Προς το περιεχόμενο

Τέλος τα τελωνειακά ελεύθερα πακετα


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, Superfunk said:

 

Μη γελάς καθόλου,όταν έπεσε το τοίχος του Βερολίνου το ΠΡΩΤΟ πράγμα που αγόραζαν οι  Ανατολικογερμανοί (με τα 30 γερμανικά μάρκα που τους έδιναν μόλις περνούσαν στον δυτικό τομέα οι Δυτικογερμανοι ) ήταν.. μπανάνες (δεν είχαν δοκιμάσει ποτέ) και φυσικά χαρτί υγείας (που δεν ήταν σμυριδοπανο)...και σαπούνι.

 

 

την ίδια στιγμη στην δυτικοκρατούμενη με-το-ζόρι-φασιστική μπανανία ονόματι ανεξάρτητη Κροατία ακόμα νοσταλγούν :

http://hr.n1info.com/Lifestyle/a96754/Proizvodi-koje-je-imala-svaka-kuca-u-bivsoj-Jugoslaviji.html

 

 

και θα νοσταλγούν πολλά χρόνια ακόμα....

 

και ... ε ναι έχει και σαπούνια και κρεμα μετά το ξύρισμα μέσα στην ατελείωτη λίστα...

 

α και είχαν μπανάνες όταν σε εμας (80s με 10 αμερικάνικες βάσεις ανα τμ) έκαναν εμπάργκο..... ....

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτα όλα είναι γνωστά, τα χουμε πει 1000 φορές.

 

Το θέμα δεν μπορεί να ξεφύγει ....από πολιτικές προσεγγίσεις, γιατί είναι αμιγώς πολιτικό.

Το εμπόριο....είναι θέμα πολιτικών αποφάσεων.

 

Τι να κάνουμε;

Αποδεχόμαστε μερικά φακτς....και τα συζητάμε ή το κόβουμε εδω, γιατί πάλι θα παρεξηγηθείτε.

Είναι γνωστό ότι ο καπιταλισμός σου δίνει επιλογές.......π.χ. έχεις ως ελεύθερος άνθρωπος το δικαίωμα να επιλέξεις.....ανάμεσα σε δυο- τρια.....πεντακόσια....... αφρόλουτρα (και πράγματα που σου πέρασαν πως έχεις ανάγκη, χωρίς να τα έχεις...).

 

Είναι επίσης γνωστό ότι οι μισοί και παραπάνω εδω μέσα νομίζουν ότι είναι στο USA και είναι Ροκ σταρς (θεμιτό και δικαίωμά τους).

Είναι Χεντριξ....και θέλουν Στρατοκαστερ (λογικό).

 

Ή το αποδέχεσαι ότι έτυχε  να γεννηθείς στην Ελλάδα, που μπήκε στην ΕΕ .....που χρεώνει εξτρά τα ταχυδρομικά (για λογούς πολίτικης και καλά κάνει- αν με ρωτάτε) από το Αμερικα..... και το κάμεις γαργραρα......ή γρατζούνα το μπουζούκι, και δεν θα έχεις τέτοια θέματα.

 

Αν αρχίσετε να μαλώνετε ΠΑΛΙ και να βρίζεστε, θα τα σβήσω (και αυτό φακτ είναι, αποδεχτείτε το).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως την προηγούμενη εβδομάδα στο Βερολίνο τα εκεί δημόσια "εργαζομενα" κοπρόσκυλα (οι εργαζόμενοι στα γερμανικά τελωνεία εχουν μονιμότητα σε αντίθεση με άλλους δημόσιους υπαλλήλους στη Γερμανία) μου ζητούσαν να συμπληρώσω σε ένα έντυπο τόσο πολύπλοκο και με τόσο δύσκολα Γερμανικά που ούτε ο...Γκαίτε δεν το καταλαβαινε  🙂 τον.... αριθμό πτήσης του αεροσκάφους της μεταφορικής εταιρείας για να παραλάβω μια tele από το τελωνείο... αλλιώς δεν μου την έδιναν..

Μετά από ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ πήγαινε έλα μου είπαν ότι έκαναν λάθος και ότι δεν είμαι... επιχείρηση οπότε μου την έδωσαν και...ξέχασαν να με φορολογήσουν 🙂

 

Τι τα θες...όπου δημόσιο και... καταστροφή 🙂

 

Τα Γερμανικά ταχυδρομεία που είναι ΙΔΙΩΤΙΚΗ εταιρεία στα φέρνουν σπίτι 24/7/365 και σε κερνάνε και καφέ αν πας να τα πάρεις από drop off point...

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμένα που πήγα και πήρα και παρέλαβα από κατάστημα εδώ στην Ελλάδα μια οθόνη με κέρασαν καπουτσίνο. Θα μου την έφερναν χωρίς έξοδα, αλλά είπα να πάω να την πάρω για να φορτίσω επ ευκαιρίας και την μπαταρία στο αμάξι.

 

 Δεν είναι μόνο η Γερμανία.

 Και εδώ στις δημόσιες υπηρεσίες, αν είσαι ευγενής, έχεις γνωστό ή δώσεις και κάτι, μια χαρά θα εξυπηρετηθείς.

 

 Δεν είναι δα και τόσο τραγικά τα πράγματα.

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πέραν του ότι η κουβέντα έχει γίνει φύλο και φτερό (σκίστηκε) να προσθέσω και εγω στις γενικεύσεις που διαβάζω, πως παρα το ότι ιδιωτική εταιρία, απο την ACS δεν έχω παραλάβει ποτέ κάτι στην ώρα του (πάντα βρίσκω ειδοποίηση κι ας είμαι εκεί) και όταν πηγαίνω να παραλάβω απο το τοπικό γραφείο με αντιμετωπίζουν σαν ενόχληση.  Βέβαια ευτυχώς μπορώ να πάω στην ανταγωνιστική Γενική Ταχυδρομική ή όποιον άλλο σέβεται τους πελάτες και την δουλειά του. Τα μονοπώλια είναι που στραγγαλίζουν.

Δεν πρέπει να συνεργάζεσαι απο ανάγκη αλλά επειδή γίνεται η δουλειά σου.

Τι λέω κι εγω μεσημεριάτικα...

 

Το θέμα πάντως δεν έχει ξεκαθαρίσει αν είναι τέλος υπεράνω (ΕΕ ή κράτος) ή των ΕΛΤΑ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ισχύει με τις κουριερ.

ΥΑ είναι. Δεν εχει να κανει με τα επτα....τα οποια απλώς το εισπραχτούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, yameth είπε

πως παρα το ότι ιδιωτική εταιρία, απο την ACS δεν έχω παραλάβει ποτέ κάτι στην ώρα του

 

Καλά αυτοί είναι για εκτέλεση .....

Αν δεν πας να το πάρεις από εκεί δεν στο φέρνουν ποτέ....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, yameth είπε

Πέραν του ότι η κουβέντα έχει γίνει φύλο και φτερό (σκίστηκε) να προσθέσω και εγω στις γενικεύσεις που διαβάζω, πως παρα το ότι ιδιωτική εταιρία, απο την ACS δεν έχω παραλάβει ποτέ κάτι στην ώρα του (πάντα βρίσκω ειδοποίηση κι ας είμαι εκεί) και όταν πηγαίνω να παραλάβω απο το τοπικό γραφείο με αντιμετωπίζουν σαν ενόχληση.  Βέβαια ευτυχώς μπορώ να πάω στην ανταγωνιστική Γενική Ταχυδρομική ή όποιον άλλο σέβεται τους πελάτες και την δουλειά του. Τα μονοπώλια είναι που στραγγαλίζουν.

Δεν πρέπει να συνεργάζεσαι απο ανάγκη αλλά επειδή γίνεται η δουλειά σου.

Τι λέω κι εγω μεσημεριάτικα...

 

Το θέμα πάντως δεν έχει ξεκαθαρίσει αν είναι τέλος υπεράνω (ΕΕ ή κράτος) ή των ΕΛΤΑ.


Ενδιαφερον σχετικο αναγνωσμα:


https://www.liberal.gr/apopsi/i-koroidia-ton-etaireion-courier/281454

 

  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό με την ACS το έχω κι εγώ απορία καιρό τώρα . Πώς στην ευχή δεν με βρίσκουν ποτέ ενώ είμαι σπίτι 

 

Θωμάς / musicstore με DHL και Γεν.Ταχυδρομικη οι καλύτερες εμπειρίες μου 

 

UPS μια φορά με παίρνει τηλέφωνο ο υπάλληλος επειδή δεν ήμουν σπίτι, αλλά ήμουν με το αυτοκίνητο 500 μέτρα μακριά . Μου λέει δεν γίνεται να σας περιμένω θα φύγω , του απαντάω όσο μιλάμε εγώ σχεδόν έφτασα  , 1 λεπτό ακριβώς και θα με δεις μπροστά σου . Ε ο θεουλης έφυγε και τον ακολουθούσα με το αυτοκίνητο , πάλι καλά η επόμενη στάση του ήταν κοντά στο σπίτι μου 

 

Πόσο πρήξιμο θα τρώει ο καημένος απ' την εταιρεία

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου