Προς το περιεχόμενο

Που αποδίδω δικαιώματα για μουσική στο site μου;


kargas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά, επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, μήπως ξέρει κάποιος τι ισχύει τώρα για τα πνευματικά δικαιώματα? Εννοώ τώρα που δεν υπάρχει η ΑΕΠΙ. Θέλω να ποστάρω στο site μου (το οποίο είναι επίσημο site μουσικής σχολή) στίχους με συγχορδίες (οδηγούς) για καθαρά εκπαιδευτικούς λόγους και εντελώς δωρεάν για όλους τους χρήστες. Σε ποιους θα πρέπει να απευθυνθώ για να μην θεωρηθεί ως κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας? Διότι αν θεωρηθεί ως κλοπή υπάρχει περίπτωση μέχρι και να μου κλείσουν το site κάτι το οποίο δεν το θέλω καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Aν δεν είναι δικοί σου οι στίχοι και η μουσική, πρέπει να αναζητήσεις το πως θα αποδίδεις τα δικαιώματα στους δημιουργούς.

Αν είναι μικρό το site και μιλάς για ΜΕΡΙΚΑ μόνο τραγούδια και δεν ανεβάσεις ολόκληρη βάση τραγουδιών για διανομή (download) δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα άμεσα.

  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμος 2121/1993

https://www.opi.gr/vivliothiki/2121-1993

 

Άρθρο 19: Παράθεση αποσπασμάτων

Επιτρέπεται, χωρίς την άδεια του δημιουργού και χωρίς αμοιβή, η παράθεση σύντομων αποσπασμάτων από έργο άλλου νομίμως δημοσιευμένου για την υποστήριξη της γνώμης εκείνου που παραθέτει ή την κριτική της γνώμης του άλλου, εφόσον η παράθεση των αποσπασμάτων αυτών είναι σύμφωνη προς τα χρηστά ήθη και η έκταση των αποσπασμάτων δικαιολογείται από τον επιδιωκόμενο σκοπό. Η παράθεση του αποσπάσματος πρέπει να συνοδεύεται από την ένδειξη της πηγής και των ονομάτων του δημιουργού και του εκδότη, εφόσον τα ονόματα αυτά εμφανίζονται στην πηγή.

 

Άρθρο 21: Αναπαραγωγή για διδασκαλία

Επιτρέπεται, χωρίς την άδεια του δημιουργού και χωρίς αμοιβή, η αναπαραγωγή άρθρων νομίμως δημοσιευμένων σε εφημερίδα ή σε περιοδικό, σύντομων αποσπασμάτων έργου ή τμημάτων σύντομου έργου ή έργου των εικαστικών τεχνών νομίμως δημοσιευμένου, εφόσον γίνεται αποκλειστικά για τη διδασκαλία ή τις εξετάσεις σε εκπαιδευτικό ίδρυμα, στο μέτρο που δικαιολογείται από τον επιδιωκόμενο σκοπό, είναι σύμφωνη με τα χρηστά ήθη και δεν εμποδίζει την κανονική εκμετάλλευση. Η αναπαραγωγή πρέπει να συνοδεύεται από την ένδειξη της πηγής και των ονομάτων του δημιουργού και του εκδότη, εφόσον τα ονόματα αυτά εμφανίζονται στην πηγή.

 

Πάντως δε λέει τίποτα για το διαδίκτυο.. (λογικό για το 1993!)

Μάλλον πρέπει να μας πει κανένας πιο ειδικός.. 😉

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγω μια ερωτηση πανω στο θεμα αν γνωριζει καποιος , απο την στιγμη που δημοσιευεις καποια ταμπλατουρα/παρτιτουρα για καποιο κομματι δηλωνοντας πως ειναι η δικη σου εκδοχη για το πως παιζεται αυτο το κομματι (που μπορει να ειναι και λαθος) πρεπει να πληρωσεις δικαιωματα?

Δηλαδη γιατι αν δηλωσεις οτι "κατα την γνωμη μου αυτο το κομματι παιζεται ετσι" (που επαναλαμβανω μπορει να κανεις και λαθος) πρεπει να πληρωσεις στο δημιουργο?

Επεξεργασμένο από qesh

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, qesh said:

Εχω και εγω μια ερωτηση πανω στο θεμα αν γνωριζει καποιος , απο την στιγμη που δημοσιευεις καποια ταμπλατουρα/παρτιτουρα για καποιο κομματι δηλωνοντας πως ειναι η δικη σου εκδοχη για το πως παιζεται αυτο το κομματι (που μπορει να ειναι και λαθος) πρεπει να πληρωσεις δικαιωματα?

Δηλαδη γιατι αν δηλωσεις οτι "κατα την γνωμη μου αυτο το κομματι παιζεται ετσι" (που επαναλαμβανω μπορει να κανεις και λαθος) πρεπει να πληρωσεις στο δημιουργο?

Είναι σαν να μεταφράζεις ένα βιβλίο από την αγγλική στα ελληνικά και να κάνεις λάθος σε εκφράσεις. Πάλι πρέπει να πληρώσεις δικαιώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου