Προς το περιεχόμενο

Ανανεώσιμη ενέργεια. Κατα πόσο είναι εφικτή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυρ Ledge μου, μην μου ανοίγεις το στόμα.

Ένας από τους κυριότερους λόγους που σιχαίνομαι το ανθρώπινο είδος είναι αυτός που μόλις περιέγραψες.

 

Κανένα άλλον ον στον πλανήτη δεν μπορεί να σπάσει την φυσική ισορροπία, παρά μόνο ο άνθρωπος.

 

Αδικία για τα άλλα πλάσματα να εξαρτώνται από τις ορέξεις του είδους μας, που είναι πλήρως απομακρυσμένο πια από τα αρχέγονα ένστικτα, ακόμα κι από αυτό της επιβίωσης του είδους.

 

Τέλος πάντων, μεγάλη κουβέντα αυτή, δεν είναι η ώρα της τώρα.

 

Απλά ρωτάω, δηλαδή ρε παιδιά, ποιος τρόπος παραγωγής ενέργειας είναι ο πιο φιλικός προς το περιβάλλον, και πόσο φιλικός?

 

 

4 minutes ago, panorios said:

 

Lab grown meat το λένε και ελπίζω σύντομα να το βρούμε στα σούπερ μάρκετ μας σε ανταγωνιστικές τιμές.

 

Και ποιος σου λέει εσένα βρε Κώστα ότι αυτό δεν θα σπαταλάει περισσότερη ενέργεια για να φτιαχτεί από όσο γλιτώνουμε από την κτηνοτροφία?

Ποιος σου λέει ότι και εδώ δεν είναι θέμα κόστους/κέρδους για αυτούς που θα το πλασάρουν τελικά?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

17 minutes ago, Ledge said:

Εξαφανίζεις το ανθρώπινο είδος και ο πλανήτης ισορροπεί. 

 

Ξεκινώ από αυτό. Ledge o πλανητης έχει περάσει απο ουκ ολιγες εποχές παγετώνων και υπερθέρμανσης (μιλαμε για ακραιες καταστάσεις οχι για φαινομένου θερμοκηπιου) λόγω τυχαίων γεγονότων. Οντως κάνουμε κακο ΑΛΛΑ υπάρχει μια υπερεκτίμηση στις δυνατότητες μας. Ακομα και με φουλ καταστροφικούς ρυθμούς παλι η ζημιά που κάνει ο ανθρωπος ειναι πολύ πολύ πολύ αργή και ασήμαντη αν αναλογιστούμε την διάρκεια ζωης του πλανήτη μας. Φυσικα αυτο δε σημαίνει ότι δε δυσκολεύουμε τη ζωή μας. Το τσιμέντο, τα αυτοκίνητα, τα σκουπίδια είναι πραματα που μας καταστρέφουν την ποιότητα ζωής πολύ πιο αμεσα από το επίπεδο του CO2 ή του μεθανίου στην ατμόσφαιρα.

 

Από εκει και περα, η αλήθεια ειναι κάπου στη μέση. Οι ΑΠΕ από μόνες τους δε μπορούν να κάνουν πολλά. Πολλά ενδιαμεσα επιστημονικά, οικονομικα και κοινωνικά θέματα περιπλέκουν την κατάσταση. Για αυτό το λόγο η επιστημονική τάση στις μερες μας έχει απομακρυνθεί από μονομερείς λυσεις. Σεναρια δέσμευσης του διοξειδίου από τη πηγή (πχ βιομηχανία) και μετατροπής του σε κάποιο καύσιμο ξοδεύοντας ενέργεια από ανανεώσιμες είναι πιο πολυ της μόδας.  Επισης η παραγωγή υδρογόνου είναι ενα μοντέρνο σενάριο με το οποίο ασχολούνται παρα πολλοι. Κι εκεί ομως εγείρονται πολλα θέματα.

 

Δε θέλω να γράψω πιο πολλά και να κουράσω αλλα επειδη τα θέματα αυτά ειναι πολύπλοκα θα προέτρεπα όλους να μη παίρνουν εύκολα θέση. Δυστυχως ή ευτυχώς το πιο οικονομικό και αποδοτικό καύσιμο είναι το φυσικό αέριο. Αυτο, σε συνδυασμό με τα τεράστια αποθέματα που υπάρχουν (και στο πετρέλαιο), είναι ο λόγος που δε θα δούμε μεγάλες αλλαγες σύντομα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εποικισμούς σε άλλους πλανήτες κοιτάνε για τους ίδιους λόγους. Λίγο πιο μακρινό ως πλάνο βέβαια. 

3 minutes ago, otto## said:

Ακομα και με φουλ καταστροφικούς ρυθμούς παλι η ζημιά που κάνει ο ανθρωπος ειναι πολύ πολύ πολύ αργή και ασήμαντη αν αναλογιστούμε την διάρκεια ζωης του πλανήτη μας.

Αντιθέτως! Χάριν στην τεχνολογία, μπορούμε να επισπεύσουμε την καταστροφή σε δευτερόλεπτα. Θυμήσου λίγο Χιροσίμα και Ναγκασάκι. Οι δυνατότητές μας πλέον είναι πολύ πιο επικίνδυνες. Δεν λέω ότι κάτι τέτοιο θα συμβεί λόγω των ανθρώπων. Αλλά μπορεί να συμβεί λόγω των λάθος ανθρώπων σε θέσεις επικίνδυνες. Ποιός ξέρει...Ίσως μια μέρα να οδηγηθούμε σ' έναν "Θαυμαστό καινούριο κόσμο", αρκετά κοντά σ' αυτόν που μάντεψε ο Χάξλεϊ, με όλα τα ηθικά ζητήματα λυμμένα από το εργαστήριο. Βαριές κουβέντες και είναι αργά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, fusiongtr said:

 

Και ποιος σου λέει εσένα βρε Κώστα ότι αυτό δεν θα σπαταλάει περισσότερη ενέργεια για να φτιαχτεί από όσο γλιτώνουμε από την κτηνοτροφία?

Ποιος σου λέει ότι και εδώ δεν είναι θέμα κόστους/κέρδους για αυτούς που θα το πλασάρουν τελικά?

 σωστό κι αυτο. μη ξεχνας όμως πως κάθε νεα τεχνολογία γίνεται προσιτή και "φτηνη" όταν ωριμάσει. Η κτηνοτροφια ειναι κάτι που προπονουμε για χιλιάδες χρόνια.

23 minutes ago, Ledge said:

Και εποικισμούς σε άλλους πλανήτες κοιτάνε για τους ίδιους λόγους. Λίγο πιο μακρινό ως πλάνο βέβαια. 

Αντιθέτως! Χάριν στην τεχνολογία, μπορούμε να επισπεύσουμε την καταστροφή σε δευτερόλεπτα. Θυμήσου λίγο Χιροσίμα και Ναγκασάκι. Οι δυνατότητές μας πλέον είναι πολύ πιο επικίνδυνες. Δεν λέω ότι κάτι τέτοιο θα συμβεί λόγω των ανθρώπων. Αλλά μπορεί να συμβεί λόγω των λάθος ανθρώπων σε θέσεις επικίνδυνες. Ποιός ξέρει...Ίσως μια μέρα να οδηγηθούμε σ' έναν "Θαυμαστό καινούριο κόσμο", αρκετά κοντά σ' αυτόν που μάντεψε ο Χάξλεϊ, με όλα τα ηθικά ζητήματα λυμμένα από το εργαστήριο. Βαριές κουβέντες και είναι αργά

κι όμως είναι αργή. Μας πηρε 10000 χρονια να φτιάξουμε τη πυρηνικη βομβα και μια πιθανή χρήση δε θα προκαλέσει τόσο εύκολα εποχη παγετώνων. Τουλαχιστον μια μικρη μπομπιτα. Οι μεγάλες είναι όντως ζορικες.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι καλύτερα να προσπαθησουμε να κάνουμε τη καθημερινότητα μας καλύτερη παρα να αμπελοφιλοσοφουμε. Αυτο ειναι κάτι που μπορεί να κάνει ο καθενας μας προσέχοντας τη γειτονιά και τη πόλη του. Δε χρειάζονται πολλα γράμματα για αυτο. Τώρα για πολύπλοκα engineering προβλήματα, καλύτερα να συζητωνται οταν υπάρχει στέρεη γνώση και επιχειρήματα. Ακομα και η επιστημονική κοινότητα είναι πολύ μπερδεμένη επ αυτών. Περιμενετε να υπάρχει συμφωνία σε φόρουμ μουσικών και με επιχειρηματα επιπέδου Google search?

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, otto## said:

 

1.κι όμως είναι αργή. Μας πηρε 10000 χρονια να φτιάξουμε τη πυρηνικη βομβα

 

2. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι καλύτερα να προσπαθησουμε να κάνουμε τη καθημερινότητα μας καλύτερη παρα να αμπελοφιλοσοφουμε.

 

Όθωνα συμφωνώ με ότι γράφεις, εκτός των παραπάνω.

 

1. 10.000 χρόνια ξέρεις ότι δεν είναι τίποτα. Είναι ελάχιστο το χρονικό διάστημα.

Αν βέβαια σκεφτούμε ότι η πυρηνική βόμβα, ήδη είναι παλιά τεχνολογία, μπορεί ο καθένας να καταλάβει που βαδίζουμε.

 

2. Εγώ θα προτιμούσα να κάνουμε καλύτερη όχι την καθημερινότητά μας, αλλά την ζωή των παιδιών μας και των παιδιών των παιδιών μας.

Δεν έχω παιδιά, αλλά δεν έχει σημασία.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Ένας από τους κυριότερους λόγους που σιχαίνομαι το ανθρώπινο είδος είναι αυτός που μόλις περιέγραψες.

 

Κανένα άλλον ον στον πλανήτη δεν μπορεί να σπάσει την φυσική ισορροπία, παρά μόνο ο άνθρωπος.

 

Αδικία για τα άλλα πλάσματα να εξαρτώνται από τις ορέξεις του είδους μας, που είναι πλήρως απομακρυσμένο πια από τα αρχέγονα ένστικτα, ακόμα κι από αυτό της επιβίωσης του είδους.

 

Τίποτα δεν είναι άδικο σε ένα σύμπαν τυχαιοτητων 

 

Έτυχε οι συνθήκες να είναι ιδανικές και ικανές ώστε να δημιουργηθεί ένα πιο ευφυές από τα υπόλοιπα όντα στον πλανήτη 

 

Η Γη έχει ορισμένο χρόνο ζωής ούτως ή άλλως όντας εξαρτώμενη από τον ήλιο της . Καλό στον εαυτό μας θα κάνουμε αν σεβαστούμε τον γενέθλιο πλανήτη μας . Το να εξαφανιστούμε δεν θα τις προσφέρει και κάτι .... έχει ημερομηνία λήξης 

 

Ούτε τα υπόλοιπα έμβια όντα θα σωθούν.... Μέσα στην τυχαιότητα θα έρθει.....η ώρα τους

 

Αν και τα συστατικά φαίνεται ότι είναι παντού , αποτελουμαστε εξάλλου από τα δομικά στοιχεία των άστρων,  στην πράξη το να συναντηθούν όλες οι συνθήκες για  ζωή ίσως είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο

 

Υπό αυτή την έννοια , το λες και προσβολή να μισείς ή να θες να εξαφανιστεί το ανθρώπινο είδος 

 

Να σωθεί ο πλανήτης με το να εξαφανιστούμε γιατί ;; Η Γη είναι σημαντική για εμάς επειδή είναι το σπίτι μας . Για το σύμπαν είναι ένα αδιάφορο τίποτα μέσα σε μια κοσμική θάλασσα

 

Πρέπει να κοιτάξουμε και το να ζήσουμε καλά εμείς στο τώρα αλλά φυσικά και το μέλλον μας . Έχουμε μεγαλύτερη αξία 

 

Πολύ φιλοσοφία χαράματα και εντελώς οφτοπικ αλλά με τριγκαρε αυτό περί εξαφάνισης

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

Πολύ φιλοσοφία χαράματα και εντελώς οφτοπικ αλλά με τριγκαρε αυτό περί εξαφάνισης

 

Αυτή δεν είναι η ειρωνία όμως;

 

"Έχει πρόβλημα ο πλανήτης μας" σου λέει. "Εσύ έχεις πρόβλημα, ρε τράγο, που δε χορταίνεις με τίποτα!". Αυτό το λέω εγώ.

 

- Σκεφτείτε ότι όλες οι μεγάλες τεχνολογικές κατακτήσεις πάτησαν πάνω σε μια ανακάλυψη περί της φύσεως των σωματιδίων. Ναι, για το ηλεκτρόνιο και το ρεύμα μιλάω. Φτιάχνοντας ρεύμα βάλαμε παντού φώτα, εφευρέθηκε το τρανζίστορ να τραγουδάει η Μαρινέλα και να φτύνουνε οι έχοντες λάμπες, ακόμα και η μπόμπα η στρουμπούλω που δεν αφήνει τίποτα όρθιο. Αν δεν υπήρχε ρεύμα, δε θα μπορούσαν με σιγουριά να γεμίσουν έναν ουρανοξύστη καύσιμα και να τον στείλουν στο φεγγάρι, ούτε να διαβάζετε τις μπούρδες μου. Ευχή και κατάρα δηλαδή.😁

 

Ό,τι γίνεται σήμερα, αποτελεί εφαρμογή και άρμεγμα αυτής της φυσικής πραγματικότητας. Ο άνθρωπος όπως πάντα λειτουργεί δίχως μέτρο. Να θυμίσω ότι όταν ήταν της μόδας οι πυρηνικές βόμβες, έγιναν εκατοντάδες δοκιμές σε ξηρά, θάλασσα, αέρα, υπέδαφος, διάστημα. Πολλές φορές χωρίς σκοπό, μόνο για πολιτική """"αποτροπής"""". (Κοίτα δω τι μπορώ να κάνω Αμερικάνε/Ρώσε, κάτσε φρόνιμα) Αυτή είναι η ωριμότητα του είδους μας.

 

Τα συζητάμε εμείς αυτά τώρα περί των ανανεώσιμων πηγών που είμαστε Δυτικός Κόσμος. Β' Τοπικό Δυτικός Κόσμος στην Ελλάδα, αλλά όπως και να έχει... Αυτός ο @#$#@ Δυτικός Κόσμος λοιπόν που μόνο το δικό του πολιτισμικό είδωλο αγαπά και λατρεύει, θέλει να επιβάλει τον τρόπο του και στον υπόλοιπο κόσμο, αλλά άραγε τι θα συμβεί αν και στο τελευταίο χωριό που δεν υπάρχει ρεύμα (γιατί υπάρχει και ακόμα τόση φτώχια στον κόσμο), ο κάθε κάτοικος θέλει και απαιτεί έναν triple rectifier?

 

Τι θα γίνει όταν οι παρίες θα γίνουν αστοί; Πόση ενέργεια ακόμη θα χρειαζόμαστε με αυτή τη ζωή που διαλέξαμε να κάνουμε; Γιατί εγώ νομίζω ότι δε βγαίνει με τίποτα. Όση μπαταρία και να φτιάξουμε, ο ήλιος δεν μπορεί να δώσει μαζεμένη σε μια στιγμή όση ενέργεια παίρνουμε από άλλες πηγές. Και είναι οξύμωρο να συζητάμε για ΠΟΛΛΕΣ ανανεώσιμες πηγές ενέργειας ταυτόχρονα (φανταστείτε ένα βουνό που όλη η φάτσα του θα ήταν φωτοβολταϊκά, και να έχει απάνω 500 ανεμογεννήτριες, ενώ υδατοφράκτες θα βγάζανε ρεύμα από τα κύματα της θάλασσας, και φρεάτια γεωθερμίας παντού παντού παντού.)

 

 Όλη η γη σημαδεμένη, από τη ΔΙΚΗ μας παρέμβαση, με την πρόφαση της καθαρότερης ενέργειας. Ώωωω φουουοου.

 

Και μετά σου λέει για μεταναστεύσεις σε άλλους πλανήτες. Ρε καημένε, μπορείς να στείλεις 1,5 τόνο σε flyby του Άρη με 100.000.000. Πού να στήσεις ολόκληρο οικισμό; Χιλιάδες κυβικά μέτρα καυσίμου θα ξοδεύεις για κάθε 20 άτομα, με όραμα έναν οικισμό που οι άνθρωποι θα ζουν με στρατιωτική πειθαρχία. (όχι από ιδεολογία, αλλά από ανάγκη. Αν τσακωθείς στον Άρη, δε θα φύγεις βρίζοντας και θα μπεις στο rover να κάνεις μια βολτίτσα να βλέπεις βραχάκια μέχρι να σου περάσει.) Συν ότι κι εκεί το ίδιο πρόβλημα θα υπάρχει:

 

ΠΩΣ ΝΑ ΠΑΡΑΞΕΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΥΠΕΡΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΖΩΗΣ ΣΟΥ.

 

Αν εσύ δε χορταίνεις, πόση ενέργεια κι από πού πια να σου βρούμε; Αν δεν είχες τόση ανάγκη σε ενέργεια, θα σε κάλυπτε. Απλά αυτά μου φαίνονται λίγο απίστευτα να συμβούν όσο ο Ανταγωνισμός κι η Κατανάλωση είναι βασικοί πυλώνες της σύγχρονης οικονομίας, και ο Πελάτης θεοποιημένος και άγιος Κύριος. Αλλά όταν φιλάμε τα αρ@#$%ια της κάθε πολυεθνικής, γιατί μας "σώζει την οικονομία", μετά δεν μπορούμε να συζητήσουμε ειλικρινά και να του πούμε "ρε μάστορα δεν το κλείνεις το ρημάδι, γιατί είναι περιττό και επιζήμιο;" Πετρελαιάδες, αεροπορικές, υπολογιστές παντού, δίκτυα ενσύρματα και ασύρματα. Αυτά πλέον είναι πάγια. Άντε κόφτα...

 

Εγώ θα ήθελα να δω περισσότερη εξέλιξη στα πυρηνικά. Κι όχι στον τομέα της σχάσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ με όσα διαβάζω.

 

Θα προσθεσω και ένα απλοικό παράδειγμα, που μου φαινεται σχετικό.

 

Το χαρτί σχεδόν πλέον καταργηθηκε (για το καλό του πλανητη) και αντ' αυτου όλο γινονται ηλεκτρονικά.

 

Δεν εχω δει καποια στατιστικά για το αν τελικα το πρόσιμο της εξοικονομισης ενεργειας απο αυτην την αντικατάσταση ειναι θετικό, αλλά εγω με το μυαλό μου πιστέυω ότι αν δωσω εγω  ένα χαρτι (π.χ. μια ερωτικη επιστολη 😛) στον Φάσιον, θα σπαταλήσω λιγότερους πόρους και θα κάμω μικροτερη ζημια από το να του τη στειλω με mail (που προυποθέτει την ύπαρξη ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΥΟ υπολογιστων, ενός server τρίτου υπολογιστή, πολυ πλαστικουρα και ρευμα για αυτούςτους υπολογιστάς  και πολυ ΧΑΡΤΙ (που πηγα να σωσω) για να πακεταρουν το hardware και το software που θα μου επιτρεψει να στειλω την επιστολή (την ερωτικη) στον Φάσιον.

 

Απλή αριθμητική νομιζω είναι

 

Τωρα ναι, αν μου πεις, αν εισαι πολυ καψουρης και θες να στειλεις 100000 επιστολές;

Αυτο ειναι ομως αυτό που ειπαν και οι ανωτερω ......σου δημιουργησαν την αναγκη αυτη (και της καψουρας 😛 ) και της λογικης αφου το εχω γιατι να μην το σκισω και να το φερω στα ορια του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, LK said:

Απλά μαθηματικά νομιζω είναι

Εσύ είσαι και ενεργοβόρος μ' όλα αυτά τα vintage που μαζεύεις...Ανακυκλώνεις από τη μία, αλλά από την άλλη τα περισσότερα καταναλώνουν περισσότερη ενέργεια από τα σημερινά. Εκτός αν γίνεις τελείως analogue στο τέλος...___... ..__...._._.__  😛

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 minute ago, Ledge said:

Εσύ είσαι και ενεργοβόρος μ' όλα αυτά τα vintage που μαζεύεις...Ανακυκλώνεις από τη μία, αλλά από την άλλη τα περισσότερα καταναλώνουν περισσότερη ενέργεια από τα σημερινά. Εκτός αν γίνεις τελείως analogue στο τέλος...___... ..__...._._.__  😛

Δεν τα χρησιμοποιω σε καθημερινη βαση....για να μην χαλασουν.

Μονο στας εορτας 😛

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου