Προς το περιεχόμενο

Κιθαρα και καθαρος treble ηχος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ είσαι ο ειδικός, αλλά έχω 2 στρατ και έχω παίξει με άλλες 3-4 και έχουν όλες πολύ διαφορετικό λαιμό.

Επίσης έχω 2 τέλε και μια κιθάρα με λαιμό τέλε (squier 51, δεν ξέρω εάν μετράει) και έχω παίξει με άλλες δυο και όλες έχουν πολύ διαφορετικό λαιμό. Και ξέρω ότι υπάρχουν και πολλά άλλα shapes που δεν έχει πιάσει στα χέρια μου. Τα τάστα τα αφήνω.

 

Δεν μιλάω για σύγκριση μεταξύ μόνο φέντερ συγκριμένης σειράς και χρονολογίας. Μιλάω μεγαξύ στρατ και τελε γενικότερα. Ο λαιμός θα κάνει  και την διαφορά στο playability (σε μένα).

2 minutes ago, Alexandros Diamantis said:

 

 

 

Τι ενισχυτή είχε το κατάστημα. Θυμασαι?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Παιδιά,ο άνθρωπος δεν μας είπε ακόμα σε τι ενισχυτή έπαιξε στο μαγαζί που πήγε την Tele και την Les Paul.

Αν τον βάλανε να παίξε σε κανένα Twin Reverb φυσικά και θα του άρεσε περισσότερο ο ήχος σε σχέση με το τρανζίστορατο  Βοξακι που έχει σπίτι..

Εμμ την τελε σε εναν 20αρι στον αρμαο αλλα δεν κοιταξα λεπτομεριες , και την les paul στο vibrato με ελαβε σε εναν θηριο μπορει marshall δεν τα κοιταξα αφοσιωθηκα στις κιθαρες χαχαχ 😅

 

Ας μας πει λοιπόν...

 

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εσύ είσαι ο ειδικός, αλλά έχω 2 στρατ και έχω παίξει με άλλες 3-4 και έχουν όλες πολύ διαφορετικό λαιμό.

Επίσης έχω 2 τέλε και μια κιθάρα με λαιμό τέλε (squier 51, δεν ξέρω εάν μετράει) και έχω παίξει με άλλες δυο και όλες έχουν πολύ διαφορετικό λαιμό. Και ξέρω ότι υπάρχουν και πολλά άλλα shapes που δεν έχει πιάσει στα χέρια μου. Τα τάστα τα αφήνω.

Ειναι θελα σειρας η χρονολογιας το desing του λαιμου? πχ οι player 2019 θα ειναι διαφορετικες απο του 2020?Παντως η les paul ηταν πολυ ευκολη στο παιξιμο κουμπωσε στο χερι μου πιο ευκολα

Δεν μιλάω για σύγκριση μεταξύ μόνο φέντερ συγκριμένης σειράς και χρονολογίας. Μιλάω μεγαξύ στρατ και τελε γενικότερα. Ο λαιμός θα κάνει  και την διαφορά στο playability (σε μένα).

 

 

Τι ενισχυτή είχε το κατάστημα. Θυμασαι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλέξανδρε, όταν κάνεις quote, προσπαθησε να απαντάς έξω από το πλαίσιο. Εάν απαντάς μέσα, κάνε τα τουλάχιστον bold ώστε να ξεκαθαρίζουμε ποια ειναι η απαντηση σου.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Αλέξανδρε, όταν κάνεις quote, προσπαθησε να απαντάς έξω από το πλαίσιο. Εάν απαντάς μέσα, κάνε τα τουλάχιστον bold ώστε να ξεκαθαρίζουμε ποια ειναι η απαντηση σου.

 

 

ωπ ναι νομιζα γινεται αυτοματα

 

 

Εμμ την τελε σε εναν 20αρι στον αρμαο αλλα δεν κοιταξα λεπτομεριες , και την les paul στο vibrato με ελαβε σε εναν θηριο μπορει marshall δεν τα κοιταξα αφοσιωθηκα στις κιθαρες χαχαχ

 

Ειναι θελα σειρας η χρονολογιας το desing του λαιμου? πχ οι player 2019 θα ειναι διαφορετικες απο του 2020?Παντως η les paul ηταν πολυ ευκολη στο παιξιμο κουμπωσε στο χερι μου πιο ευκολα

Μόλις τώρα, Alexandros Diamantis είπε

 

 

ωπ ναι νομιζα γινεται αυτοματα

 

 

Εμμ την τελε σε εναν 20αρι στον αρμαο αλλα δεν κοιταξα λεπτομεριες , και την les paul στο vibrato με ελαβε σε εναν θηριο μπορει marshall δεν τα κοιταξα αφοσιωθηκα στις κιθαρες χαχαχ

 

Ειναι θελα σειρας η χρονολογιας το desing του λαιμου? πχ οι player 2019 θα ειναι διαφορετικες απο του 2020?Παντως η les paul ηταν πολυ ευκολη στο παιξιμο κουμπωσε στο χερι μου πιο ευκολα

 

 

εχω μια μεξιμο αλλα την εχω γυρησει αναποδα και σε μερικα πραγματα δεν με βολευει αλλα μαρεσει σαν κιθαρα, και μια custom αμερικανινη black strat με την οποια παιζω στην μεσαια θεση περισσοτερο που ειναι ο fender custom 69 γιατι ο ssl5 και fat50s μου χρωματιζουν λιγο και δεν τους προτιμω, την tele την δοκιμασα σε καταστημα, και με τον ενισχυτη βαζω full το gain το eq περιπου στην μεση ολα εκτος απο το treble που το βαζω λιγο περισσοτερο και το volume του eq στην μεση

 

 

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Ναι, αλλα ο op δεν γνωριζει το γιατι του ακουστηκε πιο καθαρη η τελε. Ειναι απειρος στα θεματα αυτα και μας το δηλωνει.

 

Οντως θεωρεις οτι απλα το να αγορασει μια τελε, θα του λυσει το "προβλημα" του, ή θα επρεπε πρωτα να ασχοληθει με το ποσο καθαρο ηχο μπορει να βγαλει ο ενισχυτης του σε σχεση με εκεινον που δοκιμασε την τελε? Και εαν οντως ειναι προβλημα η στρατ, μπορει απλα να αλλαξει μαγνητες. Εχω να του προτεινω ενα σετ με 110 ευρω που εχει ακριβως αυτα που θελει. Αλλα πρεπει πρωτα να ξερει οτι ο ενισχυτης του μπορει να τον υποστηριξει.

 

 

 

 

Ποιο ειναι αυτο το σετ??😲

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εσύ είσαι ο ειδικός, αλλά έχω 2 στρατ και έχω παίξει με άλλες 3-4 και έχουν όλες πολύ διαφορετικό λαιμό.

Επίσης έχω 2 τέλε και μια κιθάρα με λαιμό τέλε (squier 51, δεν ξέρω εάν μετράει) και έχω παίξει με άλλες δυο και όλες έχουν πολύ διαφορετικό λαιμό. Και ξέρω ότι υπάρχουν και πολλά άλλα shapes που δεν έχει πιάσει στα χέρια μου. Τα τάστα τα αφήνω

 

κΣανα- λέω 🙂

 

Η Fender στις ΣΕΙΡΕΣ της έχει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια neck specs και στις Tele και στις strat.

Όλες οι Deluxe είναι ίδιες,όλες οι Ultra είναι ίδιες,όλες οι Am STD είναι ίδιες ,όλες οι Professional είναι ίδιες είτε είναι τελε είτε στρατ.

 

Αν συγκρίνεις μια Am STD με μια Elite ΦΥΣΙΚΑ έχουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ μπράτσα.

 

Ετσι κι αλλιώς δεν υπάρχει τίποτα πιο ΑΚΥΡΟ από το να προτείνουμε σε κάποιον , ειδικά αν είναι νεοπας, neck shapes μια και τα μπράτσα είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ του one man's nightmare another man's dream 🙂

20 λεπτά πριν, Alexandros Diamantis είπε

Παντως η les paul ηταν πολυ ευκολη στο παιξιμο

 

Θα είχε καλύτερο set up.

ΟΛΕΣ οι κιθάρες είναι εύκολες στο παίξιμο φτάνει να σεταριστουν σωστά,στα περισσότερα μαγαζιά είναι ΑΘΛΙΑ σεταρισμενες δυστυχώς.

22 λεπτά πριν, Alexandros Diamantis είπε

και με τον ενισχυτη βαζω full το gain

 

Κάτσε ρε αρχηγέ μου...ΚΑΘΑΡΟ ήχο δεν είπες ότι θες;

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξανδρε, δοκιμασε να εχεις το gain πολυ χαμηλα (περιπου στο 1/5 της διαδρομης) και το volume οσο ψηλα χρειαστει να εχεις την ενταση που θες. Μονο ετσι μπορει να σου βγαλει καθαρα ο ενισχυτης.

 

Με το να εχεις τερμα το gain, βρωμιζεις πολυ το καθαρο καναλι.

 

Εν τελει, πιθανοτατα να μην χρειαστεις να βαλεις καν το χερι στην τσεπη. Απλα, ρυθμισε σωστα τον ενισχυτη σου.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μιλαμε για καθαρο φουλ γκαιν

 

 

χαχαχ αυτο ακριβως γινεται??λιγο βρωμια αλλα κρυσταλινος, ναι παιδια σορρυ νομιζα πως ειναι καλυτερο να εχω (gain) την ενταση της κιθαρας τερμα καθως θα παιρνω καλυτερο ηχο

Μόλις τώρα, Alexandros Diamantis είπε

 

 

χαχαχ αυτο ακριβως γινεται??λιγο βρωμια αλλα κρυσταλινος, ναι παιδια σορρυ νομιζα πως ειναι καλυτερο να εχω (gain) την ενταση της κιθαρας τερμα καθως θα παιρνω καλυτερο ηχο

 

 

Να ρωτησω εδω ο bombino εχεις τον κλασικο ηχο στρατ ε?δηλαδη με λιγο πειραματισμο με τον προυπαρνων εξοπλισμο μου μπορω να ακουστω ετσι?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει κλασικο ηχο στρατ. Παιζει με humbuckers στην θεση bridge.

 

Οπως και να 'χει, τετοιο ηχο βγαζεις ευκολα με τα υλικα που εχεις. Ριξε gain, ανεβασε volume και ξεκινα να παιζεις.

 

Να ξερεις πως με τερμα gain δεν παιρνεις καλυτερο ηχο. Παιρνεις απλα gainy ηχο, οχι καθαρο ηχο. Ο καλυτερος καθαρος ηχος επιτυγχανεται με χαμηλα το gain και ψηλα το volume (εννοειται στο clean channel). Δοκιμασε το και ενημερωσε μας για το αποτελεσμα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Alexandros Diamantis είπε

μπορω να ακουστω ετσι?

 

Ναι,κόψε το gain στο 1/5 ΧΘΕΣ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου