Προς το περιεχόμενο

Κιθαρα και καθαρος treble ηχος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Standard εννοεις την αμερικανικη εκδοση?

με affinity κανεις live??😆

4 λεπτά πριν, Alexandros Diamantis είπε

Standard εννοεις την αμερικανικη εκδοση?

με affinity κανεις live??η θα μου μεινει 😆

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Squier standard telecaster.

 

Ή ακομα καλυτερα, δωσε 30 ευρω παραπανω και παρε την VINTAGE V52 (300-350 κοστιζει). Ειναι ανωτερο οργανο και απο mexican fender. Μην παρεις squier.

 

(Ειχα squier standard, εχω v52 και mexican)

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες τελεια καθαρα, οπως ηδη σου ειπαν, μην κουραζεσαι με κιθαρες. Ο ενισχυτης θα επρεπε να σε προβληματιζει. 

  • Ευχαριστώ 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ωραια φαινεται vintage 52 και καλη τιμη αλλα δεν βγενει σε αριστεροχειρη

Δηλαδη για σπιτικο ενισχυτη για να εχω καλα καθαρα τι προτινετε?budget εως 250-300 ,εχω vox valvetronix 20watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.nakas.gr/prd/fender-squier-classic-vibe-telecaster-50s-ilektriki-kithara-butterscotch-blonde-gia-aristeroxeires (Αμεσα διαθεσιμη και με ατοκες)

 

https://www.andertons.co.uk/guitar-dept/electric-guitars/telecaster/squier-classic-vibe-50s-telecaster-left-handed-in-butterscotch-blonde-mn (Αμεσα διαθεσιμη αλλα βγαινει πιο ακριβα με τα μεταφορικα)

 

https://www.thomann.de/gr/fender_classic_vibe_50s_tele_lh_mn_bb.htm?ref=intl&shp=eyJjb3VudHJ5IjoiZ3IiLCJjdXJyZW5jeSI6IjIiLCJsYW5ndWFnZSI6ImVuIn0%3D (διαθεσιμη  σε 6-7 εβδομαδες - δωρεαν μεταφορικα)

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fenderiarhs είπε

Αν θες τελεια καθαρα, οπως ηδη σου ειπαν, μην κουραζεσαι με κιθαρες. Ο ενισχυτης θα επρεπε να σε προβληματιζει. 

+1

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όπως περιγράφεις τις ανάγκες σου αλλά και τις ηχητικές εντυπώσεις σου απο τις κιθάρες που δοκίμασες, θα πρότεινα να δοκιμάσεις μια semi hollow. Εφόσον -κατα πως φαίνεται- θέλεις να κινηθείς σε χαμηλό μπάτζετ, Epiphone Dot.

Give it a try.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Alexandros Diamantis said:

σημερα δοκιμασα μια tele και ο treble μαγνητης ηταν πολυ καθαρος πιο καθαρος απο της strat μου

 

Βρε Αλέξανδρε, τι strat έχεις?

Γιατί ψάχνεσαι και για άλλη κιθάρα? Υπάρχει κάτι που δεν σου αρέσει στην strat ή θέλεις και κάτι άλλο?

Τι εννοείς όταν λες ότι ο ήχος της κιθάρας που δοκίμασες ήταν πιο καθαρός από την strat ?

Μήπως χρησιμοποιείς "λάθος" τον ενισχυτή σου για να έχεις "καθαρό" ήχο?

Την tele την δοκίμασες στον δικό σου ενισχυτή? 

 

3 hours ago, Alexandros Diamantis said:

 

Δηλαδη για σπιτικο ενισχυτη για να εχω καλα καθαρα τι προτινετε?budget εως 250-300 ,εχω vox valvetronix 20watt

 

Μια χαρά είσαι.

Στο πόσο τον ανοίγεις σε ένταση?

Τώρα δεν έχεις "καλά καθαρά"?

 

4 hours ago, Alexandros Diamantis said:

κυριως σπιτι παιζω η με κανεναν φιλο αντε να γραψω και τιποτα για πλακα 

 

Ότι κιθάρα και να πάρεις, μια χαρά θα είσαι από την άποψη του "καθαρού ήχου".

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τους κυριους απο πανω.

Η στρατ εχει εξαιρετικα καθαρα. Ενα σωστο σεταπ*, ωστε να βγαλει τον καλυτερο της ηχο, και μετα επιλογη καταλληλου ενισχυτη.

Ο ενισχυτης θα σου δωσει τα καθαρα που θες, οχι η κιθαρα. Πρωτα πρεπει να εχεις τον ενισχυτη που μπορει να σου δωσει τον σωστο ηχο, και επειτα, ασχολεισαι με κιθαρα εφοσον χρειαστει.

 

Ποια στρατ εχεις, και τι μαγνητες φορα?

 

Σε ποιον ενισχυτη δοκιμασες την tele?

 

(* 1 ωρα εκανα δοκιμες και αλλαζα ρυθμισεις στην backup στρατ μου, κυριως στο υψος μαγνητων, διοτι δεν μου αρεσε καθολου ο ηχος της απο το απογευμα που την επιασα. Τωρα μου αρεσει. Την εφερα στα μετρα μου.

 

Πριν αγορασουμε νεο εξοπλισμο, καλο ειναι να ασχοληθουμε με τον ηδη υπαρχων. Σεταρισμα κιθαρας και σωστη ρυθμιση ενισχυτη.)

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου