Προς το περιεχόμενο

Προηχογραφημένη μουσική και ήχοι


ALXGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα μετά από καιρό με μια ερώτηση.

Καταρχήν δεν ξέρω αν ήρθα στη σωστή κατηγορία να την κάνω αλλά αν δεν... ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη από τους mods για την ταλαιπωρία της μετακίνησης.

 

Στο θέμα μας. 

Το τελευταίο διάστημα γράφω μουσική για την μπάντα μου και θέλω σε κάποια τραγουδια να τα εμπλουτίσω με έξτρα ήχους που φυσικά με την κιθάρα, δεν μπορώ. Θέλω να έχω δυνατότητες διάφορων ήχων...(όχι μόνο να βάλω μια μελωδία από πλήκτρα) και δεν ξέρω πως να το κάνω (άσχετος με το συγκεκριμένο θέμα, γιατί πιθανόν να γίνεται απλά από υπολογιστή)

Βάσει λοιπόν αυτών των δεδομένων...τι θα μου λέγατε? Πρέπει να αγοράσω κάποιο "ειδικό" συνθεσάιζερ που θα συνδέεται με pc ή μπορώ να το κάνω και μέσω υπολογιστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς ακριβώς με το “διάφοροι ηχοι”?

Αυτό μπορεί να σημαίνει από εφέ και προηχογραφημένα samples μέχρι μαγνητοταινία 

Ίσως αν μας περιγράψεις περίπου τι έχεις κατά νου (να δημιουργήσεις) να μπορέσει σε διαφωτίσει/καθοδηγήσει κάποιος πιο ευκολα.

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ...

1) ήχοι από αλυσίδες που σέρνονται...

2) κάποιος συνεχής βόμβος/βουή... 

3) ήχοι της φύσης (αέρας βροχή μπλα μπλα μπλα)

Τέλος πάντων ..ήχοι που δίνουν ατμοσφαιρικό ύφος στην μουσική. Δεν έχω ασχοληθεί και δεν ξέρω πως γίνεται (το ακούω σε κάποιες μπάντες) είναι άλλωστε η πρώτη μου προσπάθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ALXGS είπε

θέλω σε κάποια τραγουδια να τα εμπλουτίσω με έξτρα ήχους που φυσικά με την κιθάρα, δεν μπορώ

να πάρετε πληκτρά/-ου....

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω κατάλαβα...

Κατα τη γνώμη μου, σε συνθήκες live, και εφόσον χρησιμοποιείς έναν ήχο κάθε φορά, δε θα χρειαστεις κάτι παραπάνω από ένα λαπτοπ στο οποίο θα έχεις φορτώσει τους προηχογραφημενους ήχους (βροχή, κόρνα, ατμόσφαιρα) σε έναν media player και την ανάλογη στιγμή, έχοντας βάλει στη σειρά τους ήχους, θα παιχτεί ο ανάλογος ήχος. 

 

Αν, απ’την άλλη, χρειάζεσαι περισσότερα του ενός επίπεδα ήχων ταυτόχρονα (πχ να ακουγεται η αλυσίδα και λίγο αργότερα παράλληλα και ένα μαστίγιο) θα πρέπει να καταφύγεις στη λύση χρήσης midi controller σε κάποιο DAW (δλδ λαπτοπ) όπου σε κάθε πλήκτρο θα έχει ανατεθεί και ένας ήχος. Έτσι οποτε χρειάζεσαι μια αλυσίδα πατάς το ανάλογο πλήκτρο, χρειάζεσαι αλυσίδα μαζί με κάτι άλλο; πατάς και τα δυο μαζί.

 

Υπαρχει όμως και η λύση ενός sampler όπως αυτό όπου φορτώνεις τους ήχους σε μια κάρτα SD, κανεις τις ανάλογες ρυθμίσεις και το χρησιμοποιείς χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάς λαπτοπ κλπ.

 

Το τι θα επιλεξεις εξαρτάται από τις ανάγκες σου και τι μπορείς να διαθέσεις. 

 

Ολα αυτά φυσικά χρειάζονται χέρια για να γίνουν οποτε, αν δε μπορείς εσυ, ο πληκτρας που ανέφερε ο @stavros_d80 είναι (μάλλον) η λύση σου.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

να πάρετε πληκτρά/-ου....

Είναι υπό σκέψη αυτό 😎

19 λεπτά πριν, aenimal είπε

Με ένα τέτοιο θα κάνεις άνετα την δουλειά σου.

Αχά!!! Καλή περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου