Προς το περιεχόμενο

pedals vs dirty channel


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι ενας κλασικος 80s ηχος. Μου αρεσει πολυ η μαρσαλοχροια της εποχης εκεινης.

 

Ο πρωτος ηχος εχει περισσοτερο ογκο ακι fuzzιζει ελαφρως σε σχεση με τον δευτερο που ειναι πιο πριματος, εχει περισσοτερη "πληροφορια" και ειναι in your face. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσουν και οι δύο ήχοι, αν δεν το έλεγες δε θα καταλάβαινα τίποτα. Αυτές τις μικρές διαφορές τις καταλαβαίνω στο χέρι όταν παίζω, αν έχουν ηχογραφηθεί υπάρχουν άλλοι παράμετροι που έχουν ίδια και μεγαλύτερη επιρροή στον ήχο.

 

Η ηχογράφηση σου δείχνει πόσο καλά πετάλια έχουμε σήμερα και απομυθοποιεί τον μύθο της λαμπάτης παραμόρφωσης. Υπάρχουν πάρα πολλά άλμπουμ που έχουν γραφτεί με πετάλια, είτε σε καθαρό είτε σε βρώμικο κανάλι. Ακόμα και παραμόρφωση να έχει ο ενισχυτής σου το πετάλι θα τον κάνει καλύτερο. 9/10 φορές το πετάλι χρειάζεται, καθαρό ή βρώμικο boostάρισμα (στο βρώμικο κανάλι) θα δώσει το κάτι παραπάνω στον ήχο.

 

Ωραίο παίξιμο, ωραίο ήχο έβγαλες και το σημαντικότερο καλή ηχογράφηση αλλιώς δε θα ακούγαμε τίποτα.

 

1 hour ago, Spyros Delta said:

Το θεμα δεν ειναι αν μπορει να μοιασει ο τονος τους, αλλα το αν μας αρεσει ο τονος τους.

 

Ακριβώς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, KostasP said:

Μου αρέσουν και οι δύο ήχοι, αν δεν το έλεγες δε θα καταλάβαινα τίποτα. Αυτές τις μικρές διαφορές τις καταλαβαίνω στο χέρι όταν παίζω, αν έχουν ηχογραφηθεί υπάρχουν άλλοι παράμετροι που έχουν ίδια και μεγαλύτερη επιρροή στον ήχο.

 

 

Επιτηδες φορτωσα εφε, ωστε να το κανω ακομα δυσκολοτερο. Και σε ζωντανες συνθηκες θα ηταν το ιδιο δυσδιακριτη η διαφορα.

 

14 minutes ago, KostasP said:

 

Η ηχογράφηση σου δείχνει πόσο καλά πετάλια έχουμε σήμερα και απομυθοποιεί τον μύθο της λαμπάτης παραμόρφωσης

 

Μη ξεχνας οτι χρησιμοποιησα τον ιδιο λαμπατο ενισχυτη, απλα στο καθαρο του καναλι. Εαν χρησιμοποιουσα το καθαρο καναλι ενος αλλου ενισχυτη θα εβγαζα αλλο ηχο. 

Εγω, παλι, το ερμηνευω διαφορετικα. Η ηχογραφηση μου δειχνει οτι ενας φτηνος λαμπατος, χωρις πεταλι να βοηθα, μου βγαζει εναν εξαιρετικο ηχο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, gkourmoul1 said:

...Εγω, παλι, το ερμηνευω διαφορετικα. Η ηχογραφηση μου δειχνει οτι ενας φτηνος λαμπατος, χωρις πεταλι να βοηθα, μου βγαζει εναν εξαιρετικο ηχο.

 

Συμφωνώ, σε ηχογράφηση υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα. Υπάρχουν άλμπουμ που έχουν γραφτεί με Fender Champ και ο ήχος ακούγεται μεγάλος. Στο δωμάτιο όμως ο Champ ακούγεται αυτό που ακριβώς είναι.

 

Αν είχες μεγάλο ενισχυτή δίπλα στον ΗΤ1 λογικά θα καταλάβαινες διαφορά στο χέρι, τον ήχο τον αφήνω στην άκρη γιατί είναι υποκειμενικός. Υπάρχει μεγάλη διαφορά γι' αυτό παίζουμε με λαμπάτους ενισχυτές. Δεν είναι μόνο η χροιά, είναι και το αίσθημα που έχεις όταν ανοίγεις έναν ενισχυτή. Άλλο ο 5ρης, άλλο ο 100ρης. Δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πεταλια (dark matter, ehx crayon) στο καθαρο καναλι ειναι στο A μερος.

 

Απο 2.25 και μετα παιζω μονο με ενισχυτη, και συγκεκριμενα με τερμα το gain στον ht1r.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται, γιατί μέχρι το 2.25 είναι κομπρεσσαρισμένα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ειναι αρκετα κομπρεσαρισμενα, και στο 2ο μερος ειχα δωσει εξτρα compression για να μοιαζει το ιδιο.

 

Άρα πήγες να μας κλέψεις 😝 Έβαλες ένα κάρο εφέ και extra comp για να έρθουν κοντά. Το θέμα είναι να τα αφήσεις ως έχουν, για να φαίνεται η διαφορά μεταξύ pedal distortion και amp distortion. Εκεί είναι η ουσία της συζήτησης.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα εγραψα με τα πεταλια, σε τυχαια ρυθμιση (οχι για να μοιασει στο βρωμικο καναλι του ht1). Μετα εγραψα με τερμα gain βρωμικο καναλι του ενισχυτη. Ετυχε και εμοιαζαν. Και τους εβαλα και λιγα εφε εξτρα ωστε να μοιασουν ακομα περισσοτερο.

 

Εαν ηθελα να κανω συγκρικο ηχου, θα εβαζα μονο λιγο reverb, αλλα δεν ηταν αυτος ο στοχος μου.

 

Εν τελει, κατεληξα οτι για low gain μου αρεσε σκετος ο ενισχυτης διοτι κλιπαρει καλυτερα και ειναι πιο πλουσιος σε ηχο, ενω για medium-high gain μου αρεσε πιο πολυ με τα πεταλια διοτι ειναι πιο παχυς.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, BillTrantos said:

 

Άρα πήγες να μας κλέψεις 😝 Έβαλες ένα κάρο εφέ και extra comp για να έρθουν κοντά. Το θέμα είναι να τα αφήσεις ως έχουν, για να φαίνεται η διαφορά μεταξύ pedal distortion και amp distortion. Εκεί είναι η ουσία της συζήτησης.

 

Αφαίρεσα όλα τα εφέ (comp, eq, delay) και άφησα ένα ελαφρύ reverb.

 

pedasVSdirtychannelwithouteffects.mp3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου