Προς το περιεχόμενο

Αγορά Slide


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Θα βρείς όλα τα νούμερα-μεγέθη της Dunlop στο soto on stage. 

https://www.sonstage.gr/en/product-category/dunlop/accessories-dunlop/slides/ 

Τις προάλλες έψαχνα κι εγώ για slide και όταν πήγα να δοκιμάσω κάποια στο soto on stage που είναι και ο αντιπρόσωπος, εξεπλάγην ευχάριστα! Δεν πίστευα ότι υπήρχαν τόσα διαφορετικά μεγέθη και υλικά και μάλιστα στην Αθήνα!

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
15 λεπτά πριν, ez είπε

Μπουκάλι 😀

Έχουν σαφώς καλύτερο ήχο απο κείνα του εμπορίου και μπορείς να βρείς εύκολα μέγεθος που να σου ταιριάξει.

 

Καλό ακούγεται αυτό, αλλά αδυνατώ να κόψω ένα κομμάτι χαρτί σωστά/ακίνδυνα, τρομάζω στη σκέψη του να μπλέξω με γυαλιά. 🤣

 

@makam Ααα δεν το ήξερα για το συγκεκριμένο κατάστημα, θα περάσω μια βόλτα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπιλ, επειδή έχω αγοράσει κατά καιρούς άπειρα και διαφόρων υλικών:

 

Αν η κιθάρα που θα το χρησιμοποιήσεις έχει χαμηλό action, το λεπτό γυαλί είναι μάλλον μονόδρομος (προσοχή στις πτώσεις, σπάνε πανεύκολα). Αν όχι, προσωπικώς θεωρώ ότι τον καλύτερο ήχο σε ηλεκτρική τον βγάζουν τα κεραμικά. 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κι εγώ έχω ξεκινήσει να ασχολούμαι με slide δειλά δειλά, έχω καταλάβει ότι ένα slide δεν αρκεί.

Πιστεύω ότι θα πρέπει θα δοκιμάσεις τι σε βολεύει και τελικά ίσως να μην καταλήξεις να παίζεις με το μικρό δάχτυλο. Επίσης, μπορεί να καταλήξεις να παίζεις κάποια κομμάτια με το μικρό δάχτυλο και κάποια άλλα με άλλο δάχτυλο.

 

Επίσης, παίζουν διάφοροι άλλο παράμετροι, action, κουρδίσματα κτλ..

Πέρα από τους διαφορετικούς ήχους, υπάρχει μεγάλη διαφορά στο πάχος αλλά και (πολύ σημαντικό) στο βάρο του κάθρε slide.. 

Άλλο βάρος έχει το γυαλί, άλλο το μεταλλικό και άλλο το κεραμικό.. 

 

Αγόρασε 2-3 και πειραματίσου.. 

 

Αν γνωρίζει κάποιος τον τρόπο να κόψουμε και να λειάνουμε ένα μπουκάλι, ας το μοιραστεί μαζί μας, με ενδιαφέρει πολύ κι εμένα.

 

8 hours ago, makam said:

Θα βρείς όλα τα νούμερα-μεγέθη της Dunlop στο soto on stage. 

https://www.sonstage.gr/en/product-category/dunlop/accessories-dunlop/slides/ 

Τις προάλλες έψαχνα κι εγώ για slide και όταν πήγα να δοκιμάσω κάποια στο soto on stage που είναι και ο αντιπρόσωπος, εξεπλάγην ευχάριστα! Δεν πίστευα ότι υπήρχαν τόσα διαφορετικά μεγέθη και υλικά και μάλιστα στην Αθήνα!

 

Με πρόλαβες.. Κι εγώ είχα πολύ καλή εμπειρία από πρόσφατη αγορά..

Επεξεργασμένο από 1_4_5 Alive

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κόψιμο του μπουκαλιού... Δεδομένου ότι το γυαλί θα σπάσει στο λεπτότερό του σημείο, πήρα έναν κόφτη γυαλιού και έξυσα στο ύψος που ήθελα να κοπεί κι ύστερα, πάνω από τον νιπτήρα,  μία βραστό νερό μία κρύο της βρύσης μέχρι να σπάσει. Τέλος, το γυάλισα με σμιριγδόχαρτο για να μην κόβει.

Βέβαια, ο κόφτης γυαλιού έκανε 9€ και δεν νομίζω ότι ήταν απαραίτητος, αν και δεν ξέρω με τι άλλο σημαδεύεις το γυαλί. Αργότερα είδα ένα βίντεο όπου έδενε μια σακούλα στο μπουκάλι και απλά το έσπαγε στο τσιμέντο και του έμενε ο λαιμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ψωνίστε επί τόπου και όχι από νετ.

Την πρώτη φορά πήρα κάτι που δεν βόλευε σε κανένα δάχτυλο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σώτος ο sonstage είναι πολύ καλό άτομο, έχω πάρει απο αυτόν και θα ξαναπάρω.

Οσον αφορά slide, πρόσφατα βάλαμε μόνωση εξωτερική στο δωμάτιο του γιού, και χρειάστηκε επέκταση για την βρύση , ε πήρα 2 :

1380400400-600x395.jpg

η μια μπηκε στην βρύση, η άλλη έγινε slide.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • Moderator

Νεκρανάσταση το θέματος, μιας και πήρα slide της προκοπής επιτέλους.

 

Γύρισα όλο το Άμστερνταμ, συν την Ουτρέχτη, δοκιμάζοντας τα λιγοστά slides που είχαν σε στοκ τα μουσικο-κιθαρομάγαζα. Δε με βόλευε κανένα, έχω πολύ λεπτά δάχτυλα, οπότε ειδικά το μικρό δάχτυλο επέπλεε σε όλα.

 

Κάπως όμως έπεσα πάνω στην εταιρία "The Rock Slide", που βγάζει μόνο brass slides, αλλά σε όλα τα μεγέθη. Εκεί έχουν signature μοντέλα ο Ariel Posen και ο Joey Landreth, που παίζουν και οι 2 με pinky. Έδωσα 30 ευρώ, αλλά το ευχαριστήθηκα.

 

Το slide φοριέται σαν γάντι στο μικρό μου δάχτυλο, έχω λίγη δυσκολία στο να φτάσω τη μπάσα Μι, αλλά κατά τ'άλλα κανένα πρόβλημα. Θα ανεβάσω λίγο το action στην Τέλε και όλα καλά.

 

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου