Προς το περιεχόμενο

Διαχείριση midi samples


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Ledge said:

α, δεν αναφερόμουν στη μνήμη. Η μνήμη που έχεις είναι δεδομένη (κάρτες μνήμης, που ίσως να μπορείς να τις αυξήσεις, ανάλογα με το μηχάνημά σου. Στον σκληρό δίσκο αναφερόμουν. Οι περιττές κυματομορφές στο trash δεν επηρεάζουν τη μνήμη

και εγώ πάντα στα κομματάκια που έρχονται από το ez vs όλα τα κομματάκια ενωμένα.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 Τα "τουβλάκια" αυτα (midi files) που μετέφερες στο τρακ απο το ez, μπορεί να τα παίξει το Groove Agent ή όποιο άλλο drum machine αναθέσεις, απλά αλλάζοντας το output του τρακ.

Αρα το πρόβλημα σου με την μνήμη μπορείς να το δεις αν αφαιρέσεις το ez αλλά χωρίς να σβήσεις τα τουβλάκια. Μπορεί να οφείλεται στο ez που είναι αυτό φορτωμένο με samples και βαραίνει το σύστημα. Πάντως έχω κι εγω περίεργες συμπεριφορές απο το Cubase και έχω σπαστεί αφάνταστα. Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να ασχοληθώ αυτό τον καιρο για να δω αν φταίει αυτό ή κάποιο/α plugin.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, yameth said:

 Τα "τουβλάκια" αυτα (midi files) που μετέφερες στο τρακ απο το ez, μπορεί να τα παίξει το Groove Agent ή όποιο άλλο drum machine αναθέσεις, απλά αλλάζοντας το output του τρακ....

 

 

....και το midi drum map να συμπληρώσω εγώ. 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
16 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

....και το midi map να συμπληρώσω εγώ. 

Σωστά αλλά συνήθως συμπίπτουν τα περισσότερα ή όσα drum kits ακολουθούν το GM protocol.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, yameth said:

 Τα "τουβλάκια" αυτα (midi files) που μετέφερες στο τρακ απο το ez, μπορεί να τα παίξει το Groove Agent ή όποιο άλλο drum machine αναθέσεις, απλά αλλάζοντας το output του τρακ.

 

δεν υπάρχει λόγος να γίνει αυτό, γιατί υποβαθμίζεται η όλη ποιότητα και χάνεις όλα τα πρόσθετα του ez, δηλαδή τον χωρισμό σε τύμπανο/track, εφέ, κομπρέσορες, μικρόφωνα, drum kits κλπ...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Χάνεις το νόημα. Σου λέω πως μπορεί να τα παίξει κάποιο άλλο (καλυτερα ή χειρότερα ηχητικά είναι θέμα άποψης).

Κάτι που δεν θα συνέβαινε αν τα τουβλάκια ήταν ήδη ήχοι.

Για να δεις λοιπόν αν παίζοντας το ίδιο πράγμα με άλλο VSTi σου λύνει το πρόβλημα μνήμης.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα χθες στο midi των drums, που εφτιαξα μεσω ezdrummer σε ενα κομματι, να το παιξω στο sonar μεσω του του δικου drummer vst. Το αποτελεσμα ηταν να χαθουν καποια parts και να ακουω λειψα τα τυμπανα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι αυτό που είπε σωστά (ως συνήθως) ο φάσιον.

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

....και το midi drum map να συμπληρώσω εγώ. 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gkourmoul1 said:

Δοκιμασα χθες στο midi των drums, που εφτιαξα μεσω ezdrummer σε ενα κομματι, να το παιξω στο sonar μεσω του του δικου drummer vst. Το αποτελεσμα ηταν να χαθουν καποια parts και να ακουω λειψα τα τυμπανα.

το σίγουρο είναι ότι δεν φτιάχτηκαν με το ίδιο drum map.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου