Προς το περιεχόμενο

Ανανεώσιμη ενέργεια. Κατα πόσο είναι εφικτή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Κβαντική Διεμπλοκή said:

.Ειναι ένα γίγαντας με πήλινα πόδια

οκ, αλλά ο γίγαντας με τα πήλινα πόδια, έχει ένα τρις εξαγωγές. Και σε αγοράζει σε μισό δευτερόλεπτο. Το παιχνίδι όντως έχει να κάνει με τους Ρώσους και με τον καινούριο αγωγό που θέλουν να κάνουν στη Μεσόγειο. Αλλά παρ' όλα αυτά, οι ΑΠΕ είναι εφικτές. Και ναι, στην Ελλάδα δεν τις θέλουμε, γιατί θέλουμε να πληρώνουμε αργόμισθους και να καίμε μέχρι και σκουπίδια. Η ΔΕΗ εξάλλου προώθησε τα φωτοβολταϊκά και ύστερα άλλαξε μονομερώς τις συμβάσεις, αλλάζοντας τα τιμολόγια και μειώνοντας τις αποδόσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

4 λεπτά πριν, Ledge είπε

οκ, αλλά ο γίγαντας με τα πήλινα πόδια, έχει ένα τρις εξαγωγές. Και σε αγοράζει σε μισό δευτερόλεπτο. Το παιχνίδι όντως έχει να κάνει με τους Ρώσους και με τον καινούριο αγωγό που θέλουν να κάνουν στη Μεσόγειο. Αλλά παρ' όλα αυτά, οι ΑΠΕ είναι εφικτές. Και ναι, στην Ελλάδα δεν τις θέλουμε, γιατί θέλουμε να πληρώνουμε αργόμισθους και να καίμε μέχρι και σκουπίδια. Η ΔΕΗ εξάλλου προώθησε τα φωτοβολταϊκά και ύστερα άλλαξε μονομερώς τις συμβάσεις, αλλάζοντας τα τιμολόγια και μειώνοντας τις αποδόσεις

Φίλε μου ακόμη και αν γεμίζαμε ολόκληρη την χώρα από άκρη σε άκρη με ΑΠΕ στο τέλος η ενέργεια δεν θα έφτανε ούτε για το 20% των αναγκών μας.Με τιμολόγιο για όλους εμάς 5 φορές πάνω από ότι τώρα.

Δεν λίγο πίνακες με τιμές kwh στην Ευρώπη.

Όπου υπάρχουν ΑΠΕ πχ Δανία οι τιμές είναι στα ύψη.

Χρησιμοποιώ τον όρο ΑΠΕ κατά συνθήκη διότι δεν υφίσταται κάτι τέτοιο.

Ανανεώσιμη πηγή ενέργειας είναι ενάντια στους νομούς της φυσικής απλά τον εισήγαγαν για να ταισουν σανό την πλεμπα.Σορρυ.

Ναι μας αγοράζουν διότι αγοράζουμε τα παραμύθια τους.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 hour ago, Κβαντική Διεμπλοκή said:

Το να υπήρχαν ΑΠΕ θα ήταν ενάντια στους νομούς της φυσικής και της θερμοδυναμικής.

Πως? Μήπως έχεις μπερδέψει τα συστήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, harilatron είπε

Πως? Μήπως έχεις μπερδέψει τα συστήματα?

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Πρώτος_θερμοδυναμικός_νόμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Οι εκτιμήσεις για την ακαθάριστη κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας κατά το έτος 2010, την προσδιορίζαν σε 61 TWh*" (http://library.tee.gr/digital/kma/kma_m1532/kma_m1532_kouskouridis.pdf)

"In 2018, utility scale solar power generated 66.6 terawatt-hours (TWh), 1.66% of total U.S. electricity".

(https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_power_in_the_United_States)

 

άρα αν θεωρήσουμε τα στοιχεία αληθή, η ηλιακή ενέργεια που παράγουν οι ΗΠΑ υπερκαλύπτει τις ανάγκες της Ελλάδας. Από 'κει και πέρα, δε θα προσπαθήσω να σε πείσω για κάτι άλλο. Ο καθένας ας πιστεύει ό,τι θέλει

 

3 minutes ago, Κβαντική Διεμπλοκή said:

μα ισχύει ο πρώτος θερμοδυναμικός νόμος στις ΑΠΕ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ledge είπε

"Οι εκτιμήσεις για την ακαθάριστη κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας κατά το έτος 2010, την προσδιορίζαν σε 61 TWh*" (http://library.tee.gr/digital/kma/kma_m1532/kma_m1532_kouskouridis.pdf)

"In 2018, utility scale solar power generated 66.6 terawatt-hours (TWh), 1.66% of total U.S. electricity".

(https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_power_in_the_United_States)

 

άρα αν θεωρήσουμε τα στοιχεία αληθή, η ηλιακή ενέργεια που παράγουν οι ΗΠΑ υπερκαλύπτει τις ανάγκες της Ελλάδας. Από 'κει και πέρα, δε θα προσπαθήσω να σε πείσω για κάτι άλλο. Ο καθένας ας πιστεύει ό,τι θέλει

 

Προφανώς στην Ελλάδα έχουμε όλοι ηλεκτρικά αυτοκίνητα και ηλεκτρικά μποιλερ.Η ΔΕΗ δίνει απλώς ένα μικρο ποσοστό των αναγκών μας σε ενέργεια.Περα από το ότι οι εκτάσεις φωτοβολταϊκών των ΗΠΑ πρέπει να καταλαμβάνουν μεγαλύτερη έκταση από την Ελλάδα.Αλλα αυτό ας το αφήσουμε στην άκρη μπορούμε να πάμε μετανάστες.

Το ότι καλύπτουν το 1,66% των ΗΠΑ το είδες;

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάβεις το θερμοσίφωνο, καις ρεύμα, ζεσταίνει το νερό. Έχεις ηλιακό, η ηλιακή ενέργεια ζεσταίνει το νερό ΧΩΡΙΣ να καις ρεύμα. Μετατροπή ενέργειας.

3 minutes ago, Κβαντική Διεμπλοκή said:

Αλλα αυτό ας το αφήσουμε στην άκρη μπορούμε να πάμε μετανάστες.

όχι, όχι φίλε μου...δε θα το αφήσουμε αυτό για να πάμε στους μετανάστες. Γιατί οι λόγοι που αντιδράς τόση ώρα μοιάζουν να είναι πολιτικής φύσεως και αυτό φάνηκε και από comment που έκανες σχετικά με τη ΔΕΗ στην αρχή...

Επεξεργασμένο από Ledge
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ledge είπε

Ανάβεις το θερμοσίφωνο, καις ρεύμα, ζεσταίνει το νερό. Έχεις ηλιακό, η ηλιακή ενέργεια ζεσταίνει το νερό ΧΩΡΙΣ να καις ρεύμα. Μετατροπή ενέργειας.

όχι, όχι φίλε μου...δε θα το αφήσουμε αυτό για να πάμε στους μετανάστες. Γιατί οι λόγοι που αντιδράς τόσοι ώρα μοιάζουν να είναι πολιτικής φύσεως και αυτό φάνηκε και από comment που έκανες σχετικά με τη ΔΕΗ στην αρχή...

Δεν ξέρω τι εννοείς πολιτικής φύσεως ίσως και να έχεις δίκιο.

Δεν έχω ψηφίσει ποτέ μου και θεωρώ ανόητους όσους ψηφίζουν τους δυνάστες τους.Αυτο εννοείς;

Προφανώς είμαστε πολιτικά όντα.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Κβαντική Διεμπλοκή said:

Δεν ξέρω τι εννοείς πολιτικής φύσεως ίσως και να έχεις δίκιο.

Δεν έχω ψηφίσει ποτέ μου και θεωρώ ανόητους όσους ψηφίζουν τους δυνάστες τους.Αυτο εννοείς;

δεν θέλω να συνεχίσω την κουβέντα. Δεν έχει νόημα. Έχουμε διαφορετικές απόψεις και δεν υπάρχει λόγος να προσπαθώ να σε πείσω ή να με πείσεις για κάτι. Απλά κάποια σχόλιά σου, τα ερμηνεύω κατά το δοκούν. 

  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
16 minutes ago, Ledge said:

δε θα το αφήσουμε αυτό για να πάμε στους μετανάστες. Γιατί οι λόγοι που αντιδράς τόση ώρα μοιάζουν να είναι πολιτικής φύσεως και αυτό φάνηκε και από comment που έκανες σχετικά με τη ΔΕΗ στην αρχή...

Νομιζω εδω , και σορρυ για την παρεμβαση, λαθος κατάλαβες.

Εννοουσε να πάμε μεταναστες στην Αμερικη , που εχουν ηλιακή ενέργεια.....όχι στο μεταναστευτικό στην Ελλάδα.

Κατα τα άλλα, όπως επιθυμειτε , στο να συνεχισετε ή οχι τη συζήτηση.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου