Προς το περιεχόμενο

Κιθαρα και καθαρος treble ηχος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ομαδα! τον τελευταιο καιρο ψαχνω σχετικα με το ποια κιθαρα μπορει να μου ταιριαζει καλυτερα και αναρωτιεμαι για το ειδος μουσικης που μπορεις να παιξεις με καθε διαφορετικο τυπο κιθαρας,δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις απλα παιζω για αυτο θα ηθελα να μου προτεινεται προς τα ποιο ειδος κιθαρας να κινηθω.Ο ηχος που θελω να εχω ειναι πολυ καθαρος με ομορφα γλυκα treble για στυλ προς funk και desert blues, σημερα δοκιμασα μια tele και ο treble μαγνητης ηταν πολυ καθαρος πιο καθαρος απο της strat μου , επισης δοκιμασα και μια gibson les paul και ειχε τοσοοο γεματο και ομορφο ηχο που εντυπωσιαστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Telecaster.

Φυσικά.

Αλλά γενικά ο καθαρός ήχος είναι περισσότερο θέμα ενισχυτή παρά κιθάρας.

Αν σου αρέσει ο καθαρός ήχος της LP θα χρειαστείς τουλάχιστον 50 βαττ ενισχυτή ,λαμπατο φυσικά,για να τον πετύχεις μια και οι διπλοί μαγνήτες έχουν μεγαλύτερη έξοδο.

Εν κατακλείδι πάρε μια Tele 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2
  • Χαχα 1
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tele. Αν σου άρεσε ο καθαρός ήχος της Les Paul δοκίμασε και μια SG έτσι για την ιστορία, που έχει πιο πολύ ''bite'' από

της Les Paul που είναι λίγο πιο στρογγυλός. Αλλά μάλλον για Tele πας.

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
διορθωση
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μου ερχετε και αλλο μπερδεμα  υστερα απο τις απαντησεις σας...ποια τελε ομως?? affinity - classic vibe - Mexico  μεχρι εκει ειναι το budget μου, οι διαφορες αναμεσα σε μια affinity και mexico ειναι τρομερες η ειναι κοντα?το μονο που δεν μαρεσε σε affinity ειναι οτι δεν εχει βερνικη και το πλαστικο knob , αλλα στον ηχο με ενδιαφερει αν εχουν μεγαλες διαφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά θα είσαι με cv, αλλά έχω 5 χρόνια μια affinity και δεν έχω κανένα παράπονο.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορες μικρες δηλαδη εχουν μεταξυ τους?κυριως σπιτι παιζω η με κανεναν φιλο αντε να γραψω και τιποτα για πλακα οποτε δεν μου χρειαζεται να δωσω πολλα πιστευω, η affinity παντως για 180 ευρω πολυ τιμια φαινεται , θα αξιζε μετα μια πιθανον αναβαθμιση σε μαγνητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ακριβώς αυτό που λες.

για τη χρήση που θες (εγώ ήθελα πολύ περισσότερα).

Μου χάρισε από εδώ ένας φίλος έναν μαγνήτη bridge Bill Lawrence, και μετά πήρα το ταίρι του για neck. Με την αλλαγή αυτή ξέφυγε πολύ.

Αλλαξα και τον διακόπτη και έκανα μια μικρή επέμβαση στα ποτενσιόμετρα.

Αλλά για την χρήση που θέλεις είσαι μια χαρά με μια στοκ αφίνιτυ.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι mexico εχουν κεραμικους μαγνητες, αρα χαλια καθαρα.

 

Προτεινω, αντι την affinity, να παρεις την standard. Λιγο καλυτεροι μαγνητες, λιγο καλυτερο σαν οργανο, λιγο πιο ακριβο. Αξιζει.

 

Εχει εξαιρετικο καθαρο ηχο, αλλα και βρωμικο.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου