Προς το περιεχόμενο

Cubase και "παράξενη" διαχείριση μνήμης


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω με 4 giga δεν εχω σοβαρα προβληματα μεχρι στιγμης. Λογικα γρηγορα θα χρειαστω αναβαθμιση. Και ο επεξεργαστης ειναι εξισου σημαντικος?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

Αυτές τις μέρες δουλεύω ένα porject σχετικά βαρύ, με αρκετά midi tracks και βαρειά vst (για τα δεδομένα μου).

Όταν φορτώνεται ο task manager βγάζει ότι ρουφάει μνήμη έως 4.7 gb ενώ στο τέλος βγάζει και warning ότι το σύστημα μπορεί να γίνει ασταθές. Το παρακάμπτω και φορτώνει και το τελευταίο vst. Η μνήμη στον υπολογιστή είναι 8gb και η cpu i5.

Το cubase μάλιστα του έχω δώσει προτεραιότητα στον task manager. (real time).

Το παράξενο είναι ότι κατά την αναπαραγωγή, με κάποια τυχαία (και περιορισμένα από τότε που το έκανα real time) peaks στο 100% της cpu και σκορτσαρίσματα, η χρήση της ram πέφτει σταδιακά και από 4.7 μπορεί να κατέβει μετά από μερικές αναπαραγωγές του κομματιού στο 0.9 ή και 0.7 gb.

 

Υπάρχει κάποια εμπειρία ή άποψη επ αυτού?

 

Όποια έκδοση Windows και να έχεις, έχοντας ανάγκη για 4,7 Gb σε 1 εφαρμογή ενώ έχεις σύνολο 8 Gb RAM έχεις αρχίσει και οδηγείς το σύστημα στα όρια του.. Αυτό - με τη σειρά του - επειδή μπορεί να σηκώσεις και άλλες εφαρμογές και πρέπει να υπάρχει RAM διαθέσιμη, πηγαίνει και μεταφέρει σιγά-σιγά μέρος της RAM της εφαρμογής στο σκληρό δίσκο (swapping το λένε σε τεχνική ορολογία). Αυτό φυσικά - ακόμη και SSD να είναι ο δίσκος του swapping - κάνει την εφαρμογή πιο αργή και σίγουρα θα οδηγεί σε προβλήματα με το buffer της κάρτας ήχου κατά την αναπαραγωγή (λόγω του delay του να φέρει κάποια τμήμα της RAM από το σκληρό δίσκο ενώ η εφαρμογή υποθέτει ότι αυτό θα γίνει γρήγορα από την πραγματική RAM)..

Η μόνη λύση: φυσικά να βάλεις επιπλέον RAM. Ειδικά αν σηκώνεις τακτικά τόσο μεγάλα project..

Attention: πρόσεξε η RAM σε επίπεδο φυσικού module να είναι ΟΛΟΪΔΙΑ (ίδιο μάρκα, ίδιο μοντέλο, ίδιες καθυστερήσεις.. τα πάντα ίδια!) με την αρχική ώστε να κάνεις ένα πετυχημένο Dual Channel για ακόμη περισσότερη ταχύτητα!

Επίσης, ΔΕΝ καθυστερούμε πολύ την αγορά της επιπλέον μνήμης γιατί κάποια στιγμή θα εξαφανιστεί από την αγορά και θα ρισκάρουμε οποιαδήποτε ασυμβατότητα με κάποιο παρεμφερές και όχι ολόιδιο μοντέλο (πράγμα που μπορεί να οδηγήσει σε μπλε οθόνες και πολύ-πολύ ψάξιμο στις ρυθμίσεις του BIOS..)

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή θα έλεγα να μην δίνεις real time προτεραιότητα, άσε την διαχείριση αυτόματα, 

 

 Μπορεί να κάνει χειρότερα τα πράγματα όταν χρησιμοποιείς το cubase ως host και δουλεύεις ένα project με πολλά διαφορετικά vst.

 

 Καλύτερα στο μουσικό λειτουργικό μας να δώσουμε προτεραιότητα από το αντίστοιχο tab στις υπηρεσίες παρασκηνίου (background services) κάτι που έχει εφαρμογή για τους ASIO DRIVERS.

 

 Θα βοήθαγε πέραν απο το σύστημα να έλεγες με ποια vst δουλευείς ταυτόχρονα και τι τους έχεις ανοίξει, αν διαχειρίζεσαι samples/effects μέσα σε αυτά, οπότε πέραν του επεξεργαστή που φαίνεται οκ να χρειάζεται και περισσότερη μνήμη στο σύστημα.

 

 Επίσης η διαχείριση της εικονικής μνήμης από το σύστημα συνήθως είναι επαρκής, αλλά δεν είναι άσχημο να δώσουμε περισσότερο μέγεθος από αυτό που προτείνουν τα windows ακόμα και να δουλεύουμε με αρκετή φυσική μνημη στο σύστημα.

 

 Τέλος τα προβλήματα διαχείρισης μνήμης RAM μπορεί να τα δημιουργήσουν προβληματικοί drivers της κάρτας γραφικών. Ναι ναι, μπορει! Δεν χάνεις τιποτα, να κανεις απεγκατάσταση και μετά εγκατάσταση των drivers της κάρτας γραφικών σου.

 

 Το cubase θυμάμαι πως είχε μετρητές για τη μνημη, το σκληρό και τη cpu. Οπως το σόναρ.

 Πως συμπεριφέρονται αυτά. Αμα βλεπεις peaks κατα τη διαρκεια της αναπαραγωγής ή του εμπλουτισμού του project, δεν τι πικάρει. Ανάλογα πράττεις.

 

 Η extra ram παντως θα βοηθήσει.

 Στα δικά μου project οταν οργιάζω με vst και kontakt ................. δεν θα μπορούσα να οργιάσω με 8gb μόνο. ΄Οπως ειπωθηκε ακόμα και αν το πρόγραμμα αρχίζει να γεμίζει τη συνολική μνημη του συστήματος πάνω απο τα μισά, αρχίζουν τα προβλήματα.

 

 Το ιδιο ισχύει και για επεξεργαστές.

 

 Μπορεί ο επεξεργαστής να μην δουλευει στο 100% αλλά να είναι ανεπαρκής στην ταυτόχρονη χρήση vst και οσο εμπλουτίζεται το project με παιξίματα πολύπλοκα ανα όργανο ταυτόχρονα με effect και τετοια να αρχίζει το input lag, ενω το latency φαίνεται φυσιολογικό.

 

 Αυτά ήταν βεβαια πιο εκδηλα πριν 10 χρόνια, μου έχουν τυχει και εμένα.

 Με τους πιο συγχρονους επεξεργαστές είναι πολύ δύσκολο αλλά όχι απίθανο να γίνει αυτο.

 

 Καλημέρα.

 Να πω και κάτι.

 Όλα στη ζωή έχουν ρυθμό, από τα κύματα σε μια λίμνη μέχρι τον χτύπο της καρδιάς.

 Ο ρυθμός είναι κυρίαρχο στοιχείο στη φύση μας.

 

 Έχω γρίπη και πυρετό και παραλληρώ.

 χαχαχαααχαχαχαχαχαχα

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, gkourmoul1 said:

Cpu peaks 100% και 4,7 gb ram φαινονταν στον task manager οτι τα προκαλουσε το cubase ή κι αλλες εφαρμογες?

 

Στο παρελθον, σε αναλογες περιπτωσεις μεγαλων project  συνεβαινε το ιδιο?

το cubase.

Δεν έχω άλλες φορές χρησιμοποιήσει κάτι βαρύτερο

 

4 hours ago, sonicapg said:

δουλεύω με το Cubase 10 pro.πες αν θελεις audio interface ,περιπου ποσα (και ποια βαριά) plugin φορτώνεις και αν εχεις HD /SSD /NVME

 

coubase 10 pro σε dell laptop i5, 8gb ram 1gb HD, no ssd.

Focusrite 6i6.

2 tracks ezdrummer II

1 track Addictive keys grand piano

13 tracks halion sonic SE

20 audio tracks

2 waves mastering plugins

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cos_dr είπε

 Έχω γρίπη και πυρετό και παραλληρώ.

 χαχαχαααχαχαχαχαχαχα

Ή σε κόλλησα εγώ, ή με κόλλησες εσύ. Τα ίδια συμπτώματα έχω κι εγώ.  Βρε λες να κολλήσαμε μέσω του Νόιζ....; 😱

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, cos_dr said:

Για αρχή θα έλεγα να μην δίνεις real time προτεραιότητα, άσε την διαχείριση αυτόματα, 

 

 

 Το cubase θυμάμαι πως είχε μετρητές για τη μνημη, το σκληρό και τη cpu. Οπως το σόναρ.

 Πως συμπεριφέρονται αυτά. Αμα βλεπεις peaks κατα τη διαρκεια της αναπαραγωγής ή του εμπλουτισμού του project, δεν τι πικάρει. Ανάλογα πράττεις.

 

 Η extra ram παντως θα βοηθήσει.

 Στα δικά μου project οταν οργιάζω με vst και kontakt ................. δεν θα μπορούσα να οργιάσω με 8gb μόνο. ΄Οπως ειπωθηκε ακόμα και αν το πρόγραμμα αρχίζει να γεμίζει τη συνολική μνημη του συστήματος πάνω απο τα μισά, αρχίζουν τα προβλήματα.

 

 

 Έχω γρίπη και πυρετό και παραλληρώ.

 χαχαχαααχαχαχαχαχαχα

 

το πρότειναν στο νετ και το έκανα και όντως περιόρισε τα peaks και τα κομπιάσματα.

 

Εχει. Δείχνουν ρελαντί κατά την αναπαραγωγή και 100% στα κομπιάσματα.

 

Μπορεί...αλλά δυστυχώς όταν ψώνισα τον λεγάμενο θεώρησα ότι i5 και 8gb ήταν αρκετά. Γρήγορα ξέφυγα.

Είναι επίσης laptop, φοράει διπύρηνο 4700 νομίζω και ως λάπτοπ σχεδόν 3 ετών δεν ξέρω τι δυνατότητες έχω να βρώ ίδιες μνήμες, αν παίρνει και σε τι κόστος.

Χωρια που δεν έχει βίδες από κάτω και είναι κουμπωτός.

 

 

Περαστικά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Ή σε κόλλησα εγώ, ή με κόλλησες εσύ. Τα ίδια συμπτώματα έχω κι εγώ.  Βρε λες να κολλήσαμε μέσω του Νόιζ....; 😱

Μπορεί να μεταδίδεται μέσω ethernet.

 

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, cigaret13 said:

Ή σε κόλλησα εγώ, ή με κόλλησες εσύ. Τα ίδια συμπτώματα έχω κι εγώ.  Βρε λες να κολλήσαμε μέσω του Νόιζ....; 😱

 

Μηπως ανοιξες sonar, χωρις antivirus?

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, dimsonic said:

το cubase.

Δεν έχω άλλες φορές χρησιμοποιήσει κάτι βαρύτερο

 

 

coubase 10 pro σε dell laptop i5, 8gb ram 1gb HD, no ssd.

Focusrite 6i6.

2 tracks ezdrummer II

1 track Addictive keys grand piano

13 tracks halion sonic SE

20 audio tracks

2 waves mastering plugins

με 2 ezdrummer και 8gb ram δε το βρισκω περιέργο.ούτε και ο απλός δίσκος βοηθάει τη κατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
44 minutes ago, dimsonic said:

το πρότειναν στο νετ και το έκανα και όντως περιόρισε τα peaks και τα κομπιάσματα.

 

Εχει. Δείχνουν ρελαντί κατά την αναπαραγωγή και 100% στα κομπιάσματα.

 

Μπορεί...αλλά δυστυχώς όταν ψώνισα τον λεγάμενο θεώρησα ότι i5 και 8gb ήταν αρκετά. Γρήγορα ξέφυγα.

Είναι επίσης laptop, φοράει διπύρηνο 4700 νομίζω και ως λάπτοπ σχεδόν 3 ετών δεν ξέρω τι δυνατότητες έχω να βρώ ίδιες μνήμες, αν παίρνει και σε τι κόστος.

Χωρια που δεν έχει βίδες από κάτω και είναι κουμπωτός.

 

 

Περαστικά.

Ο,τι ram και αν έχεις θα βρεις εύκολα. 

Κατέβασε το free cpuid και θα σου .πει...αν δεν θες να ανοιγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου