Προς το περιεχόμενο

Μικρός ενισχυτής για πρόβα extreme metal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κανω μια "χαζη" ερωτηση, μη γνωριζοντας περι extreme metal και εντασεως αυτου?

 

50 watt θα χρειαστει εκεινος που θελει να εχει headroom διοτι παιζει καθαρα.

Εφοσον καποιος παιζει με τερμα gain, δεν μπορει ανετα να βγαλει την προβα του με 15-20 watt? Ο micro dark με 2x12 καμπινα, εχοντας τερμα gain και volume, ειναι παρα πολυ δυνατος (ο ντραμερ μου δεν θα μπορουσε να τον φτασει σε ενταση). Ποση παραπανω ενταση θα χρειστει καποιος για να κανει προβα μεσα σε ενα δωματιο? Ποσο πιο απαιτητικο ειναι το μεταλ σε σχεση με το κλασικο ροκ στην ενταση?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς άνετα .....

 

Πολλοί έχουν για πρόβα/ζεσταμα επειδή σπονσοραρονται από την orange τα dark terror κλπ  και τα μεγάλα κεφάλια για τα λαηβ μόνο

 

Και ο EVH 5150 lbx θα μπορούσε να καλύψει τις ανάγκες . Πολύ δυνατός

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Rebel_Of_South said:

Μπορείς άνετα .....

 

 

 

Και εγώ αυτή την αίσθηση έχω, άλλα δεν έχω ποτέ παρασταθεί σε μέταλ πρόβα για να ξέρω από πρώτο χέρι.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Να κανω μια "χαζη" ερωτηση, μη γνωριζοντας περι extreme metal και εντασεως αυτου?

 

50 watt θα χρειαστει εκεινος που θελει να εχει headroom διοτι παιζει καθαρα.

Εφοσον καποιος παιζει με τερμα gain, δεν μπορει ανετα να βγαλει την προβα του με 15-20 watt? Ο micro dark με 2x12 καμπινα, εχοντας τερμα gain και volume, ειναι παρα πολυ δυνατος (ο ντραμερ μου δεν θα μπορουσε να τον φτασει σε ενταση). Ποση παραπανω ενταση θα χρειστει καποιος για να κανει προβα μεσα σε ενα δωματιο? Ποσο πιο απαιτητικο ειναι το μεταλ σε σχεση με το κλασικο ροκ στην ενταση?

Ίσως φταίω και εγώ, δεν ανέφερα οτι εννοώ σε πρόβα. Αυτή την στιγμή κάνουμε πρόβα 2 κιθάρες, μπάσσο φωνή και έχουμε έναν marshall mg x 100 dfx ( που είναι υπεραρκετός) και με έναν Peavey Bandit 65 guitar combo. Σκεφτόμουν ότι ο dark terror ίσως είναι βελτίωση αλλά θα περιμένω και άλλες γνώμες μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αναφέρεις ότι είναι για πρόβα.

Δεν νομίζω ότι θα δεις βελτίωση στον ήχο με orange των 150 ευρώ, ενώ τώρα εχεις τον mg100.

Θα χρειαστείς έναν λαμπάτο για να δεις βελτίωση στον ήχο. Εάν θες και δραστικά καλύτερο ήχο, τότε ξέχνα τις επιλογές που πρότεινες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Να κανω μια "χαζη" ερωτηση, μη γνωριζοντας περι extreme metal και εντασεως αυτου?

 

Δεν είναι χαζή ερώτηση, είναι μια εύλογη απορία, ειδικά για τέτοια είδη μουσικής. 

 

Θα απαντήσω ως παίκτης λίγο μπακαλίστικα, δεν είμαι sound engineer, ούτε έχω σπουδάσει κάτι τέτοιο, ούτε έχω εργαστεί ως τέτοιος.

 

Ο λόγος που θες τα παραπάνω watt σε αυτά τα είδη δεν είναι η καθαρή ένταση (headroom) ως db ή ως ικανότητα να παραμείνει "καθαρό" το σήμα χωρίς να σπάει, γιατί ήδη έχεις τόνους distortion. Ο λόγος που θες τα watt είναι γιατί συνήθως δίνουν άλλο όγκο στις κιθάρες, τον οποίο δε μπορείς να πάρεις ανεβάζοντας μπάσα ή depth σε έναν μικρότερο ενισχυτή με EL84s ή 6V6s. Οι μετασχηματιστές επίσης παίζουν ρόλο.

 

Πόσο σημαντικά είναι όλα αυτά; Για μερικούς ανθρώπους πολύ, για άλλους λίγο, για άλλους καθόλου. Έχω δει μπάντες να βγαίνουν με mini EVH 5150iii και να ακούγονται τζάμι. Το ίδιο και με digital μηχανήματα τύπου Axe Fx, το ίδιο και με λαμπάτα κτήνη τύπου Peavey 5150. 

 

Εγώ αν ήμουν ο φίλος θα έπαιρνα τον PRS MT15, είναι ο πιο ογκώδης λαμπάτος που έχω ακούσει στα 15w, ξεγελάει εύκολα και περνιέται για 50άρης. Υπάρχει και μια μόντα που τον κάνει όντως 50άρη, αλλά ας μην ξεφεύγουμε χαχαχα.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοητό

 

1 minute ago, BillTrantos said:

 

Υπάρχει και μια μόντα που τον κάνει όντως 50άρη, αλλά ας μην ξεφεύγουμε χαχαχα.

 

 

Μετασχηματιστές και τελικές λάμπες, ή κάτι διαφορετικό?

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
20 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Κατανοητό

 

 

 

Μετασχηματιστές και τελικές λάμπες, ή κάτι διαφορετικό?

 

 

 

 

Εδώ λέει ο σχεδιαστής πως αν αλλάξει μετασχηματιστές πάει στα 50w με μισή εργατοώρα. Φαντάζομαι θα εννοεί και κάποια έξτρα λάμπα.

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Εχοντας τερμα gain και volume

Φίλε Γιώργο αυτό είναι το πρόβλημα με τους μικρούς ενισχυτές..χάνονται οι αρμονικές και κομπρεσαρει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 απορίες μου προέκυψαν.

Όπως καταλαβαίνετε δεν είμαι και τόσο σχετικός (άσχετος δηλαδή).

1) Εγώ είχα στο μυαλό μου ότι με ένα distortion και ένα equalizer πριν τον ενισχυτή θα έφτιαχνα τον ήχο μου και ο ενισχυτής απλώς δίνει την ένταση, κάνω κάπου λάθος σε αυτό; Σκεφτόμουν δηλαδή με ένα setup κιθάρα->distortion->eq->dark terror0>2x12 ότι θα κάλυπτε για πρόβα. Αλλά όπως καταλαβαίνω δεν είναι εφικτό.
2) Δηλαδή, για αυτό που ζητάω το ελάχιστο που θα δώσω για κεφαλή κιθάρας είναι 400 ευρώ (μιλώντας για καινούργια); Δεν πάιζει κάτι ενδιάμεσο από τα mini amps και αυτές τις 8κιλες κεφαλές;

Ευχαριστώ γενικά είναι αρκετά ενημερωτικά όσα γράψατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου