Προς το περιεχόμενο

Ανανεώσιμη ενέργεια. Κατα πόσο είναι εφικτή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, LK said:

Νομιζω εδω , και σορρυ για την παρεμβαση, λαθος κατάλαβες.

Εννοουσε να πάμε μεταναστες στην Αμερικη , που εχουν ηλιακή ενέργεια.....όχι στο μεταναστευτικό στην Ελλάδα.

πιθανώς. Αν και έγινε κι ένα edit μετά. Anyways...

21 minutes ago, Κβαντική Διεμπλοκή said:

ο ότι καλύπτουν το 1,66% των ΗΠΑ το είδες;

Δεν παράγουμε ούτε κρεμμύδια. Παράγουν τα πάντα και καταναλώνουν και παράγουν τα περισσότερα σκουπίδια παγκοσμίως. Η σύγκριση ήταν για να καταλάβεις τα νούμερα και ότι ναι, ενδεχομένως μια αυξημένη χρήση ΑΠΕ θα βοηθούσε στην παραγωγή ενέργειας. Έχουν πολύ περισσότερο συμφέρον να επιμένουν στην παρούσα κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator
2 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Οι μεγάλες βιομηχανικες χώρες όπως ΗΠΑ και Κίνα δεν συμμετέχουν στην συμφωνία για το κλίμα διότι ξέρουν ότι πρόκειται για απάτη.Στην Ελλάδα και στην Ευρώπη συμβαίνει διότι οι Γερμανοί δεν παράγουν πετρέλαιο αλλά ανεμογεννήτριες φωτοβολταϊκά κτλ.

Και τους νόμους τους φτιάχνουν αυτοί.

Και τα δύο είναι αυθαίρετα συμπεράσματα.

Η Αμερική με τον ένα πρόεδρο συμμετείχε και με τον τελευταίο που δεν είναι και ο πιο ισορροπημένος (περιμένουμε ακόμα και  Αρμαγεδώνα), αποσύρθηκε. Η δε Κίνα εισάγει ακόμα και απόβλητα, το Πεκίνο έχει ορατότητα 10 μέτρα κάποιες εποχές και οι νόμοι ζυμώνονται ανάλογα με τις ανάγκες μιας απολυταρχικά διοικούμενης χωρας και με ερώτημα αν η οικονομική άνοδος της μεταφράζεται σε ποιότητα ζωής κατα κεφαλήν.

Οσο για την Γερμανία, δεν ξέρω αν μπορείς να στηρίξεις με κάποιες αναφορές αυτό που λες. Λες και οι υπόλοιποι 27 δεν υπάρχουν για να υποστηρίξουν το αντίθετο αν ισχύει.

 

ΥΓ Νομίζω με έχει ήδη καλύψει ο Ledge και δεν τον πρόλαβα. Μίλαγα στο τηλέφωνο. Περίπου μια ώρα :)

  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 hours ago, Κβαντική Διεμπλοκή said:

.Στην Ελλάδα και στην Ευρώπη συμβαίνει διότι οι Γερμανοί δεν παράγουν πετρέλαιο αλλά ανεμογεννήτριες φωτοβολταϊκά κτλ.

 

Εμείς στο θέμα της των ΑΠΕ είμαστε σε λίγο καλύτερη μοίρα από τους Γερμανούς λόγω ηλιοφάνειας και κορυφογραμμών. 

Και βέβαια δεν είμαστε πετρελαιάδες. 

Ακόμα και παραμύθι να ήταν όλο αυτό με τις ΑΠΕ (που δεν είναι) θα έπρεπε να το διαφημίζουμε ως αλήθεια. 

 

Υπάρχουν στοιχεία αλήθειας σε αυτά που περιγράφεις σε σχέση με τον κύκλο ζωής ενός στοιχείου παραγωγής ΑΠΕ (π.χ. ένα panel) αλλά η κατάσταση είναι πολύ διαφορετική (προς το καλύτερο) τεχνιλογικά απ ότι ήταν πριν 20 χρόνια. 

Τέλος, η κατάσταση με την επάρκεια των ορυκτών καυσίμων είναι πολύ χειρότερη απ ότι ήταν πριν 20 χρόνια. 

Για την Ελλάδα το θέμα των ΑΠΕ είναι αυτό που θα λέγαμε "no brainer". Δηλαδή μπορείς να πεις "ναι" χωρίς πολύ σκέψη. 

 

(Κατά τα άλλα ελπίζω να πείστηκες ότι δεν παραβιάζεται κανένας θερμοδυναμικός (ή άλλος φυσικός) νόμος με τη μετατροπή της ηλιακής ακτιβοβολίας σε ηλεκτρική ενέργεια)

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, harilatron είπε

 

Εμείς στο θέμα της των ΑΠΕ είμαστε σε λίγο καλύτερη μοίρα από τους Γερμανούς λόγω ηλιοφάνειας και κορυφογραμμών. 

Και βέβαια δεν είμαστε πετρελαιάδες. 

Ακόμα και παραμύθι να ήταν όλο αυτό με τις ΑΠΕ (που δεν είναι) θα έπρεπε να το διαφημίζουμε ως αλήθεια. 

 

Υπάρχουν στοιχεία αλήθειας σε αυτά που περιγράφεις σε σχέση με τον κύκλο ζωής ενός στοιχείου παραγωγής ΑΠΕ (π.χ. ένα panel) αλλά η κατάσταση είναι πολύ διαφορετική (προς το καλύτερο) τεχνιλογικά απ ότι ήταν πριν 20 χρόνια. 

Τέλος, η κατάσταση με την επάρκεια των ορυκτών καυσίμων είναι πολύ χειρότερη απ ότι ήταν πριν 20 χρόνια. 

Για την Ελλάδα το θέμα των ΑΠΕ είναι αυτό που θα λέγαμε "no brainer". Δηλαδή μπορείς να πεις "ναι" χωρίς πολύ σκέψη. 

 

(Κατά τα άλλα ελπίζω να πείστηκες ότι δεν παραβιάζεται κανένας θερμοδυναμικός (ή άλλος φυσικός) νόμος με τη μετατροπή της ηλιακής ακτιβοβολίας σε ηλεκτρική ενέργεια)

Με αυτό το χωρίς σκέψη no brainer με έπεισες.

Για τα υπόλοιπα δεν νομίζω ότι έχει και πολύ σημασία να συνεχίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Με αυτό το χωρίς σκέψη no brainer με έπεισες.

Για τα υπόλοιπα δεν νομίζω ότι έχει και πολύ σημασία να συνεχίσω.

Ξέρω ποια βίντεο στο youtube έχεις παρακολουθήσει... εμένα με ενδιαφέρει να μην σταματήσουν οι επενδύσεις στα πάνελ και τις μπαταρίες από τις τεχνολογικά ανεπτυγμένες χώρες ώστε να γίνουν καλύτερα και φτηνότερα όσο γίνεται, τι θα κάνει η Ελλάδα με ενδιαφέρει λίγο αφού και σωστά να επιλέξει θα το κάνει για τους λάθος λόγους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στην Ελλάδα έχουμε κάποιες ιδιαιτερότητες. 

Ας πουμε η μονάδα Πτολεμαΐδα 5,πρέπει να ναι η μοναδική παγκοσμίως που ξέρουμε ποτε θα κλείσει, αλλα οχι ποτέ θα ανοίξει. 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο blog για το παραμύθι των ΑΠΕ είναι το archaeopteryx blogspot.

Ελπίζω, να μήν αφήσουμε να ισοπεδωθούν όλες οι βουνοκορφές της χώρας,χάριν της πράσινης κονόμας.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμένα θέματα είναι λιγότερο εύκολα να αναλυθούν απ' όσο φαίνεται.

Ήμουν υπέρ των ΑΠΕ και κατά της πυρηνικής ενέργειας για σχεδόν όλη μου την ζωή μέχρι που ένας φίλος με ενημέρωσε για την άγνοιά μου στα πραγματικά επιστημονικά δεδομένα και προσπαθώντας να κάνω αντίλογο άρχισα να ψάχνω λίγο.

Οι γνώσεις μου σε αυτό το αντικείμενο είναι επιπέδου λυκείου οπότε μου είναι δύσκολο να παρακολουθήσω τον διάλογο, αλλά αυτό που παρατηρώ είναι ότι όλο και περισσότεροι επιστήμονες αναγνωρίζουν την αδυναμία των ΑΠΕ να παρέχουν την απαιτούμενη ενέργεια αλλά και την καταστροφή που μπορούν να προκαλέσουν. Επίσης φαίνεται να υπάρχει μια παρεξήγηση αναφορικά με την πυρηνική ενέργεια η οποία ίσως τελικά να είναι η καλύτερη λύση. 

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτα, απλά προσπαθώ να έχω λιγότερες βεβαιότητες και περισσότερες απορίες. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να θέσω εδώ ένα ερώτημα, νομίζω κομβικής σημασίας.

 

Τελικά πώς μπορούμε να προστατεύσουμε αυτό τον άμοιρο τον πλανήτη μας, από την άποψη της παραγωγής/διαχείρισης της ενέργειας? 

 

Αν δεν γίνεται μέσω των ΑΠΕ, τότε πώς?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα το θέμα είναι πως η Ελλάδα δεν θέλει να πάει στις ΑΠΕ για να σώσει τον κοσμο της ή το περιβάλλον της απο τον επιβλαβή λιγνίτη ,  αλλα για το οτι τρώει πρόστιμα για τον επιβλαβή λιγνίτη. 

Αν ήθελε το πρώτο, θα το σχεδίαζε πολύ καλλίτερα......και πολυ πιο πριν.

 

Αρα ετσι οπως τίθεται το θεμα και μονον με βαζει σε σκέψεις για τα κίνητρα....   όλων. 

 

Ειναι σαν να λεμε οτι ενας μαγαζάτορας δεν αφήνει τους πελάτες του να καπνίσουν γιατι ανησυχεί για την υγεία τους.

Μπα, μαλλον  γιατί φοβάται για το προστιμο το κάνει. 

 

Τώρα αν η εναλλακτική ειναι καλλιτερη _απο τον λιγνίτη- δεν εχω τις γνώσεις να το ξέρω. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου