Προς το περιεχόμενο

"Sound of silence" cover


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

sound of silence.mp3

 

Καμιά ιδέα τι όργανο έξτρα να βάλω? Λίγο άδειο και μονότονο μου φαίνεται.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 1) Εισαγωγή: + μια κιθάρα με αρπισμούς

 2) Εισαγωγή: Η lead με λίιιιιγο περισσότερο σολίστικο στοιχείο και όχι ακριβώς πάνω στην μελωδία

 3) Εκεί στο 1:45 - 1:46 ένα μικρό  fill τυμπάνων και στην συνέχεια ένας απλός ρυθμό αυτών με side stick + μια ρυθμική κιθάρα από πίσω και φυσικά μπάσο πολύ απλά παιγμένο.

 4) Στο τέλος ένα σόλο σαν της εισαγωγής απλά λίγο πιο "γε(α)μάτο"...., fade out και τέλος. 

 

ΥΓ. Φωνάρα έχεις ρε θηρίο......

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς κάτι πιό "ακριβό" σε ήχο vst.

κατα τα άλλα, :

1. προφορά. Πρέπει να την διορθώσεις, εκτός αν θα τραγουδάς για στενό οικογενειακό κύκλο. Και λαθάκια. (that was plant (?) in my brains... restless stream ?). Είναι πασίγνωστο κομμάτι οπότε...

2. Σε ένα σημείο δίνεις μια διαφορετική προσέγγιση στην ερμηνεία. Με ξένισε μάλλον αρνητικά. Εκεί στο 0.50. Αλλάζει την όλη εικόνα του

3. κιθαριστικά πολύ καλό και στα πλήκτρα. Κάπου με την αλλαγή που κάνεις σου φεύγουν και τα πλήκτρα.

4. Φωνή καλή.

(είμαι αυστηρός, να ξέρεις)

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο αυστηρός από μένα δεν είσαι. 😁

 

Είναι ένα τραγούδι που το λέμε σε ροκ βερσιον με τη μπαντα. Και όταν ειμαι εκει, ζεστός και αναμμένος, μου αρέσει το φωνητικό αποτέλεσμα. Πιθανόν διότι αποδίδω καλύτερα, γκαρίζοντας, και δεν με ακούω και τόσο καλά μέσα σε τόσο θόρυβο.

 

Στην παρούσα ηχογράφηση, κινήθηκα σε πολύ ρηχά νερά τόσο σε προσωπική απόδοση, όσο και στην απόδοση του κομματιού. Μόνη δικαιολογία, για το τελευταίο, ότι έχω να ακούσω το γνήσιο πολλά χρόνια. Το ερμήνευσα με βάση ένα μίξης άλλων βερσιον. Είναι και ολίγον παλούκι...

 

Άλλα μιας και δεν μπορούσα, στην παρούσα φάση κάτι καλύτερο, προχώρησα με αυτό. Μην πάνε χαμένα και τα λοιπά όργανα...

 

Στο επόμενο θα προσπαθήσω περισσότερο! 😉

 

14 minutes ago, cigaret13 said:

 1) Εισαγωγή: + μια κιθάρα με αρπισμούς

 2) Εισαγωγή: Η lead με λίιιιιγο περισσότερο σολίστικο στοιχείο και όχι ακριβώς πάνω στην μελωδία

 3) Εκεί στο 1:45 - 1:46 ένα μικρό  fill τυμπάνων και στην συνέχεια ένας απλός ρυθμό αυτών με side stick + μια ρυθμική κιθάρα από πίσω και φυσικά μπάσο πολύ απλά παιγμένο.

 4) Στο τέλος ένα σόλο σαν της εισαγωγής απλά λίγο πιο "γε(α)μάτο"...., fade out και τέλος. 

 

ΥΓ. Φωνάρα έχεις ρε θηρίο......

 

Αφήνω όλα τα υπόλοιπα όργανα ως έχουν? Ή παίζω με εντάσεις και δυναμικές?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Αφήνω όλα τα υπόλοιπα όργανα ως έχουν? Ή παίζω με εντάσεις και δυναμικές?

 Εφόσον θα μπουν τύμπανα και μπάσο, όλο το κομμάτι θα χρειαστεί αναθεώρηση στην μίξη του.

 Πάντως οι χροιές των οργάνων, προσωπικά, δεν με "χάλασαν".  Ίσως λίγο περισσότερος όγκος στο πιάνο και στο αρχικό synth να τους έκανε καλό.

 

Πάντως κακώς δεν ερμήνευσες την βέρσιον των Disturbed εδώ....😉😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το προχωρησω λιγο ακομα, βασει των οδηγιων σου, να δω που θα καταληξει. 

 

Να σημειωσω, οτι η παραγωγη εγινε στο cakewalk. Και πλεον μονο αυτο θα χρησιμοποιω. Το βολευτηκα. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Να σημειωσω, οτι η παραγωγη εγινε στο cakewalk. Και πλεον μονο αυτο θα χρησιμοποιω. Το βολευτηκα. 

 

 

Γιατι?ΥΠΑΡΧΕΙ και αλλο DAW εκτος απο το Sonar/Cakewalk? 😁

 

Απορώ που δεν εχουν ΚΛΕΙΣΕΙ οι Pro tools,Cubase,Samplitude κτλ.  τωρα που ειναι δωρεαν το Cakewalk....

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, gkourmoul1 said:

Πιο αυστηρός από μένα δεν είσαι. 😁

 

Είναι ένα τραγούδι που το λέμε σε ροκ βερσιον με τη μπαντα. Και όταν ειμαι εκει, ζεστός και αναμμένος, μου αρέσει το φωνητικό αποτέλεσμα. Πιθανόν διότι αποδίδω καλύτερα, γκαρίζοντας, και δεν με ακούω και τόσο καλά μέσα σε τόσο θόρυβο.

 

Στην παρούσα ηχογράφηση, κινήθηκα σε πολύ ρηχά νερά τόσο σε προσωπική απόδοση, όσο και στην απόδοση του κομματιού. Μόνη δικαιολογία, για το τελευταίο, ότι έχω να ακούσω το γνήσιο πολλά χρόνια. Το ερμήνευσα με βάση ένα μίξης άλλων βερσιον. Είναι και ολίγον παλούκι...

 

Άλλα μιας και δεν μπορούσα, στην παρούσα φάση κάτι καλύτερο, προχώρησα με αυτό. Μην πάνε χαμένα και τα λοιπά όργανα...

 

Στο επόμενο θα προσπαθήσω περισσότερο! 😉

 

 

Αφήνω όλα τα υπόλοιπα όργανα ως έχουν? Ή παίζω με εντάσεις και δυναμικές?

Παιζεις και αλλαζεις μεχρι να σου δώσουμε αφεση αμαρτιων

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Παιζεις και αλλαζεις μεχρι να σου δώσουμε αφεση αμαρτιων

Είναι γνωστές αι αμαρτίες των Κρητικών..... άφεση ούτε στον αιώνα των αιώνων αμήν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Superfunk said:

 

 

Γιατι?ΥΠΑΡΧΕΙ και αλλο DAW εκτος απο το Sonar/Cakewalk? 😁

 

Απορώ που δεν εχουν ΚΛΕΙΣΕΙ οι Pro tools,Cubase,Samplitude κτλ.  τωρα που ειναι δωρεαν το Cakewalk....

 

Μιας και το φερε η συζητηση, εντολη για normalize δεν εχει κοτζαμ sonar?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου