Προς το περιεχόμενο

Danger Danger (Andy Timmons) - I Still Think About You (solo cover)


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλησπέρα! Μία ταπεινή προσπάθεια να βγάλω ένα από τα αγαπημένα μου solos της glam περιόδου του τεράστιου Timmons. Έχω να μελετήσω σοβαρά από τον Αύγουστο, αλλά βαρέστε ελεύθερα. Όλες οι κιθάρες παιγμένες από μένα, μπάσο και drums πέρασαν από VSTi plugins.

 

 

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 11

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bill σκοτώνεις ρε φίλε, αλλά αυτό το ξέρεις ήδη.

Μια παρατήρηση μόνο.

Το κομμάτι δεν το έχω ακούσει, αλλά μου δίνει την εντύπωση ότι το σόλο θα έπρεπε να παιχτεί λίγο πιο laid back.

Εσύ το βιάζεσαι λίγο, δεν είναι εκτός χρόνου, δεν εννοώ αυτό, αλλά έπρεπε κατά την γνώμη μου να είναι λίιιιιιγο πιο χαλαρό, λίγο πιο behind the beat που λένε και οι μορφωμένοι.

Σκας ένα χιλιοστό του χιλιοστού του δευτερολέπτου νωρίτερα από ότι θα έπρεπε για να γκρουβάρει το κομμάτι σωστά (ξαναλέω δεν σκας λάθος).

Και αυτό σε ένα-δύο γρήγορα σημεία, όχι σε όλο το μέρος που έπαιξες.

 

Αλλά ξέρω τι φταίει.

 

Φταίει το γεγονός ότι πάτησες το κόκκινο κουμπί που γράφει rec.

 

Έτσι κι αλλιώς το σκίζεις πάντως.

Είμαι αυστηρός γιατί πια σπέρνεις.

 

ΥΓ. Και έχεις και ηχάρα!

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@fusiongtr Ευχαριστώ για τα καλά λόγια! Η αλήθεια είναι πως σφίχτηκα στιγμιαία στο σημείο που λες γιατί ακριβώς δεν έχω μπορέσει να πιάσω με συνέπεια το πώς groovάρει.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ετσι είναι. Οταν φτάσεις στο επίπεδο αυτό θα έχεις τον φάσιον να σε διορθώνει για δυο στιγμές.😄 Που έχει όμως δίκιο αλλά πρέπει να έχεις αυτό το επίπεδο για να τον καταλάβεις.

Πολύ καλός έγινες Μπιλ.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 ώρες πριν, yameth είπε

Ετσι είναι. Οταν φτάσεις στο επίπεδο αυτό θα έχεις τον φάσιον να σε διορθώνει για δυο στιγμές.😄 Που έχει όμως δίκιο αλλά πρέπει να έχεις αυτό το επίπεδο για να τον καταλάβεις.

Πολύ καλός έγινες Μπιλ.

 

Παραείμαι αυστηρός με τον εαυτό μου δυστυχώς. Αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που δεν ανεβάζω συχνά πράγματα, απλά τώρα ξέρω ότι στην παρούσα φάση δε μπορούσα να γράψω καλύτερο take, εκτός αν άρχιζα την κοπτοραπτική, η οποία δε μ'αρέσει στο συνολικό feel του αποτελέσματος.

 

Ευχαριστώ όμως για τα καλά λόγια, δεν τα περίμενα. 😅

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, BillTrantos said:

ξέρω ότι στην παρούσα φάση δε μπορούσα να γράψω καλύτερο take

 

 

Βρε συ το take ήταν άψογο τεχνικά.

Αλλά όταν πατάμε (πρώτος εγώ) το ρημάδι το rec, χάνουμε την χαλαρότητα που είναι απαραίτητη για να είμαστε και άψογοι εκφραστικά.

Εγώ εκεί το αποδίδω, γιατί είπαμε, τεχνικά σκοτώνει.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ που είμαι κουφός, δηλ. κουφότερος σίγουρα από τον φάσιον λέω ότι η σπορά έγινε.

Σε λίγους μήνες θα έχει καλή σοδειά.

Αρτια παραγωγή, δύσκολο να φανταστεις ότι αυτά γίνονται σε κρεββατοκάμαρες...

γουελνταν

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ακουσα το original, χρονικα ετσι παιζεται κι εκει το σολο (ειναι λιγο μπροστα σε καποια σημεια) και εχει γινει αψογα το cover.
 

Ο ηχος μονο δεν μου αρεσε και τοσο (στενος). Αλλα και στο original δεν μου αρεσε (τσιριζει). Δεν ειναι ειναι ο γνωστος γεματος και ζεστος ηχος του κατοπινού timmons.

 

Σε αλλο τονο το παιζεις. Γιατι?

(edit ααα ειναι ημιτονιο κουρδισμενοι και το εφερες σε μι κουρδισμα)

 

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

εγώ που είμαι κουφός, δηλ. κουφότερος σίγουρα από τον φάσιον λέω ότι η σπορά έγινε.

Σε λίγους μήνες θα έχει καλή σοδειά.

Αρτια παραγωγή, δύσκολο να φανταστεις ότι αυτά γίνονται σε κρεββατοκάμαρες...

γουελνταν

 

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη! Ευτυχώς που υπάρχουν τα plugins πλέον, αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση...

 

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Οπως ακουσα το original, χρονικα ετσι παιζεται κι εκει το σολο (ειναι λιγο μπροστα σε καποια σημεια) και εχει γινει αψογα το cover.
 

Ο ηχος μονο δεν μου αρεσε και τοσο (στενος). Αλλα και στο original δεν μου αρεσε (τσιριζει). Δεν ειναι ειναι ο γνωστος γεματος και ζεστος ηχος του κατοπινού timmons.

 

Σε αλλο τονο το παιζεις. Γιατι?

(edit ααα ειναι ημιτονιο κουρδισμενοι και το εφερες σε μι κουρδισμα)

 

 

 

 

Ναι το original είναι μισό τόνο κάτω, αλλά είπα να το φέρω σε Standard E από το να κουρδίσω κιθάρα. Χάνει λίγο έτσι την 80ίλα το cover δυστυχώς.

 

Ο ήχος είναι στενός γιατί προσπάθησα να το ψευδομαστεράρω με το EzMix και εν τέλει απλά το compressαρα για να κάτσουν όλα ψιλοπειστικά. 

 

Συμφωνώ για τον Timmons, τώρα έχει πολύ καλύτερο ήχο, τότε έπαιζε με ένα Peavey Master Rock preamp, το οποίο δεν είναι και τίποτα σπουδαίο. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Ο ήχος είναι στενός γιατί προσπάθησα να το ψευδομαστεράρω με το EzMix και εν τέλει απλά το compressαρα για να κάτσουν όλα ψιλοπειστικά.

Στενος ελεγα για τον ηχο της lead, οχι του mix.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου