Προς το περιεχόμενο

Cubase και "παράξενη" διαχείριση μνήμης


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 minutes ago, dimsonic said:

8 gbytes single λεει

 

Οπότε ή πας για μια 8άρα ακόμα με ρίσκο να μην ταιριάξει καλά με αυτή που έχει ήδη, ή πουλάς αυτή που έχει μέσα και παίρνεις 2 8άρες dual channel.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, LK said:

Τι εννοείς;

έχεις 700GΒ system και προγράμματα;

 

 

Τεσπα, για να μην σας κουράζω......(για όσους τυχόν δεν έχουν δουλέψει ssd).

Αν δείτε πως ανοίγει...πως κλείνει ο υπολογιστής....πόση ώρα θέλεις να κάνεις format (τα 98 στα περναω σε 5 λετπά κυριολεκτικά 😛 ) ή  setup κάποιο πρόγραμμα....ή γενικά πως πάει....θα παραμιλάτε,.

 

Οκ ειναι ακριβοί....γι αυτό προτείνω εναν 120gB για system.....και back up στα μανησια sata.

 

 

 

έχω 271 ελεύθερα από 1 ΤΒ.

ξέρω, έχω ένα gigabytes brics με 7άρια για music server και πάει φουσέκι. Μόνο που φοράει celeron

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενική συμβουλή:

 

Μην αγοράζετε λάπτοπ εκτός κι αν έχετε πραγματικά ανάγκη φορητότητας ή/και θέμα χώρου. Όλα είναι ακριβότερα και δυσκολότερα με λάπτοπ.

  • Like 3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε desktop και βάλτε RYZEN με 3200mhz μνημη μπόλικη.

 Τον πιο ακριβό που υπάρχει. Λεφτά υπάρχουν.

 Άρχοντας των VST (σαν εμένα) με λάπτοπ 400 ευρώ δεν γίνεστε.

χααχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Επεξεργασμένο από cos_dr

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά ένα audio pc δεν είναι και πολυ ακριβό να το στήσεις.

Αλί στο video editing....και το 4K........

 

 

Επίσης κατασταλάξτε στο τι σας αρέσει και τι χρησιμοποιείτε.

Μην το φορτώνεται....άσκοπα.

 

Έχω 1000 synths.....και βασικά χρησιμοποιώ κάνα hammond και κανα πιάνο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, LK είπε

.

Μην το φορτώνεται....άσκοπα.

 

 

Και με αυτά που περιέχονται στις βασικές εκδόσεις των δημοφιλών DAWz πλέον, άμα το χεις και είσαι και ομορφάντρας, πας καρφί για Hollywood.

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 minutes ago, cos_dr said:

Και με αυτά που περιέχονται στις βασικές εκδόσεις των δημοφιλών DAWz πλέον, άμα το χεις και είσαι και ομορφάντρας, πας καρφί για Hollywood.

Το φανταζομαι, αν και έχω πάψει να ενημερώνομαι εδώ και χρόνια.....πολλά.

 

Βάρυναν και τα λειτουργικά.....βάρυναν και τα προγράμματα.....ποιος θα σου έλεγε ότι με 8GB ram και 2 TB σκληρό, και τετραπυρηνο i5 θα εισαι λίγος το 1998...και θα τον πίστευες...

 

Edit:

Άσχετο, έβλεπα τις προάλλες ξανά το under siege 2 όπου ο Σιγκαλ είχε ένα apple newton....το οποίο υποτίθεται στην ταινία είχε 1GB ram και γελούσα για ενα τέταρτο μονος μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Το φανταζομαι, αν και έχω πάψει να ενημερώνομαι εδώ και χρόνια.....πολλά.

 

Βάρυναν και τα λειτουργικά.....βάρυναν και τα προγράμματα.....ποιος θα σου έλεγε ότι με 8GB ram και 2 TB σκληρό, και τετραπυρηνο i5 θα εισαι λίγος το 1998...και θα τον πίστευες...

 

Edit:

Άσχετο, έβλεπα τις προάλλες ξανά το under siege 2 όπου ο Σιγκαλ είχε ένα apple newton....το οποίο υποτίθεται στην ταινία είχε 1GB ram και γελούσα για ενα τέταρτο μονος μου.

 

 

To λίγος εξαρτάται.

 Εξαρτάται από το τι θες να κάνεις, με τι απόδοση και σε πόσο χρόνο και να ξέρεις πως να το κάνεις.

 Σε desktop δεν είναι λίγα αυτά τα specs.

 Τα λάπτοπ είναι λίγο διαφορετικά.

 

 Επίσης στα λαπτοπ παίζουν ενεργειακά θέματα ανάλογα με το τι υπάρχει μέσα.

 Πολλές φορές στο ζόρισμα π.χ. η cpu και η κάρτα γραφικών κάνουν throttling και τα όρια σε συνάρτηση με την ανοχή και αντοχή της μπαταρίας είναι σχετικά, ακόμα και η συσκευή ειναι στο ρεύμα γιατί υπάρχει μεγαλύτερη σχέση μπαταρίας-ρευματος με την απόδοση του συστήματος από ότι στο παρελθόν.

 

 Αυτά τα φαινόμενα συνήθως, όταν τα πιο φθηνά λαπτοπ πάμε να τα ζορίσουμε περαν της casual χρήσης σε εφαρμογές, είναι πιο εμφανή και έχουν αποτέλεσμα τα latency κλπ.

 

 Στα λαπτοπ ιδιαίτερα δεν μπορείς να κανεις και ιδιαιτερες παρεμβάσεις σε επίπεδο bios για να παρακαμψεις πολλά από αυτά, σε αντίθεση με την ευελιξία των budget desktop που μπορεις να προβεις σε κάποια tweaks, γιατι στα λάπτοπ τα περιθώρια ανοχής των components ειναι μικρότερα.

 

 Με λιγα λόγια παρτε RYZEN, τον threadripper χαχαχαχαχαχαχα

 Οχι εντάξει

 και με εναν 2700x και δεκάξι γιγα μνήμης γρήγορης πετάς.

 Στίβεις οτι vst και να του βάλεις ταυτόχρονα.

 Και με πιο μικρούς.

 Εγώ τα στιβω ακόμα με εναν 4790k που πήρα το 14

 Δεν καταλαβαίνει τιποτα ακομα.

 Τιποτα μιλάμε, δεν νιώθει . Χασμουριέται.

 Όλα realtime με 5ms καθυστέρηση απο την έρημη τη lexicon lamdba που απορώ πως δεν τα έχει τινάξει ακόμα. Αυτή πρέπει να την έχω καμια δεκαπενταριά χρόνια.Σκυλί. χαχαχαχαχαχαχα

 Και είμαι γνωστός για το οργίασμά μου στα VST όταν εχω κέφια.

 

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει βρε Κώστα, δεν ήταν και των 400 ευρώ.

Σχεδόν sub premium laptop ήταν και είχε και προσφορά έξτρα μόνιτορ.

Και όλα τα ενεργειακά κλπ τα έχω απενεργοποιημένα.

Απλά βρέθηκε στο δρόμο μου και αποφάσισα στο φτερό.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

21 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Εντάξει βρε Κώστα, δεν ήταν και των 400 ευρώ.

Σχεδόν sub premium laptop ήταν και είχε και προσφορά έξτρα μόνιτορ.

Και όλα τα ενεργειακά κλπ τα έχω απενεργοποιημένα.

Απλά βρέθηκε στο δρόμο μου και αποφάσισα στο φτερό.

 

Η αναφορά μου πάντως ήταν γενική.

 Γενικά, έξω από το πλαίσιο του συγκεκριμένου θέματος.

 

 Το πιο πιθανό στη δική σου περίπτωση είναι να βελτιωθεί η απόδοση του συστηματος/θέματα μνημης με ενα κιτ 16gb μνημων στους 1600 μεγάκυκλους. Αν και έτσι σαν γνώμη δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.

 

 εξάλλου εγω εχω κανει μουσικες εγγραφες και επεξεργασίες σε πολυ παλαιότερα λάπτοπ με εξίσου εξαιρετικό και απαιτητικό software και με λιγότερη μνήμη. Αλλά εν γένει πιο ελαφριές εκδόσεις των προγραμμάτων σε άλλο λειτουργικό, άλλες εποχές.

 

 Δεν έχω δοκιμασει με συγχρονο λαπτοπ των προδιαγραφών που έχεις σε windows 10.

 

 και καποια ενεργειακα να τα έχεις απενεργοποιημένα απο τα windows, ειναι θέμα hardware κάποιοι περιορισμοί σε συνάρτηση του usage με τη θερμοκρασία κλπ..

 

 Μελετάω πολύ, εκτενώς το θέμα των εξελιξεων των υπολογιστών και κάνω πειράματα απο χομπι σε αυτούς 40 χρονια τώρα. Γιατι είμαι εισοδηματίας ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ χαβαλές, δυτικοκομμουνιστής, και είχα πολύ χρόνο να σκοτώσω. Δεν μόχθησα πολύ στη ζωή, μου φέρθηκε καλα. Πάραυτα δεν ειμαι αυθεντία, μιλάω εμπειρικά.

 

 Οι laptop επεξεργαστες στην απόδοση δεν έχουν καμια σχέση με τους desktop ακόμα και να μοιράζονται το ίδιο πρόθεμα. i5/i7 ryzen δεν λέει τίποτα μεταξύ των δυο αυτών κατηγοριών.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου