Προς το περιεχόμενο

Κιθαρα και καθαρος treble ηχος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θεωρώ την στρατ πολύ δύσκολη κιθάρα, παρ όλο που ήταν η πρώτη μου και πάντα το όνειρό μου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι εννοεις "δυσκολη", αλλα σιγουρα η σχετικη πολυπλοκοτητα που εχει δεν την βοηθα στον ηχο της. Την παει πισω.

 

Σαν παιξιμο ειναι περιπου το ιδιο, με βασικη διαφορα το μανικι.

 

Σαν ηχος, οντως ειναι πιο δυσκολη και δυστροπη απο μια τελε. Ειδικα στα βρωμικα, ολες οι τελε ειναι plug and play. Η στρατ θελει λιγο παραπανω ψαξιμο για βγαλει ωραια βρωμικα (ειδικα στον bridge).

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

με βασικη διαφορα το μανικι.

 

Η strat,η Tele και η Jazzmaster έχουν ακριβώς τα ίδια "μανίκια": 25,5" scale length και 1+5/8 η 1+11/16 ,οι πιο μοντέρνες,nut width ,έχουν και το ίδιο radius ,7αρι η 9αρι οι πιο μοντέρνες

 

Από εκει και πέρα υπάρχει μια πληθώρα neck shapes ΑΝΑ ΣΕΙΡΑ στη Fender αλλά μέσα στην ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ τα μπράτσα τους είναι κοπι παστε που έλεγε και ο Τσιριζα  🙂

 

Η Tele είναι σαφώς "ανώτερη" κιθάρα από τη strat ηχητικά (οπότε παίζω με strat με εντυπωσιάζει πάντα η "αδυναμία" της σε σχέση με την Tele) αλλά και μια strat ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει στη γκαρνταρόμπα...αν μη τι άλλο για το tremolo....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

To neck shape εννοω και εγώ.

 

To ίδιο είναι μέσα στην ίδια σειρά (π.χ.η American STD Tele έχει ακριβώς το ίδιο neck shape με την American STD strat)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ίδιο width και feel?

 

Ναι ρε συ,σιγά μη κάθεται να αλλάζει τα specs 🙂

 

Το feel διαφέρει γιατί η μια είναι hard tail και η άλλη έχει τα ελατήρια και το τρέμολο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι εάν πιάσει κανείς 10 τυχαίες tele, fender και squier, και άλλες τόσες στρατ, θα καταλάβει ότι η βασική διαφορά μεταξύ τους είναι στο σχήμα του μανικιού και στην αίσθηση του μανικιού. Γιαυτό λέω ότι το μανίκι θα κάνει τη διαφορά στο πως θα σε βολέψει η κιθάρα που πιάνεις, ανεξάρτητα εάν είναι τελε ή στρατ.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

η βασική διαφορά μεταξύ τους

 

Εννοείς μεταξύ όλων των κιθαρωνΕ έτσι δεν είναι;

Γιατί αν εννοείς μεταξύ των τελε και των στρατ διαφωνώ γιατί η επιστήμη αλλά λέει 🙂

Και για να βεβαιωθω τσεκαρα τα neck specs των 62 reissue (USA) ,και η τελε και η στρατ και η τζαζ μάστερ έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια μπράτσα (και επειδή τις είχα και τις τρεις το επιβεβαιώνω ΔΙΣ 🙂 )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Βρε Αλέξανδρε, τι strat έχεις?

Γιατί ψάχνεσαι και για άλλη κιθάρα? Υπάρχει κάτι που δεν σου αρέσει στην strat ή θέλεις και κάτι άλλο?

Τι εννοείς όταν λες ότι ο ήχος της κιθάρας που δοκίμασες ήταν πιο καθαρός από την strat ?

Μήπως χρησιμοποιείς "λάθος" τον ενισχυτή σου για να έχεις "καθαρό" ήχο?

Την tele την δοκίμασες στον δικό σου ενισχυτή? 

εχω μια μεξιμο αλλα την εχω γυρησει αναποδα και σε μερικα πραγματα δεν με βολευει αλλα μαρεσει σαν κιθαρα, και μια custom αμερικανινη black strat με την οποια παιζω στην μεσαια θεση περισσοτερο που ειναι ο fender custom 69 γιατι ο ssl5 και fat50s μου χρωματιζουν λιγο και δεν τους προτιμω, την tele την δοκιμασα σε καταστημα, και με τον ενισχυτη βαζω full το gain το eq περιπου στην μεση ολα εκτος απο το treble που το βαζω λιγο περισσοτερο και το volume του eq στην μεση

 

Μια χαρά είσαι.

Στο πόσο τον ανοίγεις σε ένταση?

Τώρα δεν έχεις "καλά καθαρά"?

μαρεσουν αλλα πιστευω οτι μπορω να παρω καλυτερα απο αλλες επιλογες μπορει να κανω και λαθος

 

Ότι κιθάρα και να πάρεις, μια χαρά θα είσαι από την άποψη του "καθαρού ήχου".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου