Προς το περιεχόμενο

Κορονοιος και παραγγελίες


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα παραγγείλει από Κίνα μέσω ebay, κάτι μικρό και έλαβα μήνυμα από τον seller (κατάστημα, όχι ιδιώτης) ότι λόγω του ιού έχουν κλείσει τα καταστήματά τους και γενικά οι μεταφορές και αποστολές προϊόντων διεξάγονται με δυσκολίες. Ως εκ τούτου μου δήλωσαν ότι δεν μπορούν να εγγηυθουν για την εξέλιξη της παραγγελίας και μου ζήτησαν την ακύρωση της και την επιστροφή των χρημάτων, πράγμα που συμφώνησα. 

 

Μπορεί ο ιός να μεταδοθεί από προϊόντα ηλεκτρονικής φύσης πχ μικρόφωνο, από Κίνα? 

Έχετε παραγγείλει αυτές τις μέρες από Κίνα από ebay? Τι μέλλει γενέσθαι με τις παραγγελίες σας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν κινειται τιποτα αυτες τις μερες. Ηταν τα παντα busy λογω επερχομενης (κινεζικης) πρωτοχρονιας, προεκυψε μετα και αυτο το θεμα με τον ιο και τα supply chains εχουν παραλυσει πληρως. Εχω κανει και εγω κατι παραγγελιες αλλα ευτυχως ειναι μικροπραγματα που δεν τα επειγομαι - εχω φιλο του οποιου το ερευνητικο project εχει παει πισω κατι μηνες ηδη γιατι τετοιο καιρο περιμενανε να ξεκινανε πειραματα και τα εξαρτηματα που χρειαζονται ειναι ακομα σε μια αποθηκη στην Κινα με νεοτερη ημερομηνια αποστολης τελη Μαρτη και αν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Λέει ότι μεταδίδεται και από επαφή με επιφάνειες. Μα τόσα καθημερινά προϊόντα που αγοράζουμε, κατασκευαζονται στην Κίνα! 

ρουχα και κάθε σχεδόν ηλεκτρονική συσκευή... 

Εγώ παρήγγειλα ένα pop filter μικροφώνου. Το ακύρωσα βέβαια, αλλά είναι όντως επικίνδυνο? Και από το eshop να το πάρω, made in China Θα γράφει απο πίσω 😂😂😂

Επεξεργασμένο από killbill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, killbill said:

Λέει ότι μεταδίδεται και από επαφή με επιφάνειες. Μα τόσα καθημερινά προϊόντα που αγοράζουμε, κατασκευαζονται στην Κίνα! 

ρουχα και κάθε σχεδόν ηλεκτρονική συσκευή... 

Εγώ παρήγγειλα ένα pop filter μικροφώνου. Το ακύρωσα βέβαια, αλλά είναι όντως επικίνδυνο? Και από το eshop να το πάρω, made in China Θα γράφει απο πίσω 😂😂😂

 

το ποπ φιλτερ είναι επικίνδυνο.

Μπορεί να το δοκίμασε κάποιος και να μην του άρεσε....

🤑

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, dimsonic said:

 

το ποπ φιλτερ είναι επικίνδυνο.

Μπορεί να το δοκίμασε κάποιος και να μην του άρεσε....

🤑

 

Και εαν το παρεις και αναλογικα, 1 στους 4 ειναι κινεζοι....

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gkourmoul1 said:

 

Και εαν το παρεις και αναλογικα, 1 στους 4 ειναι κινεζοι....

 

 

Και 1 στις 20 συσκευές δεν είναι κινέζικη.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις άρχισαν οι αναλύσεις που μιλάνε για πανδημία ανάλογη με την ισπανική γρίπη. Σε λίγο θα γίνει κατανοητό ότι πέρα από την υγεία, η παραγωγική οικονομία δεν θα μπορεί να ξαναπάρει μπροστά με την ίδια ευκολία που παίρνει η χρηματοοικονομική.
Τα δύο τρίτα της οικονομικής παραγωγής στην Κίνα έχουν κλείσει. Το 80% της βιομηχανικής παραγωγής και το 90% της εξαγωγικής βιομηχανίας.
Η Χιουντάι έκλεισε όλα της τα εργοστάσια στην Κορέα, λόγω έλλειψης εξαρτημάτων από την Κίνα. Για αντίστοιχους λόγους έκλεισε εργοστάσιο στην Ιταλία.
Και μόνο η προοπτική ενός συνδυασμού πανδημίας με εκατομμύρια νεκρούς από τη μια και οικονομικό σοκ από την άλλη, μπορεί να γίνει αυτοεκπληρούμενη προφητεία λόγω προεξόφλησης, ακόμα και αν βρεθεί εμβόλιο και περιοριστεί η εξάπλωση.

Μαντέψτε τώρα ποιες εξαγωγικές χώρες (Κίνα) βγαίνουν χαμένες... Και ποιες κερδισμένες (ΗΠΑ). Τυχαίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου