Προς το περιεχόμενο

Τέλος τα τελωνειακά ελεύθερα πακετα


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαράτσι 15 ευρώ εκτελωνισμου και για αγορές κάτω από 22 ευρώ από χώρες εκτός ΕΕ.

https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

Τιμοκαταλογος

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/Τιμ_Ειδικα_Τέλη_Εκτελωνισμού_02_2020.pdf

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος πηρε πηρε λοιπον....εις το εξης μονο ΕΕ.

 

πλΕρωσα και εγω εΨες το 15αρι μου (για  ενα κουμπαρα ΓΚΟΤΖΙΛΛΑ* που αγορασα στον μικρο 10 ευρω....απο το Χονγκ Κονγκ) ....εξαλλου το ΚΡΑΤΟΣ μας εξασφαλιζει μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΥΨΗΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ και τρομερες ΠΑΡΟΧΕΣ  στην ΕΛΛΑΔΑ....αρα χαλαλι οι φοροι,οι δασμοι και τα χαρατσια...

 

μαιτανασταιφσται

 

🤣  

 

*  https://www.ebay.com/itm/Godzilla-Movie-Musical-Monster-Moving-Electronic-Coin-Money-Piggy-Bank-Box-Toy/153673780818?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

Να παρετε και ΕΣΕΙΣ μαμαει...  😅

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστε τα χρεωκοπημενα ΕΛΤΑ. Εδω αντικαταβολη στελνω εντος Ελλαδας κ φοβαμαι μη μου φανε κ την αντικαταβολη.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ πριν από 1 μήνα, πήρα κάτι με 15 δολάρια από Αμερική και μου ήρθε να πληρώσω άλλα 20-23 ευρώ στο ταχυδρομείο... 😪

10 minutes ago, fenderiarhs said:

Σωστε τα χρεωκοπημενα ΕΛΤΑ. Εδω αντικαταβολη στελνω εντος Ελλαδας κ φοβαμαι μη μου φανε κ την αντικαταβολη.

 

Οι δασμοί πάνε στο κράτος, δεν πάνε στα ΕΛΤΑ.

1 hour ago, Superfunk said:

εξαλλου το ΚΡΑΤΟΣ μας εξασφαλιζει μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΥΨΗΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ και τρομερες ΠΑΡΟΧΕΣ  στην ΕΛΛΑΔΑ....αρα χαλαλι οι φοροι,οι δασμοι και τα χαρατσια...

Ουσιαστικά οι δασμοί μπαίνουν για να προστατευθούν οι εθνικές επιχειρήσεις (εν προκειμένω οι επιχειρήσεις εντός ΕΕ). Δεν έχει σχέση με συντάξεις, υγεία κτλ..

Το πρόβλημα είναι ότι πολλά "μουσικά" προϊόντα δεν τα βρίσκεις εντός ΕΕ.
Πόσο μάλλον τώρα που βγήκε και η Αγγλία από το παιχνίδι..

Επεξεργασμένο από 1_4_5 Alive
προκειμένω
  • Like 2

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατω απο 22€ Παραγγελια εκτος ΕΕ δεν φορολογειται κ αρα το σταθερο 15€ δεν ειναι δασμος (δασμος εξαλλου εννοειται ως ποσοστο ως προς την αξια κ οχι παγιο ποσο) αλλα πιθανοτατα καποιο ευφανταστο χαρατσι προκειμενου να καλυψουν τρυπες.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά, επειδή με εισαγωγές ασχολούμαι, στις εισαγωγές γενικά, πέρα από τους δασμούς που όντως είναι ποσοστό επί της τιμής της ανάλογης δασμολογικής κλάσης που ανήκει το αντικείμενο,  υπάρχει και η αμοιβή του εκτελωνιστή, έξοδα αποθήκευσης (π.χ. αν αργήσει ο εκτελωνιστής του πελάτη), ακόμα και μεταφορικά. 

Τα τελευταία ΔΕΝ θα έπρεπε να χρεώνουν τα ΕΛΤΑ φυσικά, αφού αυτή είναι η δουλειά τους έτσι κι αλλιώς.

Επεξεργασμένο από 1_4_5 Alive
  • Like 1

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικονομικο προβλημα ειχαν ολα τα ταχυδρομεια του κοσμου (με πρωτα τα Βρεττανικα) οταν πλεον η κλασσικη αλληλογραφια αντικατασταθηκε απο την ηλελτρονικη αλληλογραφια. Επειδη ομως στην εσπερια δεν εχουν Λυμπεροπουλους και Φωτοπουλους, προσαρμοστηκαν στα νεα δεδομενα, αδραξαν την ευκαιρια του e commerce και επαψαν να ειναι ζημιογονα. Το ιδιο εξαλλου κανουν και σε εμας ολα τα ιδιωτικα courrier,  η διακινηση παραγγελιων μεσω ιντερνετ ειναι τουλαχιστον 40% του κυκλου εργασιων τους.

 

Σε εμας τα ΕΛΤΑ 20 χρονια μετα την ελευση του ιντερνετ επιμενουν να ζουν στην εποχη της σφραγιδας και του χαρατσιου στους υπηκοους.......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου