Προς το περιεχόμενο

Ανανεώσιμη ενέργεια. Κατα πόσο είναι εφικτή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, LK είπε

Πάντως για την Ιστορία η Γερμανία ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΣΘΕΝΑΡΑ στον λιγνίτη......πιο σθεναρα απο όλους και έχει χασει ΟΛΑ τα χρονοδιαγραμματα της "δικαιης μεταβασης".

Οι δικοι μας μονο φαινεται πως βιαζονται να κλεισουν τα εργοστασια του λιγνιτη.

 

https://www.kathimerini.gr/989456/article/oikonomia/epixeirhseis/h-germania-einai-akomh-kollhmenh-ston-lignith

Επιμένει στο λιγνίτη διότι μόνο έτσι μπορούν να λειτουργήσουν τα εργοστάσια που παράγουν ανεμογεννήτριες και αυτοκίνητα που πουλάνε στον υπόλοιπο κόσμο.

Καλά είναι δυνατόν να πιστεύει κανείς ότι μια χώρα με τόσο βαριά βιομηχανία μπορεί να καλύψει τις ανάγκες τις από τις ισχνές ΑΠΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Επειδή το παρακολουθώ το θέμα, και με ενδιαφέρει, και για τη δουλειά μου , και λόγω περιοχής, δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη.

 

Γενικά, όπως το έχω γράψει 1000 φορές , η επίφαση ενός σπουδαίου λόγου (εδώ προστασία περιβάλλοντος) πάντα είναι μια καλή προκάλυψη.

 

Από την άλλη, ΠΑΝΤΑ αυτή η επίφαση (τουλάχιστον στην Ελλάδα- αλλά υποθέτω και αλλού) είναι μια καλή μπιζνα.

 

Πέρυσι το χειμώνα , παράτησα ότι είχα στο γραφείο και ασχολιόμουνα ΜΟΝΟ με τη συσταση ενεργειακών κοινοτητων......οπου ειχε διαρρευσει οτι θα αλλαξει ο νομος σχετικα με την πρωτεραιότητα που ειχαν για αδειοδότηση.

 

Δεν μπορειτε να φανταστειτε πόσες εγιναν.

 

Και στο τελος, μιας και θα αλλαξει συντομα ο νομος (θα γινει ΑΜΕΣΑ), θα μεινουν στο ραφι........με τοσο εξοδα συστασης χαμενα.....

 

Επισης αυτο το τρεμουλο να κλεισουν μεχρι το 2023 όλες οι μοναδες της ΔΕΗ και οταν βλεπω τη Γερμανια (που ναι εξαγει φωτοβολταικα) να μην βιάζεται......επισης με προβληματιζει.

 

Και αν ειναι να κλεισει ΓΙΑΤΙ κανουν τηνν Πολεμαιδα 5 που στοιχισε τοσα δις (1,4) ...για να δουλεψει για 5 χρόνια;

 

Και πολλά....αλλα, οπου η ιστρορία θα δειξει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 hours ago, Κβαντική Διεμπλοκή said:

Ξέρεις το χειρότερο σε αυτόν τον κόσμο είναι ότι αυτοί που δεν έχουν ιδέα με το αντικείμενο θεωρούν τον εαυτό τους γνώστη.

Έτσι που τα λες ειναι φιλε μου έχεις πολύ δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Κβαντική Διεμπλοκή said:

Όλες αυτές που αναφέρεις υπάρχουν εδώ και 100 χρόνια και καμία δεν έχει αποδείξει ότι μπορεί να αντικαταστήσει τις συμβατικές.

Οι μεγάλες βιομηχανικες χώρες όπως ΗΠΑ και Κίνα δεν συμμετέχουν στην συμφωνία για το κλίμα διότι ξέρουν ότι πρόκειται για απάτη.Στην Ελλάδα και στην Ευρώπη συμβαίνει διότι οι Γερμανοί δεν παράγουν πετρέλαιο αλλά ανεμογεννήτριες φωτοβολταϊκά κτλ.

Και τους νόμους τους φτιάχνουν αυτοί.

Το να υπήρχαν ΑΠΕ θα ήταν ενάντια στους νομούς της φυσικής και της θερμοδυναμικής.

ώπα, κάτσε γιατί πήρες φόρα. Στη Γερμανία καταρχάς κατασκευάζεται αυτή τη στιγμή που μιλάμε ο αγωγός του TAP (Transadriatic Pipeline) που θα διπλασιάσει την παροχή της Ευρώπης από 10 δισεκατομμύρια κυβικά σε 20. Το αέριο είναι αζέρικης προέλευσης και φθηνότερο σε σχέση με τον λιγνίτη και το πετρέλαιο. Το να φτιάξεις μια υποδομή ΑΠΕ στη Γερμανία που έχει τη μισή ηλιοφάνεια από την Ελλάδα, αλλά τα διπλάσια φωτοβολταϊκά παρ' όλα αυτά, δεν θα ήταν επικερδές, ούτε θα σου εξασφάλιζε ενεργειακή αυτονομία. Οι Αμερικάνοι βρίσκουν φθηνό πετρέλαιο μέσω άλλων μέσων και έχουν και δικές τους πετρελαιοπηγές. Δεν είναι ότι οι ΑΠΕ δεν μπορούν να παράξουν επαρκώς ενέργεια, είναι το κέρδος. Οκ; Το κέρδος. Όχι απάτη. Και το κέρδος δεν έχει να κάνει με την ασφάλεια και την υγεία του πλανήτη και κανένος κατοίκου του. Και στην Κίνα δεν φορέσαν μάσκες τώρα λόγω του ιού. Φοράνε ήδη αρκετά χρόνια λόγω ατμοσφαιρικής ρύπανσης από τα εργοστάσια παραγωγής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ledge είπε

ώπα, κάτσε γιατί πήρες φόρα. Στη Γερμανία καταρχάς κατασκευάζεται αυτή τη στιγμή που μιλάμε ο αγωγός του TAP (Transadriatic Pipeline) που θα διπλασιάσει την παροχή της Ευρώπης από 10 δισεκατομμύρια κυβικά σε 20. Το αέριο είναι αζέρικης προέλευσης και φθηνότερο σε σχέση με τον λιγνίτη και το πετρέλαιο. Το να φτιάξεις μια υποδομή ΑΠΕ στη Γερμανία που έχει τη μισή ηλιοφάνεια από την Ελλάδα, αλλά τα διπλάσια φωτοβολταϊκά παρ' όλα αυτά, δεν θα ήταν επικερδές, ούτε θα σου εξασφάλιζε ενεργειακή αυτονομία. Οι Αμερικάνοι βρίσκουν φθηνό πετρέλαιο μέσω άλλων μέσων και έχουν και δικές τους πετρελαιοπηγές. Δεν είναι ότι οι ΑΠΕ δεν μπορούν να παράξουν επαρκώς ενέργεια, είναι το κέρδος. Οκ; Το κέρδος. Όχι απάτη. Και το κέρδος δεν έχει να κάνει με την ασφάλεια και την υγεία του πλανήτη και κανένος κατοίκου του. Και στην Κίνα δεν φορέσαν μάσκες τώρα λόγω του ιού. Φοράνε ήδη αρκετά χρόνια λόγω ατμοσφαιρικής ρύπανσης από τα εργοστάσια παραγωγής. 

Το φυσικό αέριο δεν είναι ΑΠΕ αλλά ΜΕΚ όπως είναι ο λιγνίτης και το πετρέλαιο.

Οι διάφορα των ΜΕΚ είναι ότι μπορούν να τροφοδοτούν με ενέργεια το σύστημα 24 ώρες το 24ωρο 365 μέρες το χρόνο στο μέγιστο της απόδοσης τούς.

Οι ΑΠΕ μόνο υπό ιδανικές συνθήκες που μπορεί να είναι απλά μερικές μέρες το χρόνο.

Κέρδος και απόδοσή είναι το ένα και το αυτό.

Παράγεις μεγάλη απόδοση έχεις μεγάλο κέρδος μικρή απόδοση μικρό κέρδος.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 minutes ago, Ledge said:

. Και το κέρδος δεν έχει να κάνει με την ασφάλεια και την υγεία του πλανήτη και κανένος κατοίκου του.

Συμφωνω σε αυτό.

Αλλα δεν τον πλασάρουν έτσι.

Για το καλό μας το κάνουν λενε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Κβαντική Διεμπλοκή said:

Το φυσικό αέριο δεν είναι ΑΠΕ αλλά ΜΕΚ όπως είναι ο λιγνίτης και το πετρέλαιο.

Δεν το είπα γι' αυτό. Ξέρω ότι δεν είναι ΑΠΕ. Το είπα γιατί δεν την ενδιαφέρει τη Γερμανία να είναι ανεξάρτητη μόνο από τον λιγνίτη.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα έχει δίκιο.

 Εγώ ειδικός δεν είμαι, δεν είμαι επιστήμονας αλλά σε μια συζήτηση που είχα με φίλο μου οικονομολόγο και δημοσιογράφο και μάλιστα δεξιό που τυγχάνει να είναι κολλητός μου, όταν τον ρώταγα για τις ΑΔΕ και του λέω γιατί αφού λένε πως είμαστε μια χώρα που υπάρχει η περιρρέουσα ατμόσφαιρα πως μπορεί σε αυτά τα θέματα και περι οφέλους και γιατί δεν τα προχωράνε και τέτοια ξέρετε τι μου είπε? ε?

 Σαν αυτά που λέει η κβαντική διαπλοκή. Δηλαδης πως ΑΥΤΑ είναι παραμύθια γιατι το κόστος ανάπτυξης/συντήρησης κλπ. είναι στην τελική ασύμφορο. Και μου είπε και την μπηχτή, αυτά που ακούτε για την νεοφιλελεύθερη οικονομία.... αν βγώ εγώ π.χ. μου λεει τους τελειώνω σε 10 λεπτά, εσύ μου λεει π.χ. δεν ξέρεις να απαντήσεις γιατί........ δεν ξέρεις.

 

 Κάτι τέτοια μου έλεγε.

 Άσε και το άλλο.

 Μια άλλη φορά μου είπε γιατί ήθελε να κανει ενα άρθρο στο οποίο εμπλεκόμουν και εγώ από τη δουλειά μου και τα συζηγΑΓΑΜΕ, τί μου λέει? Πες ότι θές δεν νοιάζει, μόνο για το ΣΥΡΙΖΑ μην πεις τίποτα. Ο Δεξιός!!!

 

 Και μετά όποτε λέω για συνωμοσίες ............ πέφτουν να με φάνε.

 Συνωμοσίες! Διαφθορά! Διαπλοκή!

 Σε μια κοινωνία κοινωνικοπολιτικοοικονομικοεπιστημονικοφλύαρη που πλέον ο απλός πολίτης, ο ΕΡΓΑΤΗΣ σαν εμένα που τραβάει κουπί δυσκολεύεται όλο και περισσότερο να διακρίνει το σωστό από το λάθος, την ΑΛΗΘΕΙΑ απο το ΨΕΜΑ και ΠΝΙΓΕΤΑΙ στα ΧΡΕΗ, την ΑΠΟΓΝΩΣΗ, τον ΦΟΒΟ, τη ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ, την ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ, τη ΣΑΘΡΟΤΗΤΑ, την ΔΥΣΟΣΜΙΑ.

 

 Και δεν ξεσηκώνεται γιατι φοβάται.

 ΦΟΒΑΜΑΙ!

 ΦΟΒΟΣ!!!! ΦΟΒΟΣ!

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/10/2020 at 2:16 PM, Κβαντική Διεμπλοκή said:

Οι ΑΠΕ στοιχίζουν 25-55 λεπτά η kwh όταν το ρεύμα της ΔΕΗ στοιχίζει 9-11 λεπτά.Ξερω πολύ καλά τι έγραψα.

Και επειδή τυχαίνει να είμαι μηχανολόγος δεν υπάρχουν ΑΠΕ.Αυτο είναι παραμύθι.Αντιθετως  οι ΑΠΕ είναι χειρότερες για το περιβάλλον καθώς είναι πολύ λιγότερο αποδοτικές.Περιπου 

2-8% απόδοση όταν μια ΜΕΚ φτάνει ως και 40%

Εν πάση περιπτώσει στο θέμα μας.Για πακέτα υπάρχει η λύση του banggood που μπορείς να παραλάβεις δέμα μέσω ευρωπαϊκής Ένωσης χωρίς να πληρώσεις τελωνείο αφού έχει εκτελωνισμο η εταιρία τα δέματα.Βεβαια δεν είναι τόσο φτηνά όσο το AliExpress αλλά αν παραγγέλνεις πολλά πράγματα μαζί και όχι ένα ένα τοτε συμφέρει αρκετά.Και παράδοση σε 15 μέρες.Απλα στο check out επιλέγεις αποστολής μέσω direct mail.Κοστος ταχυδρομικών περίπου 2.5 ευρώ.

 

σημερα ήμουν στο VPO (Vessel Performance Optimization) Forum , και είχε και μια σχετική ομιλία του Αντώνη Τρακάκη "LNG as Global Marine Fuel" εννοώντας την χρήση του LNG ακόμη και σε μη-LNGC, δηλαδή σε συμβατικά COT ή και BC πλοία, ο οποίος μεταξύ των άλλων έλεγε πόσο ΓΤΠ είναι η μεθανόλη, και πως τουλάχιστον με το μεθάνιο το όλο σκηνικό γίνεται "βιώσιμο" λειτουργικά (με σκοπό πάντα την μείωση της ανόδου της θερμοκρασίας). Να δηλώσω εδω οτι η φυσική μου σταματάει στην φυσική ΙΙ του τμηματος πληροφορικής 1ου έτους.

Να σου πω οτι έχει στηθεί ένα ολόκληρο κύκλωμα παρακολούθησης και καταγραφής των ρύπων, και του ενεργειακού αποτυπώματος του κάθε βαποριού στις ευρωπαϊκές αλλά και παγκόσμιες θάλασσες, είτε λέγεται MRV είτε IMO, που υποτίθεται χρεώνει ανάλογα με το πόσο ρυπαίνεις, οπότε χρησιμοποιεί τους ρύπους σαν "νόμισμα" ή "αγαθό" με την αρνητική έννοια, αν πχ. δικαιούσαι να κάψεις Χ και κάψεις Υ<Χ τότε πιστώνεσαι την διαφορά και μπορείς και να την εξαγοράσεις.

Είχε και παρουσιάσεις σε σχέση με την πράσινη ανάπτυξη, κτλ...

 

Οπότε μιλάμε για τρεντάρα.....

 

Στο μεταξύ έχουμε αρχίζει να βλέπουμε βενζινοκινητήρες όπως ο skyactiv-X της Mazda με χρήση βενζίνης, μια υποτυπώδη παρουσία supercharger και ηλεκτρικής βοήθησης (αρα και ημι-hybrid), επιδόσεις ενός νορμάλ τούρμπο, πολύ καλή απόδοση και κατανάλωση επιπέδου diesel, χωρίς το επιπρόσθετο κόστος του ντισελ και χωρίς το βάρος και την συντήρηση αλλα και κόστος ηλεκτρομηχανής και μπαταριών.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ledge είπε

Δεν το είπα γι' αυτό. Ξέρω ότι δεν είναι ΑΠΕ. Το είπα γιατί δεν την ενδιαφέρει τη Γερμανία να είναι ανεξάρτητη μόνο από τον λιγνίτη.

Μα η Γερμανία είναι ένα βιομηχανικός γίγαντας.Ξερει τι ενέργεια χρειάζεται για να μπορεί να καλύψει στις ανάγκες της? Γι'αυτό η Μέρκελ γλύφει τον Πούτιν διότι αν τους κλείσουν την στρόφιγγα φαληρισαν.Ειναι ένα γίγαντας με πήλινα πόδια διότι έχει βιομηχανίες χωρίς ενέργεια.Σε αντίθεση με ΗΠΑ Κίνα Ρωσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου