Προς το περιεχόμενο

Νέο κομμάτι...


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλαξα αρκετά. Στάθμη προενίσχυσης σε κάθε όργανο, επίπεδα μίξης, compression και eq. Επίσης, άλλαξα ρύθμιση στο wah της πρώτης ρυθμικής κιθάρας ώστε να μην θάβει την lead.

 

new6.mp3

 

65294910_Screenshot2020-02-0916_51_29.thumb.png.be38c630cdfae8442fe72f1fc1c06719.png

 

 

Ευχαριστώ Δημήτρη! Υπερπολύτιμες οι συμβουλές σου και δεν τις γράφει και κανένα μανουάλι!

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολύ καλύτερα.

Αν και σηκώνει κι άλλο.

Δες εκεί στην εισαγωγή μην βάζεις μπότα ντουπ ντουπ.

Βάλε εκεί hihat και ανα 4 μπότα. Ακούγεται πολύ βαρύ.

Γενικά έχε υπόψη ότι όλα τα daw αθροίζουν. Δηλαδή το μαστερ αθροίζει τα επι μέρους. Μπορεί να μην φτάνουν ψηλά τα επι μέρους τρακς αλλά το μαστερ σύντομα θα φτάσει.

Οπότε αφήνεις σε κάθε τρακ περιθώριο για να κινούνται οι κορυφές. Στο τέλος θα τικάρεις από λίγο εδώ και εκεί ή με κομπρέσορα ή eq πιό θα κάτσει πιό ψηλά στην τελική

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο σου Γιωργο,απο οσα εχεις βαλει μεχρι τωρα.

Συνθετικα και ηχητικα.

Ισως θελει μια πιο ευδιακριτη μελωδια.

Και τα τυμπανα λιγο πιο χαμηλα.

Σε γενικες ομως ωραιο και μπραβο.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, gvour said:

Το καλυτερο σου Γιωργο,απο οσα εχεις βαλει μεχρι τωρα.

Συνθετικα και ηχητικα.

Ισως θελει μια πιο ευδιακριτη μελωδια.

Και τα τυμπανα λιγο πιο χαμηλα.

Σε γενικες ομως ωραιο και μπραβο.

 

 

Ηχητικα, σιγουρα ειναι το καλυτερο μου. Και εντος χρονου, και καθαροι ηχοι και αξιοπρεπες μιξαρισμα. Η καθαρη κιθαρα, μονο, ηθελε παραπανω gain (στο οριο του breakup) και compression.

 

Θα ηταν και το αγαπημενο μου, εαν ειχα πιο ξεκαθαρες μελωδιες. Ειχε παει 2 το βραδυ και ειχαν μεινει τα σολο να γραψω. Και απλα επαιζα, αναρχα, σα να παιζω σε backing track. Καθολου δομημενο και με σχεδιο παιξιμο. Και το κομματι χανει πολυ λογω αυτου.

 

Το επομενο θα ειναι καλυτερο!

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πέσει σε βαθιά νερά και κολυμπάς.

Αυτή είναι η ουσία.

 

Μην τρελαίνεσαι.

Γράψε σωστά. Ώστε κάθε κανάλι σου να θέλει μετά eq.

Μετά θέλει studio παραγωγή αν είναι να βγεί έξω από το σπίτι και να πάει στην "Αγορά". Θέλει mastering θέλει monitors, θέλει plugins.

 

Υ.Γ. λίγο εκτός εντός θέματος από το Facebook μου.

 

Σπουδάζει Μουσική.
Με το που τελειώνει πρέπει να μάθει και ψηφιακή ή αναλογική εγγραφή.
Μαζεύει λεφτά και χρόνο δοκιμάζοντας μηχανήματα και διαβάζοντας εγχειρίδια χρήσης.
Ταυτόχρονα φροντίζει την προβολή του εαυτού του σε ψηφιακά κοινωνικά δίκτυα. Συν τις δημόσιες σχέσεις. Συν τις συμφωνίες.
Συν να μελετά. Συν να συνθέτει, συν να παράγει.

Κι όλα αυτά όσο είναι νέος και γερός για να τα ζήσει και να τα χαρεί.
Τόσο πονάει, τόσο αξίζει, τόσο το αγαπάμε.

 

 

  • Ευχαριστώ 1

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα σιγα μπαινω στο τρυπακι της δημιουργιας. Και ομολογω οτι μου διδει αναλογη ευχαριστηση με εκεινη του να παιζω μουσικη με αλλους. 

Τα κολπα στο pc θα τα μαθω, αργα ή γρηγορα. Καθαρα θεμα διαβασματος και εξασκησης.

 

Εκει που εχω μεγαλα κενα και ελλειψη γνωσεων, ειναι το μουσικο κομματι (ενορχηστρωση, αρμονια κλπ). Και αυτο πιστευω να το στρωσω καπως με τον καιρο. Ειναι κατι που θελει ακουσματα, αποκωδικοποιηση τους βασει τωρινων αναγκων, και πολυ χρονο για την εξαγωγη δεδομενων.

 

Και καλιο αργα παρα ποτε, Κωστα!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις πως έχεις διαφορετικά στάδια στο κάθε εκπόνημά σου.

Κάνε κάτι ωραία και ολοκληρωμένα. Και τα άλλα έπονται. Άλλωστε ηχολήπτες πολλοί, στούντιο άλλα τόσα.

 

Προσωπικά ξεκίνησα να συνθέτω. Εκεί έμεινα. 

Άλλος αναλαμβάνει τα επαγγελματικά μου. Και παίρνει τα project και τα κάνει mastered. Είμαι παρών , κι άλλος χρόνος ζωής βλέποντας και ακούγοντας μόνο.

 

Δεν βγαίνει αλλιώς χρονικά όταν εμπλέκεσαι επαγγελματικά πλέον.

 

Δεν γίνεται. Κάπου θα χάσεις.

Καταστάλαξα λοιπόν σε αυτό που με γεμίζει.

Στο σπίτι πρόχειρα θα τα φέρω να ακούγονται όπως θεωρω πως πρέπει.

Πηγαίνοντας όμως στον επαγγελματικό μου χώρο είδα και κατάλαβα ότι τσάμπα τραβιόμουν 4 ώρες να φέρω 12-14-18-28 κανάλια στην σειρά τους.

Και είπα.."Κωστάκη γράψε σωστά, πάρε μαζί σου τα vst και πήγαινέ τα να στα φέρουν εκεί που πρέπει να είναι.

(Με όλη μου την ειλικρίνεια στα γράφω).

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ευτυχως" δεν ασχολουμαι επαγγελματικα με τη μουσικη και δεν εχω αυτο το "αγχος" της αψογης δουλειας σε συναρτηση με τον διατιθεμενο χρονο.

 

Στη θεση σου, θα προτιμουσα να σπαταλω τον χρονο μου στη δημιουργια, και φυσικα θα προτιμουσα τον ειδικο για την στουντιο δουλεια. Ειναι το αποδοτικοτερο και με το βελτιστο ηχητικο αποτελεσμα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου