel και παραλληλα εχεις αλλαξει καποια ρυθμιση στο Control Room?

 

Image1.jpg.3aa4a2d35503ee6b3861ba3e571bb408.jpg

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

Ωραια. Όταν λοιπόν γράφεις έτσι (χωρίς να κοκκινίσει το δαχτυλιδάκι) ποιο είναι η πιο υψηλή μέτρηση κορυφής στο κανάλι σου; Φτάνεις στα -6, στα -3; 0; Το κλιπάρεις και πας πάνω από το μηδέν;

 

Αν φτάνεις τα -6 είσαι καλά. Αν είσαι συνέχεια γύρω στο -12, -18, εκεί λογικό μου φαίνεται να μην ακους καλά μαζί με τα άλλα.

 

Το μάστερ είναι στο 0 το fader? (Stereo out)

το μάστερ όπως και όλα τα άλλα (πχ κανάλι φωνής, κανάλι ακουστικής) είναι στο 0... και ακούω ήδη πάρα πολύ χαμηλά...

 

αν χαμηλώσω πχ την ακουστική που έχω γράψει και αφήσω την φωνή στο 0 (γιατί αν το ανεβάσω θα κοκκινήσει) θα ακούω μεν "ελάχιστα" πιο δυνατά την φωνή (αφού η ακουστική χαμήλωσε) αλλά και πάλι είναι όλα πολύ χαμηλά.... 

2 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Η καρτα ειναι νορμαλ

Το gain που ρυθμιζεις φαινεται σωστο

ή εχει προβλημα η καρτα στην εξοδο ακουστικων

ή εχουν προβλημα τα ακουστικα (και οχι λογω Ohms) αν τα ακους ολα χαμηλα

Μπορεις να τσεκαρεις σε αλλη καρτα (καποιου φιλου πχ) τα ακουστικα σου? ή να δοκιμασεις αλλα ακουστικα (καποιου φιλου πχ)

Δεν εχω καταλαβει ακομα αν εχεις ανοιχτα Monitor (ηχεια) ή βγαζεις αυτι για να ακους φυσικα (απο το στομα σου) τη φωνη σου.

 

Τι μικροφωνο εχεις?

Εχεις πειραξει μηπως το vol πανω στο transport panel και παραλληλα εχεις αλλαξει καποια ρυθμιση στο Control Room?

 

Image1.jpg.3aa4a2d35503ee6b3861ba3e571bb408.jpg

 

 

βγάζω αφτί για να ακούσω τη φωνή μου.... τα μονιτορ είναι κλειστά το volume... το mic είναι από το bundle της κάρτας..

Επεξεργασμένο από Pavlos Ice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

υποθέτω οτι ειναι πυκνωτικο το μικ και οτι έχεις πατήσει το phantom power

ναι ναι εννοείται

 

https://www.amazon.com/Focusrite-Scarlett-Studio-GENERATION-Interface/dp/B00AW91CPG

Επεξεργασμένο από Pavlos Ice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα τα πράγματα έτσι όπως μας τα λες φίλε Παύλο. Εγώ το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ή να έχεις πέσει σε ελαττωματική προενίσχυση στην κάρτα, ή να έχεις στήσει κατά λάθος το πυκνωτικό ανάποδα και να τραγουδάς στην πλάτη του.

 

(Firmware update έχεις κάνει στη scarlett; Υπήρχε νομίζω ένα διαθέσιμο κάποτε που το έκανα εγώ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Δύσκολα τα πράγματα έτσι όπως μας τα λες φίλε Παύλο. Εγώ το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ή να έχεις πέσει σε ελαττωματική προενίσχυση στην κάρτα, ή να έχεις στήσει κατά λάθος το πυκνωτικό ανάποδα και να τραγουδάς στην πλάτη του.

 

(Firmware update έχεις κάνει στη scarlett; Υπήρχε νομίζω ένα διαθέσιμο κάποτε που το έκανα εγώ.)

Έχω κάνει ναι.... το Mic το βάζω σωστά χεχε

 

Ευχαριστώ πάντως παίδες για τον χρόνο σας... θα πάω και αλλού να το δοκιμάσω και ενημερώνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

η 1st gen είναι ελαττωματική δυστυχώς, αρπάζουν randomly, γι'αυτό και βγήκε η 2nd gen τόσο γρήγορα, ουσιαστικά είναι η ίδια κάρτα με διορθωμένο αυτό το πρόβλημα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, BillTrantos είπε

η 1st gen είναι ελαττωματική δυστυχώς, αρπάζουν randomly, γι'αυτό και βγήκε η 2nd gen τόσο γρήγορα, ουσιαστικά είναι η ίδια κάρτα με διορθωμένο αυτό το πρόβλημα.

Και αυτό μου φαίνεται κάπως...

 

δηλαδή βγήκε η 1st gen προβληματική και λέει σε αυτούς που την αγόρασαν "α εσείς δε με νοιάζετε να πάτε να πνιγείτε ξανααγοράστε την 2nd στα καπάκια που βγάζω"???.... 

 

Επίσης, αν βάλω να ακούσω ένα τραγούδι από τα ακουστικά(εκτός cubase - από wmplayer) ακούω οκ... βέβαια... και τέρμα να βάλω το volume στα ακουστικά... δεν ξεκουφαίνομαι ..... στην μέση το volume είναι νομραλ στα 3/4 προς δυνατά στα 4/4 ακούγεται αρκετά δυνατά σε σημείο όμως που αντέχεται κανονικά... οκ όχι για πολύ ώρα βέβαια.... θέλω να πω είναι οκ αυτό? ή θα έπρεπε στο τέρμα να μην το αντέχω?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου